پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

نایب‌رئیس شورای اسلامی استان فارس، رفتار بعضی نمایندگان مجلس را مصداق بازی در زمین دشمن دانست و گفت: برخی می‌خواهند رمق شوراها را بگیرند؛ اما شوراها بازوان نظام و در ارتباط تنگاتنگ با مردم‌اند و می‌توانند دغدغه‌های شهروندان را به حاکمیت انتقال دهند.

هیات رییسه شورای اسلامی استان فارس (سال چهارم دوره پنجم)

 به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ریواس جنوب، وهب نورایی ۲۵ دی‌ماه در بیست‌و‌هشتمین اجلاس شورای اسلامی استان فارس؛ با انتقاد از اختصاص اعتبار۲ هزار میلیارد تومانی به سازمان صدا‌و‌سیما و سازمان تبلیغات اسلامی در بودجه ۱۴۰۰ برای تولید محتوا در فضای مجازی، گفت: این مبلغ معادل ۱۰هزار نیروی متخصص با میانگین ماهانه ۱۷میلیون تومان حقوق است.

نماینده شورای لامرد در شورای اسلامی استان فارس، افزود: این در حالی است که در شورای اسلامی استان فارس برای تامین هزینه رفت‌و‌آمد نمایندگان در محوری که ماهانه جان ده‌ها تن را می‌گیرد، اعتباری وجود ندارد.

نماینده شهرستان لامرد در شورای اسلامی استان فارس تصریح کرد: آیا در کشور و در سطح قانونگذاری کسی حاضر است که درصد کوچکی از این مبالغ را برای بررسی دقیق مشکلات معیشتی مردم و اقتصاد کشور اختصاص دهد؟

نایب رئیس شورای اسلامی استان فارس با بیان اینکه همچنان در جاده‌های شهرستان‌هایی همچون اوز و جهرم، آمار تصادفات به‌شدت بالاست، گفت: مجلس طرح‌های پیشنهادی برای بهبود وضعیت جاده‌ها را اعمال نمی‌کند یا در تلاش است از مالیات شهرداری‌ها بکاهد و از طریق امثال این طرح‌ها، با پاک‌کردن صورت مساله شوراها را به حاشیه براند.

نورایی همچنین با گلایه از مجمع نمایندگان استان فارس در مجلس شورای اسلامی، خاطرنشان کرد: با وجود درخواست از هیات رییسه مجمع نمایندگان به‌منظور برگزاری جلسه‌ای مشترک درباره طرح‌ها و لوایح شوراها، این مهم تاکنون محقق نشده است.

** نظارت و آموزش مهم‌ترین دغدغه شورای استان فارس است

نایب‌رئیس شورای اسلامی استان فارس در ادامه سخنان خود در این اجلاس، مهمترین دغدغه شورای استان فارس را نظارت و آموزش دانست.

او بیان کرد: با آنکه در کارگروه کمیسیون تلفیق دو جلسه در این باره برگزار شده، در این زمینه، طرح‌هایی را ارائه کرده‌ایم که به سرانجام نرسیده است.

نایب‌رئیس شورای اسلامی استان فارس اظهار داشت: معتقدیم بیشتر مشکلات شوراها به عدم آگاهی اعضا از قوانین و مقررات باز می‌گردد.

نورایی با بیان اینکه در بررسی‌های اولیه شورای استان، بیش از ۸۰درصد شورای شهرستان‌ها انتخابات سال چهارم هیات رییسه را برگزار نکرده‌ بودند، ادامه داد: با اعلام به این شوراها، انتخابات برگزار شد و در حال حاضر فقط شورای شهرستان استهبان هنوز این مهم را عملیاتی نکرده که در این زمینه نیز نامه‌نگاری‌هایی صورت پذیرفته است.

وی استفاده از سامانه دولت را برای ارسال مصوبات شهرستان‌ها به شورای استان در زمره مسائل مهم برشمرد و گفت: برای برخی موضوعات چالش‌برانگیز شوراها، با حفظ وحدت رویه توضیحاتی فراگیر و قابل فهم برای همه ارائه شده است که از طریق سامانه دولت در اختیار شورای شهرها و شهرستان‌ها قرار می‌گیرد.

نایب رییس شورای استان فارس اظهار کرد: افزون بر این، در همین زمینه، تا پیش از پایان سال جاری، نکات آموزشی لازم در قالب دفترچه‌ای باعنوان راهکار یا کتاب جامع در اختیار شوراها خواهد بود و شوراهای آینده نیز می‌توانند در هر موردی به این دفترچه مراجعه کنند.

** ارتباط شورای استان با شوراهای پایه قطع است

وی با بیان اینکه عدم ارتباط شورای استان با شوراهای پایه، یکی دیگر از مسائلی است که باید به آن‌ رسیدگی کرد، گفت: در این زمینه نیز جلسات مستمر و ماهانه‌ای به‌صورت ویدیوکنفرانس برگزار خواهد شد تا مسایل همه‌گیر به‌صورت دستورالعملی واحد در اختیار قرار گیرد.

