پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

از زمان تاسیس و بنای دهیاری ها بخش زیادی از امورات مردم در روستاها توسط دهیاران انجام می گیرد.

به گزارش ریواس جنوب، اگر چه انتقادهای زیادی به طرح تاسیس فراگیر دهیاری ها وجود دارد اما هر چه باشد به نظر می رسد در برخی از کارها برای رفاه حال مردم مفید هستند.
البته اصل تصمیم به تاسیس دهیاری در روستاها کار پسندیده ای بوده اما نه در همه روستاها بلکه در روستاهای پر جمعیت کارگشا است و در روستاهای با جمعیت کم بیش از آنکه کاری برای مردم و روستا انجام شود به اختلافات محلی دامن زده می شود.
در این بین تحمیل وظایف بیش از حد توان دهیاری ها توسط مدیران ادارات به دهیاری ها به یکی از چالش های اداری مبدل شده است.
دهیاران معتقدند که بخش زیادی از وظایف ادارات را بی دلیل به ما دهیاران واگذار می کنند در حالیکه ما با توجه به ظرفیتی که داریم از عهده ی کارهای عادی خود هم بر نمی آییم.
چالش اینکه پیگیری برخی از وظایف بر عهده ی کدام اداره است همیشه وجود داشته  اما با توجه به سلسه مراتبی که وجود دارد معمولا دیواری کوتاه تر از دهیار پیدا نمی شود و این مساله موجب می شود تا دهیاران مجبور شوند بخشی از ظرفیت بدنی و نیز توان مالی خود را به اموراتی اختصاص دهند که تصور می کنند از وظایفشان نیست.
با این شرایط که بنظر می رسد برخی از ادارات از دهیارات استفاده ابزاری می کنند، می طلبد که اولا دهیاری انتخاب شود که قدرت چانه زنی بیشتری داشته باشد و در ادارات بتواند از حق روستا دفاع کند و با مطالعه بیشتر بداند که کدام کار در حیطه وظایف و مسئولیت های او است و دوما دهیاران سطح و ارزش خود را بالا ببرند و جایگاه خود را دست کم نگیرند و احساس نکنند که چون در پایین ترین سطح قدرت وجود دارند به هر خواسته ای از سوی مدیران ادارات باید تن دهند.
انتهای پیام: عظیم بنام