پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

ولی‌نعمتان انقلاب اسلامی ایران در دهه پنجم هنوز هم برای پرداخت “پول” آن هم در شرایط کرونایی به صف می‌شوند؛ ناهماهنگی و اجحاف شهرداری‌ها و اداره تعویض پلاک موجب شده تا مردم “دوبار” هزینه عوارض شهرداری بدهند.

به گزارش ریواس جنوب از یاسوج، شهروندان کهگیلویه و بویراحمدی برای تعویض پلاک خودروهایشان این روزها به شدت تحت فشار هستند.

این افراد در تماس با خبرنگار ما مدعی شدند که وقتی می‌خواهند پلاک خودروی خود را تعویض کنند به شهرداری‌ها برای پرداخت عوارض می‌روند و آنها هم افراد را به دفاتر پیشخوان معرفی می‌کنند و عوارض خود را می‌پردازند.

اما وقتی به اداره تعویض پلاک می‌روند مجدد از آنها می‌خواهند که عوارض شهرداری را پرداخت کنند؛ اداره تعویض پلاک می‌گوید ما به سامانه شهرداری‌ها وصل نیستیم و پرداختی شما تایید نشده است.

این ناهماهنگی موجب شده که مردم مجبور شوند این هزینه را دوبار پرداخت کنند تا کمر خمیده آن‌ها در این شرایط سخت اقتصادی و کرونا، خمیده‌تر شود.

خبرنگار ریواس جنوب موضوع را با رئیس اداره تعویض پلاک درمیان گذاشته و او با تایید این موضوع گفت که به مردم حق می‌دهیم و شهرداری‌ها باید این نقیصه را رفع کنند.

او گفت که ما هم تقصیری نداریم و ملاک تعویض پلاک پرداخت عوارض تایید شده در سامانه رسمی این کار است.

شهرداری یاسوج، شهرداری دهدشت، شهرداری مادوان از جمله شهرداری‌هایی هستند که مورد اعتراض مردم هستند اما تماس‌های مردم از دیگر نقاط استان نشان می‌دهد این مشکل سراسری است.

استعلام ریواس جنوب از برخی شهرداری‌ها از جمله شهرداری‌های استان خوزستان مثل اهواز و مینوشهر نشان می‌دهد گویا آنها این مشکل را ندارند.

حالا داستان فقط دوبار پرداخت کردن یک هزینه نیست بلکه مردم باید تا ساعت‌ها در صف بمانند تا ببینند پرداختی آنها در سامانه شهرداری تایید می‌شود یا نمی‌شود و بعد داستان مابه‌التفاوت و مراجعه مجدد و صف‌های دوباره در دفاتر پیشخوان، شهرداری‌ها و حتی نهادهای حاکمیتی و ناظر پیش می‌آید.

از سوی دیگر مبلغ بدهی هر شهروند برای عوارض خودرو در دو سامانه شهرداری و تعویض پلاک یکی نیستند و مردم آنجا یک مبلغ بدهکار می‌شوند و اینجا مبلغ دیگری؛ موضوعی که شک‌برانگیز است که چطور یک بدهی مشخص باید دو نرخ متفاوت داشته باشد؟

اکنون این سوال مطرح است که آیا واقعا مسئولان ما در عصر الکترونیک نمی‌توانند یک سامانه را یک‌کاسه کنند؟

آیا داستان صف‌ها ادامه دارد؟
آیا در تکریم شهروندان جدی هستیم؟
آیا نارضایتی مردم و بدبینی به نظام برایمان مهم است؟

انتهای پیام/ بنام