پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

ایسنا/فارس معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز از مشاهده مواردی مشکوک به کرونای انگلیسی در شیراز خبر داد و گفت: روز گذشته مواردی با علائم بالینی کرونای جهش یافته انگلیسی در یکی از مراکز درمانی شیراز مشاهده شده است.

دکتر عبدالرسول همتی شنبه ۲ اسفند در تشریح آخرین وضعیت کرونا در فارس گفت: به دنبال مراجعه مواردی با علائم بالینی کرونای جهش یافته انگلیسی به یکی از مراکز درمانی شیراز، نمونه برداری لازم انجام و نمونه ها به انستیتوپاستور در تهران ارسال شده است.

همتی با اشاره به قدرت بالای سرایت کروناویروس انگلیسی، اضافه کرد: ویروس جهش یافته انگلیسی علاوه بر میانسالان و سالمندان، جوانان و نوجوانان را نیز مبتلا می کند و ضرورت دارد پروتکل های بهداشتی بیش از پیش رعایت شود.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به روند افزایشی موارد ابتلا به کروناویروس دراستان، گفت: شهرستان های پاسارگاد، بختگان، نی ریز، لارستان، مهر، لامرد، خنج، اوز و گراش به جمع شهرستان های نارنجی استان پیوستند که نیاز است پروتکل های بهداشتی با جدیت رعایت شود.

همتی تاکید کرد: استفاده از ماسک، رعایت فاصله فیزیکی، شست و شوی مکرر دست ها، پرهیز از ترددهای غیرضروری می تواند از ابتلا به کروناویروس پیشگیری کند.

او مجموع بیماران مثبت و مشکوک دارای علایم که هم اکنون در بیمارستان های استان بستری هستند را نیز ۵۵۹ نفر اعلام و اضافه کرد: از این تعداد، ۹۸ بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی، در بخش های ICU، مراقبت های ویژه درمانی دریافت می کنند.

همتی اضافه کرد: از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون، ۶۲۷ هزار و ۴۴ تست تشخیصی مولکولی در آزمایشگاه های استان تهیه شده که با بررسی نمونه های انجام شده، ۱۷۳ هزار و ۳۳۷ بیمار مثبت قطعی شناسایی شده است؛ همچنین از ابتدای آغاز طرح شهیدحاج قاسم سلیمانی تاکنون، ۲۸ هزار و ۹۶۸ مورد تست سریع انجام شده که از این تعداد دو هزار و ۴۶۴ بیمار مثبت شناسایی شده است و در مجموع از ابتدا تاکنون، ۱۷۵ هزار و ۸۰۱ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در استان فارس شناسایی شده است.

معاون دانشگاه علوم پزشکی شیراز در ادامه با اعلام جان باختن پنج هم استانی دیگر در اثر این بیماری طی روز گذشته تاکنون، مجموع جان باختگان ناشی از کووید ۱۹ از ابتدای شیوع بیماری تا کنون را سه هزار و ۲۱۹ نفر اعلام کرد و از بهبودی ۱۶۷ هزار و ۹۴۹ نفر از ابتدا تاکنون خبر داد.

انتهای پیام

انتهای پیام/ منبع اصلی