پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

با آمدن ویروس کرونا همه مسائل جهان در تمام زمینه های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی ، ورزشی و حتی علمی تحت تاثیر قرار گرفت اما حداقل روی یک مساله گویا تاثیری نداشته است.

به گزارش ریواس جنوب، ستاد کرونا در تمام جهان یکی از مهمترین راه های مقابله با ویروس کرونا را پرهیز از تجمعات اعلام کرد ولی حداقل در استان های قومی و قبیله ای و محروم و به خصوص در کهگیلویه و بویراحمد بر اساس رسم هایی که وجود داشت و دارد، در مراسمات تشییع تجمعات کمتر که نشده هیچ بلکه بیشتر هم شده است.

علاوه بر جمعیت فراوانی که در مراسمات شرکت می کنند مقدمات صاحبان عزا قبل از برپایی نماز میت معضل دیگری شده است و راه را برای حملات مرگبار کرونا فراهم تر می کند.

مجریان برپایی مراسم آنقدر تشکرهای خود را طولانی می کنند که از حد یک سخنران نیز بیشتر می شود، افراد یکی از پس از دیگری به پشت تریبون می روند و مردم را اجبارا به پای صحبت های خود می نشانند و اصلا انگار که نه انگار کروناست و مردم از ترس کرونا دوست دارند که یک لحظه زودتر مراسم به اتمام برسد و به منازل خود برگردند.

در جدیترین مراسمات در این استان در یکی از آنها سخنرانی ۴۲ دقیقه مردم را در صفوفی به هم فشرده معطل و در واقع عصبی کرده است و عمده حرف های او هم این بوده که “قصد ندارم زیاد مزاحم شوم چون وقت تنگ است”.

حضور مردم در شرایط غیر کرونایی در هنگام اتفاق یک مصیبت برای هم نوع خود یک رفتار حسنه و نعمتی بزرگ برای تداوم رفتارهای انسان دوستانه است اما در شرایط کرونایی چیز جز استقبال از مرگ نیست و باید هم در برگزاری اصل مراسمات و هم مقدمات گوش خراش قبل از برپایی نماز تجدید نظر اساسی کرد.

علاوه بر این، یک رسم دیگری که حداقل در شرایط کرونایی نقد زیادی بر آن وارد است تشکیل تونل های انسانی برای احترام گذاشتن به مردم هنگام خروج از مراسم است.

گاها در برخی از مراسمات این زنجیره انسانی آنقدر طویل و طولانی می شود که مردمی که باید از آن رد بشوند و یک حالت رسمی به خود بگیرند دقایق زیادی را باید تحمل کنند.

این تونل اگر با افراد واقعی صاحبان عزا تشکیل شود چندان جای ایراد نیست اما اینکه به واسطه ی یکسری خودنمایی ها گاها افرادی که اصلا نسبتی با صاحبان عزاد ندارند در این صف حضور پیدا کنند هم کمک می کند به ترویج تظاهر و ریاکاری و هم پیدا کردن عزاداران واقعی را برای عرض تسلیت مردم و دلداری دادن به آنها را سخت و سخت تر می کند.

ریواس جنوب در تاریخ ۱۳۹۵/۰۶/۲۳  مطلبی با عنوان تاخیرهای نگران کننده در مراسمات تشییع (اینجا کلیک کنید)منتشر کرده بود و در آن زمان ناتوانی های جسمانی افراد سالخورده را مورد هدف قرار داد اما امروزه این بیماری سالخورده و غیر سالخورده نمی شناسد و همه باید دست به دست هم دهیم تا از شر آن خلاص شویم.

انتهای پیام: عظیم بنام