وی تاکید کرد: از شوراهای شهرستان‌ها به صورت تصادفی، نظارت میدانی صورت خواهد گرفت؛ از همین رو از اعضا درخواست می‌کنیم درصورتی که با معضلی در شورای خود مواجه‌اند، آن موضوع را به هیات رییسه انتقال دهند تا سریع‌تر رفع شود.

** برای احداث ساختمان شورای استان اقدام شود

نورایی در بخش دیگری از سخنان خود بر ضرورت تامین زمین به‌منظور احداث ساختمان شورای استان تاکید کرد و گفت: در این راستا نیز درخواستی برای شورای شهر و شهردار شیراز ارسال خواهد شد و امیدواریم همراهی‌های لازم صورت پذیرد.

نایب‌رییس شورای استان فارس از عدم دغدغه‌مندی اعضا برای برگزاری جلسات کمیسیون‌ها انتقاد کرد و بیان داشت: برخی از روسای کمیسیون‌ها همّ و غمی برای برگزاری جلسات ندارند و حتی جلسات مجازی را برگزار نمی‌کنند؛ این در حالی است که باید دستکم در هر ماه دو جلسه برگزار شود زیرا نمی‌توان مسائل را به‌تنهایی پیش برد.

وی همچنین به ارسال تقدیرنامه به شورای شهرستان‌هایی اشاره کرد که مصوبات خود را به‌صورت مستمر به شورای استان ارسال می‌کنند.

نایب رییس شورای اسلامی استان فارس، شورای شهرستان اوز را به عنوان بهترین شهرستان در عمل به وظایف مقرر معرفی کرد و افزود: همچنین باید از رییس شورای شهرستان اوز بابت ارتباط خوبی که با شورای اسلامی استان و مدیران داشته‌اند، تقدیر کنیم.

وی همچنین همکاری شورای اسلامی شهر شیراز را با شورای استان، بی نظیر توصیف کرد و افزود: ما قدردان اعضای شورای شهر شیراز و شهردار شیراز و به طور ویژه دکتر موسوی، به واسطه همکاری و همراهی بی‌نظیرشان و همین طور از آن دسته از نمایندگان مجلسی که در جهت حفظ و ارتقای جایگاه شوراها تلاش می‌کنند، هستیم.

نورایی در بخش دیگری از سخنان خود بر ضرورت تسریع در اختصاص کارت به اعضای شوراها تاکید کرد و بیان داشت: شورای عالی استان‌ها متولی صدور کارت است؛ اما با وجود درخواست‌های مکرر تاکنون اقدامی در باره درخواست‌های ارائه‌شده صورت نپذیرفته و برخی اعضای شوراها حتی برای تردد خود نیز دچار مشکل هستند.

نایب‌رئیس شورای استان فارس با اشاره به اینکه یکی از مهم‌ترین اقدامات شورای استان در سال سوم فعالیت آن، ایجاد کارگروه تخصصی شورای برنامه‌ریزی استان بوده است، گفت: برنامه‌ریزی‌هایی در این راستا صورت گرفت و فارس بدین‌منظور به پنج منطقه تقسیم شد، افرادی از هر منطقه برگزیده شدند و مقرر شد مستمراً از جلسات کارگروه‌ها گزارش ارائه شود و چنانچه فردی طی دو ماه گزارشی ارسال نکند، برکنار شده نماینده جدیدی جایگزین شود که هم‌اکنون با‌توجه‌به عدم ارسال گزارش‌، افراد دیگری برگزیده خواهند شد.

وی همچنین از برگزار نشدن جلسات کمیته ارتباط با استاندار فارس انتقاد کرد و اظهار داشت: ۶ نفر از اعضا، عضو کارگروه ارتباط بوده‌اند و طی دو جلسه‌ای که با استاندار برگزار شد، تکلیف بر آن قرار گرفت که با تعیین موضوع جلسات، این نشست‌ها به‌صورت مداوم برگزار شود که تاکنون روی نداده است.

نورایی همچنین اظهار کرد: پیش از این مقرر شده بود، شوراهای شهرستان‌ها هفت طرح اولویت‌دار خود را به شورای استان ارسال کنند و این موضوع نیز همچنان صورت نپذیرفته است.

** شوراها ظرفیت خود را به‌خوبی تبیین نکرده‌اند

وی با بیان اینکه برخی مدیران حتی نمی‌دانند شورای استان فارس چیست، ابراز داشت: بخش اعظمی از این موضوع به شوراها باز می‌گردد که تاکنون به نحوی شایسته خود را معرفی نکرده‌اند و ظرفیت‌ها را برای مدیران تبیین نکرده‌اند.

پایان/ سمیرا متین‌نژاد