پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ‌ساز شیراز، در اقدامی خوب، توزیع رایگان کتاب در شیراز را طرح پیوند با کتاب، از سر گرفته است.

 به گزارش ریواس جنوب؛ در قالب این طرح از شهروندان درخواست می‌شود پس از مطالعه کتاب، آن را در اختیار دوستان خود و یا در محل عمومی دیگری برای مطالعه افراد قرار دهند.

به گفته یک عضو مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ ساز شیراز، پس از مدتی وقفه، این طرح در مجاورت بوستان اردیبهشت شیراز برپا شده است و از این پس هر ماه در یکی از مناطق شیراز اجرا خواهد شد.

به نقل از روابط عمومی مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ ساز، احمد صادقی نژاد در حاشیه اجرای مرحله سوم طرح پیوند با کتاب در شیراز با بیان اینکه در دو مرحله قبل ۷ هزار جلد کتاب بین شهروندان شیرازی توزیع شده است، گفت: در مرحله سوم طرح پیوند با کتاب که در مجاورت بوستان اردیبهشت شیراز اجرا شد ۵۰۰ جلد کتاب دیگر به صورت رایگان بین شهروندان توزیع شد.

عضو هیأت مدیره مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ ساز، هدف از اجرای این طرح را ارتقای فرهنگ کتابخوانی و افزایش سرانه مطالعه برشمرد و گفت: این طرح از سال ۹۷ در شیراز آغاز شده بود، اما به دلیل شیوع بیماری کرونا مدتی متوقف شد و از این پس هر ماه در یک منطقه شیراز اجرا خواهد شد.

صادقی‌نژاد با بیان اینکه در این طرح تشکیل یک زنجیره انتقال کتاب و مطالعه آن و ترویج امانت داری مدنظر است، تصریح کرد: مجمع خیرین فرهنگ ساز و شهرسازی که با رویکرد ورود به احیا و ارتقا فرهنگ شهروندی و استفاده از ظرفیت خیران برای رفع نیازهای شهر برای اولین بار در کشور تشکیل شده، در تلاش است با اقدامات فرهنگی در سالی که شیراز پایتخت کتاب ایران است شاهد رونق برنامه‌های فرهنگی از جمله افزایش سرانه مطالعه کتاب باشد.

او طرح پیوند کتاب را به عنوان یکی از اقدامات شاخص مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ ساز شیراز ذکر و خاطرنشان کرد: این طرح با همفکری اعضای مجمع و با هدف افزایش سرانه مطالعه طی چند دوره مختلف در سطح شهر شیراز به اجرا درآمده است.

صادقی‌نژاد گفت: با افزایش سرعت واکسیناسیون و رسیدن به شرایط بهبودی نسبی ماهیانه این طرح با گذاشتن کتاب در معرض دید عموم شهروندان در برخی از معابر اصلی، کتاب مورد علاقه شهروندان به صورت رایگان در اختیار آنها گذاشته می‌شود.

شهر شیراز بهمن‌ماه ۹۸ در آیینی به عنوان پایتخت کتاب ایران در سال ۱۳۹۹ معرفی شد اما با شیوع کرونا، برنامه‌های این سال تحت‌الشعاع قرار گرفت و با درخواست اهالی فرهنگ استان و بنا بر اعلام اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس شیراز دست‌کم تا نیمه نخست سال ۱۴۰۰ پایتخت کتاب باقی ماند.

انتهای پیام/ سجاد بنام