پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

پرتقال فروش کیست؟

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان کهگیلویه و بویراحمد، با بی‌اعتنایی به مصوبه کمیته راهبردی میوه شب عید در استانداری که حتی خودش هم آن را امضا کرده است به صورت خودسرانه دستگاه دولتی تعاون روستایی را از داستان میوه شب عید کنار گذاشت و واردات ۶۰۰ تن میوه را به یک شخص خاص میوه‌فروش داد؛ این در حالی است که سردخانه‌های این استان از سیب تولیدی کشاورزان همین استان پر است و تعاون روستایی هم بر اساس مصوبه استانداری اقدام به خرید میوه شب عید کرده و اکنون روی دستش باد کردند. صنعت و معدن همچنین از طریق بخش خصوصی و برخلاف مصوبه کمیته راهبردی میوه شب عید اقدام به خرید یک پرتقال ارزان و بی‌کیفیت کرده است.

به گزارش ریواس جنوب از یاسوج، اوایل بهمن‌ماه ۱۳۹۹ بود که کمیته راهبردی میوه شب عید در استان کهکیلویه و بویراحمد تصویب کرد که برای تامین میوه در ایام پایانی سال و ایام نوروز میزان ۲۰۰ تن سیب درختی و ۱۵۰ تن پرتقال والنسیا از سوی تعاون روستایی و میزان ۱۰۰ تن سیب درختی و ۱۵۰ تن پرتقال والنسیا نیز از طریق بخش خصوصی دارای سردخانه و باسکول تامین و در شب عید توزیع شود‌.

این مصوبه باید از سوی اداره‌کل صنعت، معدن و تجارت اجرا می‌شد.

یک‌ماه نگذشت که از این مصوبه، جز یک کاغذ پاره چیزی نماند و مدیرکل صمت این استان برخلاف این مصوبه، هر چه دلش خواست کرد.

برای بررسی موضوع به سراغ برخی مدیران تعاون روستایی، استانداری و صنعت و معدن رفتیم و آنچه در ادامه می‌آید ماحصل مصاحبه با این افراد است.

بر اساس این مصوبه که در کمیته راهبردی میوه شب عید در استانداری منعقد شد، اتحادیه تعاون روستایی نسبت به خرید سیب کشاورزان استان و پرتقال والنسیا از جیرفت اقدام کرد اما سالار حسین‌پور در یک اقدام خودسرانه همه چیز را بر هم زد و در یک دهن‌کجی آشکار به مصوبه کمیته راهبردی به ریاست استاندار، بدون در نظر گرفتن ضرر و زیان تعاون روستایی، هم مباشر خرید را عوض کرد و هم میوه را و هم یک میوه‌فروش را جایگزین کرد.

مدیرکل صنعت و معدن حتی به امضای خود پای این مصوبه هم رحم نکرد و همه چیزش را عوض کرد.

او با حذف تعاون روستایی از میوه شب عید، شخصی به نام جیم- الف که یک میوه‌فروش است را جایگزین این نهاد کرد تا همه میوه شب عید را او بخرد!

او همچنین به جای پرتقال والنسیا که هم باکیفیت‌‌تر است و هم ماندگاری و انبارمانی آن بالاست، با خرید پرتقال تامسون ارزان موافقت کرد!

این تخلف و رانت اعطایی آقای حسین‌پور به یک میوه‌فروش در حالی است که میوه کشاورزان این استان در مقطعی روی دست آنها مانده و بخشی از آن که از سوی تعاون روستایی(جهاد کشاورزی) خریداری شده، اکنون در سردخانه‌ها روی دست اتحادیه مانده است!

طبق گزارشات رسیده به ریواس جنوب، ۴ سردخانه استان لبریز از میوه تولیدی همین استان است اما آقای مدیرکل هوس میوه شمال کرده تا همشهری میوه فروشش به نوایی برسد.

بخش دیگری از مصوبه کمیته راهبردی میوه شب عید که زیر پای حسین‌پور له شد، مربوط به شرایط و امکانات بخش خصوصی بود که حداقل باید سردخانه و باسکول و یک‌سری امکانات اولیه را داشته باشد اما آقای نورچشمی صنعت و معدن فقط یک مغازه میوه‌فروشی دارد و حتی یک یخچال هم ندارد!

از سوی دیگر اگر قرار بود مصوبه کمیته راهبردی اجرا نشود، چرا بعد از اینکه اتحادیه تعاون روستایی بویراحمد اقدام به خرید و ذخیره کرد، از مباشری میوه شب عید کنار گذاشته شد؟

اگر هم به هر دلیلی قرار بود کنار گذاشته شود چرا بدون اطلاع و مشورت و  به صورت شبانه این کار انجام شد؟

این بی‌اخلاقی سالار حسین‌پور در حالی است که ۱۲ سال است که میوه شب عید از سوی تعاون روستایی تامین می‌شود و اتحادیه بویراحمد به ویژه در سال قبل کارنامه درخشانی در تامین میوه داشته است.

اگر پرتقال به هر دلیلی باید تامسون باشد تا کمی ارزانتر باشد، چرا حداقل سیب شب عید را از میوه‌های ذخیره شده در سردخانه‌های استان تامین نمی‌کنند؟

این چه سود و رانتی است که پا روی گرده کشاورزان باید به جیب یک شخص خاص برود؟

چه کسی باید پاسخگوی هزینه‌های خرید و نگهداری و حمل و نقل تعاون روستایی باشد؟

چه کسی پاسخگوی دهن‌کجی به مصوبه کمیته راهبردی میوه شب عید  است؟کمیته‌ای که ریاست آن با استاندار و معاون اقتصادی اوست.

چرا پرتقال والنسیا، یک‌شبه تامسون می‌شود؟

چرا محصولات کشاورزان زجرکشیده همین استان در سردخانه‌ها هستند و تیم آقای حسین‌پور در شمال به دنبال پرتقال غیربومی است؟

حسین‌پور چه پاسخی به حذف یک‌شبه تعاون روستایی از میوه شب عید دارد؟

او چه استدلالی برای انتخاب یک نفر خاص برای واردات ۶۰۰ تن میوه به استان است؟

چه کسی پاسخگوی اعتبارات بر باد رفته یک دستگاه دولتی بر اساس مصوبه استانداری است؟

چه کسی پاسخگوی سردخانه‌های پر از سیب استان است؟

همین هفته قبل، مدیرکل صمت و معاونش مصاحبه داده که سیب مورد نیاز شب عید در سردخانه تعاون روستایی ذخیره است، حالا چه شده که یک شبه کافه را به هم می‌زنند و کاه و کاهدان را با هم عوض می‌کنند.

جسارت مدیران در انجام تخلف زیاد شده و اکنون بیش از هر زمانی ورود نهادهای نظارتی و سازمان بازرسی به موضوع میوه شب عید ضروری است.

 

ریواس جنوب اسناد این تخلف و رانت و بی‌حرمتی به مصوبه‌ای که امضای مدیران ارشد استان پای آن است را در اختیار دارد.

انتهای پیام/ بنام