پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

 

تعدادی از شهروندان سی‌سختی در تماس با ریواس جنوب مدعی شدند که برخی تصمیمات ستاد بحران، خود در مواردی موجب ایجاد بحران شده است؛ این افراد، سی‌سخت را دکان سواستفاده‌کنندگان خواندند و مدعی شدند صف‌های طولانی در این برف و کرونا عمدتا مربوط به افرادی بیرون از شهر است و کمک‌ها به زلزله‌زدگان واقعی نمی‌رسند.

به گزارش ریواس جنوب از دنا، شهروندان سی‌سختی در مصیبت زلزله و مصائب برف و بوران و سرمای ۵ درجه زیر صفر این روزها سختی‌های دیگری را هم تحمل می‌کنند.

برخی شهروندان مدعی هستند که کمک‌های ارسالی به سی‌سخت به آسیب‌دیدگان واقعی نمی‌رسد و صف‌های تحویل دریافت چادر و غذا و …عمدتا افرادی هستند که از بیرون شهر آمده‌اند و حتی زلزله را احساس هم نکردند.

اگر چه مشاهدات عینی خبرنگار ما بسیاری از ادعاهای معترضان سی‌سختی را تایید می‌کند اما این شهروندان معتقدند که شهر کوچک سی‌سخت با جمعیت اندک به راحتی می‌تواند پایش شود و خانه به خانه پتو، چادر و غذا توزیع شود و نیازی به صف‌های طویل و تبعیض و نارضایتی هم نباشد.

یک شهروند سی‌سختی به ریواس جنوب گفته است؛ حوادث غیرمترقبه یا بلایای طبیعی هر از چند گاهی قسمت هایی از کشور را تحت تاثیر قرار می دهد و عده ای از مردم کشور را وارد بحران می کند. ستاد مدیریت بحران برای مدیریت این بحران ها و کاهش تاثیر مخرب این اتفاقات بر زندگی مردم ایجاد شده است، که عملا در اتفاقات اخیر در استان چیزی که از اقدامات این ستاد مشاهده شده نه تنها کنترل و مدیریت بحران نبوده بلکه بعضا اقدامات این ستاد ایجاد بحران هم کرده است.

چند روز از زلزله سی سخت می گذرد و مردم زلزله زده فقط مردم را همراه و پشتیبان خود می‌بینند؛ چندین هزار چادر و غذای گرم توزیع شد ولی در بسیاری موارد به مردم زلزله زده سی سخت نرسید.

بارش برف و سرمای کم‌سابقه در دنا، تلاش‌های نیروهای امدادی را با محدودیت‌های زیادی همراه کرده و بسیاری از این نارضایتی‌ها در ارتباط با نحوه توزیع اقلام کمکی است.

مردم سی‌سخت از اصیل‌ترین مردم ایران هستند که شان و ارزش‌ آن‌ها به صف کردنشان نیست و ستاد بحران باید تدبیری بیندیشد که در این آزمون سربلند بیرون آید.

زلزله سی‌سخت اگر چه با برف و بوران همراه شده و این کار امداد را سخت کرده اما واقعیت این است که این زلزله به دلیل پیش‌لرزه‌های آگاه‌دهنده و وقوع قبل از زمان خواب، تلفات جانی نداشته و عملا کار آواربرداری و جستجوی اجساد و …نیاز نیست و کار اصلی مدیریت این بحران توزیع اقلامی مانند چادر و مواد غذایی است که با توجه به کوچک بودن شهر و تعداد زیاد نیروهای امدادی و کمکی، کار سختی نیست.

به گزارش ریواس جنوب از یاسوج، امان‌الله جهان‌بین مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان کهگیلویه و بویراحمد نیز پیش از این تلویحا از باج‌گیری و سواستفاده عده‌ای در دنا گفت و تاکید کرد اگر این افراد بگذارند هیچ مشکلی در خدمات‌رسانی و توزیع اقلام بین زلزله‌زدگان وجود ندارد.

انتهای پیام/ بنام