پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

به گزارش ریواس جنوب  ،نادر منتظریان نوشت:

بسم الله الرحمن الرحیم

ابتدا شایسته است از دغدغه مندی و احساس مسئولیت سازمان های زیست محیطی و فعالان این حوزه تقدیر و تشکر نمایم و نکاتی را در خصوص ضرورت اجرای این پروژه مهّم تقدیم نمایم.

برای دستیابی به هدف افزایش صنعت توریسم و در نتیجه آن رشد اشتغال در منطقه ای که نرخ بیکاری آن بالا است و جلوگیری از مهاجرت نیروهای مستعد شهرستان دنا، هزینه هایی را باید بپردازیم، زیرا اگر قرار است گردشگران را جذب کنیم و یا جهانگردی از این جنگل ها و طبیعت زیبای خدادادی استفاده کند، باید زیرساخت های استفاده بهینه آن را مهیا سازیم، در غیر این صورت دستیابی به این هدف بزرگ فقط به عنوان یک آرزو باقی خواهد ماند.

بی تردید جاده ایمن و استاندارد مهم ترین زیرساختی است که باید فراهم کنیم تا توریست ها بتوانند با کمترین هزینه از نظر وقت و در آرامش کامل از این نعمت خدادادی استفاده کنند.

به نظر می رسد با توجه به حجم ترددها که قطعاً هر ساله بر آن افزوده می شود احداث یک جاده استاندارد که توجیه اقتصادی، اجتماعی، گردشگری و فرهنگی نیز دارد ضروری به نظر می رسد.

باید همزمان هم دسترسی آسان تر به این منطقه خدادادی را داشته باشیم و هم اینکه تمام تلاش مان این باشد که با احداث جاده یاسوج به سی سخت کمترین تخریب جنگل ها و مراتع را داشته باشیم و راهکارهای علمی جهت جبران آسیب ها در دستور کار قرار گیرد و با لحاظ کردن همه حساسیت ها، بهترین تصمیمات را اتخاذ کنیم.

از مسئولان استانی تقاضامندم کمک کنند تا ضمن بررسی همه جوانب این امر، شرایطی فراهم شود که احداث این جاده که یکی از مطالبات و دغدغه های اصلی این مردم فرهنگی و قانون مدار شهرستان دنا می باشد تحقق یابد تا هم رضایت مندی این مردم شریف و نخبه پرور فراهم گردد و هم گردشگران بیشتری به این منطقه سفر نمایند زیرا این امر به اشتغال زایی و توسعه منطقه کمک شایانی خواهد کرد.

در نقاط مختلفی از کشور موانع مشابهی برای جاده سازی و دیگر زیرساخت‌ها وجود داشته است که با تعامل و بهره گیری از نظرات کارشناسان بهترین تصمیمات اتخاذ شده است که استفاده از تجارب مناطق ذکر شده ضرورت دارد.

پیشنهاد می شود به جای مکاتبات متعددی که روند اجرای این پروژه را با ابهام مواجه می کند در اسرع وقت جلسات کارشناسی با حضور نمایندگان همه سازمان های ذیربط و کارشناسانی از حوزه شهرستان دنا تشکیل شده و با نظر مساعد راهکارهای تحقق این مهم که از مطالبات چندین ساله مردم شریف و قانون مدار شهرستان دنا می باشد را لحاظ نمایند.

در نهایت تمامی قوانین وضع شده جهت رفاه مردم و حفاظت از جان و مال مردم وضع شده اند بنابراین با توجه به شرایط نامطلوب جاده فعلی از جمله عرض کم و نداشتن شانه در طول مسیر، پیچ های متعدد و غیر استاندارد، شیب های نسبتا تند بویژه در فصول سرما و سایر مواقع پر تردد سال که این جاده را مستعد حوادث مختلفی نموده است ضرورت رفع موانع اجرای این پروژه حیاتی را دو چندان کرده است.

با احترام
نادر منتظریان، فعال سیاسی و اجتماعی

بهمن ۱۳۹۹