پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

بنا بر اعلام جانشین استاندار فارس در ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا؛ با تبدیل سه شهرستان فارس به وضعیت زرد، در حال حاضر تنها دو شهرستان ارسنجان و زرین دشت در وضعیت نارنجی هستند.

عبدالرضا قاسم‌پور- معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری فارس

عبدالرضا قاسم‌پور- معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری فارس

عبدالرضا قاسم‌پور امروز سه‌شنبه گفت: هم‌اینک به جز شهرستان‌های ارسنجان و زرین دشت، سایر شهرستان‌های استان در وضعیت زرد و آبی قرار دارند.

وی در عین حال، وضعیت بیماری کرونا در این استان را شکننده و روند شیوع بیماری را افزایشی دانست و ادامه داد: روزانه حدود ۱۰۰ بستری جدید در بیمارستان‌های فارس گزارش می‌شود و در مجموع تا این لحظه ۶۰۰ بیمار کرونایی در بیمارستان‌ها استان بستری هستند و ضریب اشغال تخت‌ها به ۴۰ درصد رسیده است.

او اظهار داشت: درصد مثبت شدن تست‌های کرونا در استان۲۲ درصد و درصد بهبودی مبتلایان به ۹۷ درصد رسیده و تاکنون افزون بر سه هزار نفر از مبتلایان به کرونا در این استان جان خود را از دست داده‌اند.

بی‌توجهی به دستورالعمل‌های بهداشتی مساوی با افزایش محدودیت‌ها

معاون استاندار فارس، با اشاره به نزدیک شدن به روزهای پایانی سال و فرا رسیدن نوروز گفـت: با توجه به انتشار ویروس جهش یافته انگلیسی کرونا در ۲۹ استان کشور و برخی شهرهای استان فارس، اگر بنا باشد که مردم در رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی کوتاهی کنند، برای جلوگیری از شکل گیری موج چهارم مجبور به اعمال محدودیت‌های بیشتر و سخت گیرانه تری در استان خواهیم بود.

قاسم‌پور افزود: قطعا افزایش محدودیت‌ها شرایط را برای شهروندان و به ویژه صنوف مختلف سخت تر خواهد کرد و صنوف از این اتفاق زیان خواهند دید اما برای حفظ سلامت شهروندان چاره‌ای جز این کار باقی نمی‌ماند و بنابراین از شهروندان انتظار داریم با رعایت دستورالعمل‌ها مانع شکل گیری موج چهارم کرونا در استان شوند.

وی ادامه داد: امکان انجام سفر در ایام نوروز به شکل برنامه‌ریزی شده و هوشمند وجود دارد تا ضمن حفظ دستاوردهای یکسال گذشته مبارزه با کرونا، زمینه بهره‌مندی شهروندان از تعطیلات پیش رو نیز فراهم شود اما تاکید ما همچنان پرهیز از انجام سفر است.

او گفت: اگر قرار است مسافرتی ضروری انجام شود باید با رعایت کامل دستورالعمل‌ها و پروتکل‌های بهداشتی باشد تا سلامت مسافران و سایر هموطنان به خطر نیافتد.

جانشین استاندار فارس در ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا تصریح کرد: محدودیت ورود به شهرهای قرمز و نارنجی و خروج از این شهرها در کل کشور و از جمله استان فارس همچنان پابرجاست و مسافرت تنها به شهرهای زرد و آبی امکان‌پذیر است.

قاسم‌پور افزود: به رغم امکان‌پذیر بودن سفر به مناطق و شهرهای زرد و آبی، اما همچنان به مردم توصیه می‌کنیم از انجام سفر خودداری کنند چرا که در شرایط کرونا سفر بسیار خطرناک است.

وی گفت: انجام سفر در قالب تور گردشگری و همراه با وسایل نقلیه عمومی و خودروی شخصی امکان‌پذیر است اما امکان اسکان فقط در هتل‌ها، هتل آپارتمان‌ها، خانه‌های مسافر مجاز و اقامتگاه‌های بوم گردی و گردشگری امکان‌پذیر است و برپایی چادر و استفاده از کمپ اقامتی ممنوع است.

