پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

بخشنامه های زیادی می آیند، می روند، تصویب می شوند، اجرا می شوند، اجرا نمی شوند اما گاها بخشنامه هایی هستند که حتی اگر پسوند لازم الاجرا هم داشته باشند این مردم هستند که دوست دارند از اجرای آنها امتناع کنند.

به گزارش ریواس جنوب، بعد از آنکه مردم بند عجیبی به نام بدهی گذشته حتی در صورت نداشتن بدهی در قبض های شرکت گاز مشاهده کردند(برای دیدن این خبر اینجا کلیک کنید) این بار در اداره آب و فاضلاب بخشنامه ای موجب ابهام و تردید آنها شده است.

وقتی کنتورهای خانگی آب مصرفی مشترکین خراب می شود طبق آنچه که مردم به نقل از متولیان می گویند امکان تعمیر آن وجود ندارد و مردم محکوم هستند که کنتوری جدید از طرف قرارداد آب و فاضلاب خریداری کنند.

مردم می گویند که کنتوری که خراب می شود گاها با هزینه ۵۰ هزارتومانی تعمیر می شود اما ماموران آب و فاضلاب در قبض های خود خرابی کنتور می زنند و بالای ۱۵۰ هزار تومان جریمه می شویم.

تحقیقات ریواس جنوب از مطلعین نشان داد که طبق مصوبه کشوری و برای اینکه اشتباهی در هنگام قرائت به وجود نیاید دیگر امکان استفاده از کنتورهای به قول متولیان تبل و یا همان قدیمی وجود ندارد و مردم باید کنتور مورد تایید را خریداری کنند.

این بخشنامه کمی عجیب است؛ اگر واقعا چنین کنتورهایی امکان قرائت اشتباه را دارند تا امروز چقدر اشتباه شده است و یا اگر قرار است که کنتورهای تنبل و قدیمی مردم جمع آوری شود چرا به صورت عمومی اعلام نمی کنند که همه مردم در جریان باشند و موجب ابهام نشود!

البته اطلاعات به دست آمده هم نشان می دهد که مسئولان، خود نیز مردم را درک می کنند و غیر بخشنامه ای به زیردستان می گویند که با مردم مدارا کنید و وسخت نگیرید اما هر چه باشد این بخشنامه در اصل دارای ایراد است و حتی اگر یک فرد روستایی قدرت چانه زنی نداشته باشد و مجبور باشد کنتور قدیمی خود را تعمیر کند و هزینه بالای کنتور تحمیلی را متقبل شود کمی از عدالت خارج است.

اگر قرار است که کنتورهای قدیمی جمع آوری شود در یک بازه زمانی اعلام شود و به صورت همگانی اجرا شود نه اینکه آب و فاضلاب منتظر باشد تا کنتوری خراب شود و مشترک را مجبور به خرید کنتور تحت قرارداد و یا به نوعی مورد تایید خود بکند.