پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

یادداشت- قاسم خشت‌زر/

ریواس جنوب/ در روزهای اخیر و تغییر دولت، موج این تغییرات به ادارات استانی و شهرستانی رسیده است و بسیارند افرادی که برای تصاحب مدیریت ها کت و شلوار دوخته اند و در این میان هستند افرادی که شلوار خود را به زحمت بالا می کشند و حال داعیه دار مدیریت ارشد ادارات استانی شده اند آن هم تنها به واسطه حمایت ها و سهم خواهی های نمایندگانی که هیچ گونه توجهی به توانایی افراد ندارند.

از کم و کیف و اجتناب ناپذیر بودن این تغییرات که بگذریم ورود نمایندگان مجلس برای بدست آوردن این غنائم مدیریتی در استان های کوچک و عشیره ای از تاسف باری گذشته و شرم آور شده است.

جدای از توقعاتی که مردم در استان های عشیره ای از نمایندگان خود دارند و تعهدات که نمایندگان برای بدست آوردن آرای مردم برای خود ایجاد کرده اند ورود عمیق و جزئی نمایندگان استان در مجلس به این نوع مسائل جای تعجب و البته تاسف مضاعف دارد.

این روزها البته با برگ ریزان مدیران دولت قبل، بهاری خرم برای حامیان دولت جدید بوجود آمده که صد البته نقش نمایندگان در تقسیم این غنائم مدیریتی و سهم خواهی ها از همه افراد و ذی نفوذان پررنگ تر است.

این موضوع شاید در انظار عمومی امری عادی به نظر برسد ولی با تعمق در آن می توان دریافت که اثرات منفی فراوانی در سطح کلان برای مملکت و در سطح استان نیز موجبات سرخوردگی افراد شایسته و نیز هدررفت انرژی موکلان را به دنبال خواهد داشت.

در حالی که نمایندگان مجلس به عنوان عناصر قوه مقننه باید روی قانونگذاری و اصلاح قوانین کلان کشور تمرکز کنند، اندک توان و انرژی محدود خود را به تغییرات مدیران خرد و کلان ادارات استانی معطوف می کنند تا جایی که دامنه این تغییرات تا گوشه نمور آبدارخانه ها و خلوت اتاق های نگهبانی هم کشیده می شود و رد پای نمایندگان در اعمال فشار برای تغییرات در بدنه ادارات به وضوح به چشم میخورد.

دردآورتر اینکه در این کش و قوس ها و تغییرات مدیریتی و سهم خواهی ها کمترین توجهی به شایسته سالاری و توانایی افراد نمی شود چه بسیارند افرادی توانمند که بدون داشتن پشتوانه سیاسی و حمایت نمایندگان گوشه نشین شده و می شوند که نقش نمایندگان مجلس در این نخبه کشی و نادیده گرفتن افراد شایسته از همگان بیشتر است.

در این میان جا دارد که نمایندگان استان در مجلس اندکی به خود بیایند ضمن آنکه خود را از این ورطه بیرون بکشند و وظیفه قانوگذاری خود بپردازند چرا که اگر اینگونه شود ضمن حفظ جایگاه و منزلت موکلی خود، خواهند توانست قدرت چانه زنی و نظارت خود را در سطح کلان بالا ببرند.

حال که این سهم خواهی ناخوشایند و شوم به حقی برای نمایندگان و پدرخوانده جریان های سیاسی بدل شده است در نظر گرفتن چند نکته و شاخص می تواند به بالا بردن توان مدیریتی مدیران استان و پیشبرد امور کمک شایانی کند.

اول اینکه نمایندگان دخالت خود در تغییر و انتصاب مدیران را به حداقل برسانند و فقط در سطح مدیران کل چانه زنی و سهم خواهی کنند و این توقع را برای هر کارمند جزئ ایجاد نکنند که به پشتوانه نماینده توقع تغییر و جابجایی داشته باشد.

دوم اینکه در انتصاب افراد شایستگی و تعهد افراد را ملاک قرار دهند و از اصرار بر کرسی نشاندن افراد ضعیف جداّ اجتناب کنند.

در پایان اینکه نمایندگان رعایت عدالت و انصاف را در حمایت خود از افراد ملاک قرار دهند و این را به خوبی بدانند که افکار عمومی بهترین داور برای تصمیم گیری ها و عملکرد آنها خواهند بود، چرا که این دوران گذران وکالت ها و مدیریت ها در چشم بر هم زدنی خواهند گذشت و آنچه باقی میماند نام و یادی است که میتواند نقطه تاریک یا روشن زندگی نمایندگان باشد.

انتهای پیام/