پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

گویا شهرداری یاسوج کمی بیشتر از زمستان از خواب بلند شده و در فروردین ماه که درختان در حال شکوفه کردن هستند، به قول خودشان هرس می‌کنند؛ این کار آنقدر ناشیانه و مخرب طبیعت و سرانه فضای سبز پایتخت طبیعت ایران است که گویا کارشناس فضای سبز در این شهرداری نیست که جلوی این بی‌تدبیری را بگیرد.

به گزارش ریواس جنوب از یاسوج، عوامل شهرداری یاسوج و سازمان سیما، منظر و فضای سبز این شهرداری در اقدامی غیرکارشناسی در فصل بیداری درختان با بیل و اره و قمه به جان درختان بیگناه افتادند تا به قول خودشان این درختان را در بلوارها هرس کنند اما نمی‌دانند که این هرس در بدترین موقع و به بدترین شکل در حال انجام است.

فصل زمستان تمام شده و درختان و گیاهان و فضای سبز از خواب زمستانی بیدار شدند و اکنون بدترین موقع برای هرس درختان است آن هم بدون رعایت نکات علمی و به صورت سنتی!

در تصاویر کاملا مشهود است که شاخه‌های درختان فقط با اره بریده و به حال خود رها می‌شوند در صورتی که انتخاب شاخه‌هایی که نیازمند هرس هستند در درختان مثمر و غیرمثمر دارای قواعد علمی خاصی است و اینگونه هرس کردن علاوه بر زمان نامناسب آن، دارای عوارض و آسیب های زیادی به بنیه درختان است.

حتی با نگاه زیبایی بصری در شهر هم که به این موضوع نگاه کنیم می‌بینیم که شهرداری یاسوج هیچ طرح و برنامه‌ای ندارد و به شکل سنتی فقط می خواهد بگوید هرس کردیم!

سوالی که اینجا مطرح است این بوده که آیا کارشناس باسوادی در این سازمان نیست که نکات اولیه علم کشاورزی را بداند یا اینکه شهرداران مناطق و مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز اعتقادی به کار علمی و کارشناسی ندارند!

موضوع بی‌نظمی چمن بلوارها، کچلی بی‌ذوق فضای سبز و استفاده از درختان نامناسب با ریشه‌های افقی در پیاده‌روها و کنده شدن سنگ‌فرش‌ها در شهر یاسوج بارها مورد انتقاد رسانه‌ها قرار گرفت.

موضوعی که در حد و اندازه مدیریت شهری، یاسوج، پایتخت طبیعت ایران با طبیعتی چهارفصل و جنگلی، نیست.

اگر یاسوج دارای طبیعت سبز خدادادی و منابع آبی فراوان نبود چه بر سر بلوارها و فضای سبزش می‌آمد؟

این انتظار از شهردار مرکزی یاسوج انتظار زیادی نیست اما واقعیت این است که آقای مقدم، در آتش اختلافات و معاملات خائنانه شورای اسلامی و شهرداری، عملا نتوانست حق شهروندانی را ادا کند که بسیاری از هزینه‌های اداره این شهر را از جیب خود پرداخت می‌کنند.

مدیریت شهری یاسوج بیش از آنکه روی ریل عمران و خدمت به مردم باشد روی مدار اختلافات و حواشی ناشی از بازی کثیف اقلیت و اکثریت در شورای شهر سوار بود.

انتهای پیام/ بنام