پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

ریواس جنوب/رحیم بنام

ارزیابی خسارات وارده به مردم سی سخت در زلزله اخیر در دستور کار مسئولان قرار گرفته است. در این روزها تخریب صددرصدی بسیاری از منازل و خسارات وارده به میزان بالا، از زبان مسئولین استانی زیاد شنیده شده است. شاید خیال خسارت دیده گان تا حدی راحت باشد که درصد خسارت وارده بر آنها در حد واقعی در محاسبات وارد می‌شود، اما مسئله‌ای که وجود دارد این است که قیمت مصالح و محصولات هم با درصد واقعی محاسبه شوند.

واضح است که مردم خوب سی سخت در این زلزله علاوه بر اینکه ساختمان و تاسیسات خود را از دست دادند اغلب وسایل زندگی خود را هم از دست رفته دیدند. نرخ بازسازی موضوعی است که همواره بین دولتمردان در هر دوره ای با بخش خصوصی مورد اختلاف بوده است‌؛ از یک سو دولتمردان همواره نمی‌خواهند نرخ تورم واقعی بازار را بپذیرند و آمارهای دولتی معمولاً چیز دیگری می‌گویند، از سوی دیگر بخش خصوصی هم مجبور است با قیمت کف بازار وارد عرصه ساخت و ساز یا بازسازی شود.

حتماً مسکن مهر ۲٠ میلیون تومانی یادمان هست که در ابتدا ۸۰ درصد یک واحد مسکونی را پوشش می‌داد و در پایان همان ۲۰ میلیون تومان داده می‌شد با این تفاوت که درب و پنجره واحد مسکونی را هم پوشش نمی‌داد.

در مورد وسایل زندگی مردم هم این مسأله صادق است؛ جایی که یک تلویزیون متوسط در بازار حداقل ۸ میلیون تومان است یا یک یخچال متوسط حداقل ۱۲ میلیون تومان و سایر اقلام نیز همین طور و این قیمت با قیمت تعزیراتی و صنفی و یا آمارهای اعلامی دولت معمولا اختلاف زیادی دارد که ما اینجا از از آن به عنوان قیمت‌های سر کوچه ای (کوچه رئیس جمهور) یاد می‌کنیم. بنابراین انتظار می‌رود مسئولان که تا الان در حد توان مدیریتی و بضاعت در زلزله اقداماتی انجام دادند این گام را هم همدردانه با مردم بردارند و میزان خسارات را دقیق و مطابق واقع اعلام کنند، حالا هر چه که بعدا قرار است جبران شود جای دیگری و بحث دیگری است.