پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

سخنگوی معاونت غذا و داروی علوم پزشکی یاسوج در یادداشتی توصیه‌های به شهروندان پیرامون ایام کرونایی داشته است.

به گزارش ریواس جنوب، کرم خوشفکر، فعال رسانه‌ای و سخنگوی غذا و داروی کهگیلویه و بویراحمد در این یادداشت آورده است؛

زندگی همه ما در یکسال گذشته خواسته یا ناخواسته با کرونا عجین شده است. کرونا با همه وحشت و ترس و لرزش اما سبک زندگی همه ما را عوض کرد و رعایت نکات بهداشتی اولویت اول همه ما شده است.
واقعیت آن است که کرونا موجب شده تا با رعایت بهداشت از جمله پوشیدن ماسک و شستن مرتب دست‌ها، بسیاری از بیماری‌های سابق را نداشته باشیم.

کشور ما هم حدود یکسال است که با همه توان درگیر مبارزه با کروناست اما با وجود همه این تلاش‌ها و پیشرفت‌های علمی، برای مبارزه با این ویروس مرگبار نسخه‌ای جز رعایت پروتکل‌های بهداشتی پیچیده نشده است.

متاسفانه برای درمان کرونا، داروی خاصی وجود ندارد. بنابراین بهترین راه درمان، پیشگیری است.

شستن دست‌ها حداقل ۵ بار در روز، استفاده از ماسک و رعایت فاصله با دیگر افراد راهگشاترین اقدامات برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کویید ۱۹ است.

در کنار رعایت بهداشت، نکته مهم دیگری که لازم است رعایت کنیم، حفظ آرامش و پرهیز از استرس و اضطراب است که خود عاملی برای تضعیف سیستم ایمنی بدن و آسیب‌زا شدن در مقابل ویروس‌ها است.

ساده‌انگاری کرونا بعد از کاهش آمار مبتلایان از دیگر نکاتی است که می‌تواند مبارزه یکساله با این ویروس را خنثی و کشور دوباره با موج فراگیری از این ویروس مخصوصا نوع جهش‌یافته آن درگیر شود.

در مقابل ساده‌انگاری کرونا، بزرگنمایی آن و دامن زدن به شایعات استرس‌زا نیز نگران‌کننده است که در این زمینه توصیه می‌شود شهروندان فقط به آمار و اطلاعیه‌های رسمی وزارت بهداشت توجه کنند و کاری به شایعات نداشته باشند.

این فعال رسانه‌ای به نقش تغذیه هم اشاره کرد و نوشت:
تغذیه نیز ارتباط مستقیمی به سیستم ایمنی بدن و سلامت افراد دارد.
تغذیه سالم به ویژه مواد غذایی حاوی ویتامین‌های A  c  D به ویژه میوه و سبزی، برای تقویت سیستم ایمنی ضروری است و توصیه می شود مرتبا دهان خود را آب نمک بشویید.

مصرف غذاهای پروتئینی مانند گوشت، حبوبات، شیر و لبنیات ، مغز دانه‌ها، پسته و پرهیز از فست‌فودها، غذاهای چرب و شور ضروری است.
از مصرف قند و شکر زیاد خودداری کنید و مواد غذایی حاوی قند مضر را مصرف نکنید و سعی کنید از قند و شکرهای طبیعی و سالم استفاده کنید.

وی همچنین گفت:  درهنگام مصرف محصولات غذایی به چراغ راهنمای تغذیه‌ای (درخصوص سه رنگ قرمز، نارنجی وسبز) مندرج در بسته بندی محصولات که نشان دهنده وضعیت تغذیه‌ای می‌باشد توجه شود.

سخنگوی غذا و دارو در بخش دیگری از این یادداشت نوشت:
«مسئله بسیار مهم دیگر مصرف مایعات به اندازه کافی است برخی افراد فراموش می‌کنند آب بخورند، چون حس تشنگی حس ضعیفی است و منتظر می‌شوند که تشنه شوند بعد آب بخورند و در واقع بدن به مرحله بی آبی می‌رسد که فرد احساس تشنگی می‌کند. مصرف کافی آب و مایعات در تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار مهم بوده و به پاکسازی بدن از سموم کمک می‌کند و باعث می‌شود مواد مغذی به راحتی وارد سلول شوند.

توصیه دیگر این است که افراد از گرفتن رژیم‌های لاغری خودسرانه و با کالری پایین جدا پرهیز کنند این افراد اگر رژیم‌های زیر ۱۵۰۰ کالری دریافت کنند به محض مواجهه با ویروس کرونا ممکن است حالت شدید این بیماری را مبتلا شوند بنابراین کفایت انرژی بسیار مهم است حالا اگر فردی واجب است رژیم لاغری بگیرد حتما باید زیر نظر مشاور تغذیه باشد.»

خوش‌فکر  با تاکید بر عدم مصرف خودسرانه دارو ادامه داد: داروها را در جای خشک و خنک و به دور از تماس مستقیم با نور خورشید نگهداری کنید. حتی اگر داروها داخل چمدان و یا هر وسیله دیگری قرار داده شده باشند هرگز آنها را در بخش هایی مانند جعبه داشبورد و یا صندوق عقب اتومبیل قرار ندهید. داروها را در جای مرطوب (مانند حمام)، بر روی وسایل الکترونیک گرم مانند تلویزیون، در معرض نور مستقیم خورشید و یا طاقچه قرار ندهید.

سخنگوی غذا و داروی کهگیلویه و بویراحمد به موضوع رفت و آمدهای غیرضروری هم اشاره کرد و نوشت: در آستانه تعطیلات نوروز، شروع مسافرت‌ها در این ایام کرونایی نگران کننده است  و توصیه اکید ما به شهروندان این است که از مسافرت در این ایام واقعا خودداری کنند چرا که سلامت شما و عزیزانتان از یک مسافرت غیرضروری اهمیت بیشتری دارد.

انتهای پیام/ ی