پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

در چند سال اخیر “مرغ” چه قیمت آن و چه نوع کشتن آن، همواره یکی از پر چالش ترین مباحث اقتصادی بوده است.

به گزارش ریواس جنوب، بعد از پرش و جهش عجیب و غریب قیمت مرغ در سایه بی‌توجهی محض مسئولان و پذیرش تمام قد آن از سوی مردم ولی باز هر از گاهی کمبود گوشت مرغ به یک نیاز جدی برای دستیابی مردم به آن بدل شده است تا جاییکه حتی معاون رییس جمهوری هم تشکیل صفوف مردمی برای خرید آن را زیبنده دولت ندانست.

از افزایش قیمت مرغ که صرف نظر کنیم نوع فروش آن و ذائقه مردم، چالش دیگری به وجود آورده است؛ از یک طرف مردم و دلایلی که برای خود دارند تمایل بیشتری برای خرید مرغ زنده دارند و کمتر روی به خرید گوشت مرغ از مغازه ها می آورند ولی از سوی دیگر این مسئولان هستند که عرضه مرغ زنده را خلاف قانون و یک تهدید برای شهروندان می‌دانند و به همه مردم توصیه می کنند که از خرید مرغ زنده خودداری کنند.

یکی از شهروندان در گفتگو با ریواس جنوب گفت: اگر تا یک سال گوشت مرغ نخورم اما حاضر نیستم که مرغ منجمد یا کشتار روز از مغازه ها خریداری کنم و اصلاً بدلیل مزه و طعمی که دارند ترجیح می‌دهم که از مرغ زنده استفاده کنم.
شهروند دیگری از اعتماد حرف زد و گفت که مرغ زنده در جلوی چشمان خودمان کشتار می‌شود و می‌دانیم که به چه شکلی کشتار می‌شود اما از مرغ های منجمد هیچ خبری نداریم و با توجه به شایعاتی که هر از گاهی در فضای مجازی منتشر می‌شد اعتماد آنچنانی وجود ندارد.
یکی دیگر از شهروندان که خود را یکی از عاملان فروش مرغ زنده معرفی کرد با گلایه از مسئولان گفت‌: در زمان های مختلف صنف من را تهدید به بستن و پلمپ می کنند، نمی دانم چرا وقتی که مردم دوست دارند که مرغ‌زنده خریداری کنند به ما می‌گویند که مرغ زنده نفروشید و علاوه بر اینکه این تصمیمات بر اساس نظر مردم نیست باعث می شود که ما نیز از شغل و کار و کاسبی خود بیفتیم.

اما در کنار دلایل مختلفی که شهروندان اشاره کردند و در این گزارش به خلاصه به آن پرداخته شد مسئولان نیز دلایلی دارند که اکیداً تاکید می کنند که مردم از مرغ زنده نباید استفاده کنند.

علی اکبر حسینی رئیس دامپزشکی کهگیلویه در این زمینه در گفتگو با خبرنگار ریواس جنوب با ذکر دلایلی خرید مرغ زنده را ممنوع اعلام کرد.

وی با دلایل زیر اماکن عرضه و کشتار مرغ زنده را غیر مجاز دانست و به مردم توصیه کرد که مرغ را فقط از صنف های مورد تایید که آن را بسته بندی بهداشتی می کنند خریداری کنند:

۱- تهدید علیه بهداشت عمومی بدلیل کشتار مرغ زنده در شرایط غیر بهداشتی، عدم نظارت دامپزشک بر روند کشتار جهت تشخیص بیماری های عفونی طیور و همچنین بیماری های مشترک بین انسان و دام ( مانند آنفلوانزای فوق حاد طیور ) که در صورت مشاهده
علایم این بیماری ها تمامی طیور مبتلا یا لاشه های آنها باید ضبط، معدوم و از چرخه مصرف خارج گردد .
۲- انتشار و انتقال بیماری های واگیر طیور – به دلیل نقل و انتقال و کشتار غیر مجاز و غیر بهداشتی طیور آلوده ، باعث انتشار این بیماری ها به مناطق پاک شده و تلفات و خسارات اقتصادی سنگین و غیر قابل جبرانی به مرغداری های منطقه وارد میکند.

۳ – آلودگی محیط زیست – به دلیل پراکنده نمودن خون، امعا و احشا و پر طیور کشتاری در محیط زمینه سازی جهت انواع آلودگی محیطی ، افزایش جمعیت حشرات موزی ، بوی نامطبوع و…. ایجاد میشود.

همچنین حسینی در پایان ضمن تشکر از شبکه بهداشت، محیط زیست و نیروی انتظامی افزود: طی این سه سال اکثر اماکنی که به صورت غیر مجاز به فروش و کشتار مرغ زنده فعالیت داشتند شناسایی، صورتجلسه و پرونده قضایی آنها تشکیل شد و به مراجع قضایی معرفی گردیدند.

دیگر مسئولان مرتبط هم در گفت و گو با ریواس جنوب صحبت های مسئولان دامپزشکی را تایید کردند و حال با این دوگانگی که بین تصمیم گیرندگان و مصرف کنندگان وجود دارد باید دید آیا اماکن فروش مرغ زنده با نظارت بیشتری به کار خود ادامه می دهند یا تصمیم بر تعطیلی آنها گرفته می شود و یا هم اصلا همین روش نصف و نیمه دنبال خواهد شد.
انتهای پیام: عظیم بنام