او افزود: پارک ‌ها و بوستان‌ها نیز در ایام نوروز تعطیل است و هیچ یک از اماکن دولتی از جمله مدارس و مهمانسراهای دولتی و خوابگاه‌های دانشجویی نیز اجازه خدمات دهی به مسافران را ندارند.

وی اظهار داشت: بنا به دستور استاندار فارس، مسئولان در تمام شهرهای استان در ایام نوروز برای ارائه خدمات به مسافران در آماده باش کامل هستند و نظارت بر بخش‌های مختلف حمل و نقل، گردشگری و سایر بخش‌های فعال تشدید می‌شود و بازرسی‌های میدانی از سوی ناظران تداوم خواهد داشت.

معاون استاندار فارس، با اشاره به سنت دید و بازدید و دیدار با خانواده و خویشاوندن به ویژه در ایام نوروز گفت: همچنان توصیه ما پرهیز از انجام هرگونه دورهمی و برپایی میهمانی خانوادگی است چرا که تجربه نشان داده تعداد زیادی از بیماران کرونایی در چنین دید و بازدیدهایی به کرونا مبتلا شده‌اند اما اگر بنا است دیداری نیز با یکدیگر داشته باشند حتما با رعایت دقیق دستورالعمل‌ها و پروتکل‌های بهداشتی همراه باشد.

قاسم‌پور گفت: امیدواریم مردم نگرانی مسئولان و متولیان در این زمینه را که فقط در جهت حفظ سلامت آنها است را همانند گذشته درک کرده و ضمن توجه به تمام توصیه‌ها و هشدارها در طول ایام نوروز در روز چهارشنبه پایان سال (چهارشنبه سوری) و همچنین در روز سیزدهم فروردین (سیزده بدر) باز هم فرهنگ بالای خود را به نمایش بگذارند و دستورالعمل‌ها را رعایت کنند.

وی، از شهروندان تقاضا کرد که هرگونه تخلف کرونایی را از طریق شماره های ۱۱۱، ۱۹۰ و ۱۳۷ گزارش دهند.

قاسم‌پور، با اشاره به تدابیر و تمهیدات اندیشیده شده برای بازدید مسافران از اماکن گردشگری و تاریخی استان گفت: به منظور جلوگیری از تجمع و ازدحام جمعیت در اماکن گردشگری، فروش بلیت به شکل اینترنتی انجام خواهد شد و برپایی آیین تحویل سال نو نیز که هر سال در حرم مطهر شاهچراغ (ع)، آرامگاه حافظ و آرامگاه سعدی برگزار می‌شد ممنوع است.

وی گفت: برپایی سفره هفت سین در تمامی مکان‌ها ممنوع است و آرامگاه حافظ و سعدی نیز در روز شنبه سی‌ام اسفند ماه تا ساعت ۱۶ تعطیل است.

او افزود: همچنین هرگونه حضور در دارالرحمه و قبرستان‌ها و گلزارهای شهدا برای زیارت قبور در ۲ روز پایانی سال و نخستین روز سال جدید ممنوع است.

تداوم ممنوعیت تردد شبانه خودروها

قاسمپور اظهار داشت: همچنین ممنوعیت محدودیت تردد شبانه از ساعت ۲۱ تا سه بامداد نیز همچنان در تمام شهرها با هر وضعیت رنگبندی برقرار است و با متخلفان برخورد قانونی می‌شود.

وی ادامه داد: از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون افزون بر ۳۱۶ هزار خودرو متخلف جریمه شده‌اند.

او اظهار داشت: همچنین طی این مدت هشت هزار و ۴۰۰ واحد صنفی متخلف نیز پلمپ شده‌اند.

قاسمپور تصریح کرد: در استان فارس از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون با همدلی و همراهی بین مردم و مسئولان و به ویژه ایثار و از جان گذشتگی کادر درمانی بهترین مدیریت بیماری کرونا را شاهد بودیم و امیدواریم در ادامه و تا ریشه کنی کامل این بیماری این همدلی و همکاری همچنان ادامه داشته باشد.

انتهای پیام/ منبع اصلی