پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

 

وزیر جهاد کشاورزی در جمع عشایر منطقه نهضت‌آباد وعده‌های امیدوارکننده‌ای داد.

به گزارش ریواس جنوب از دهدشت، دکتر سید جواد ساداتی‌نژاد در ادامه سفر به کهگیلویه و بویراحمد در جمع عشایر حاضر شد و دغدغه‌های آنان را پیرامون نبود علوفه، صادرات دام، آب‌رسانی و جاده دسترسی شنید.

ساداتی‌نژاد در پاسخ به این دغدغه‌ها در خبری خوش گفت که برای دام عشایر برنامه‌های متنوعی برای خرید و دادن علوفه به آن‌ها داریم.

وی افزود: برای دام عشایر مصوبه خرید تضمینی ۵۰ هزار راس را در جلسه دولت داشتیم اما تاکنون فقط ۴۰۰ راس دام از عشایر خرید شده که همین جا از آقای تاج‌الدینی و آذرفر می‌خواهم که زمینه این خرید را از عشایر فراهم کنند.

وزیر جهاد کشاورزی افزود: سه راهکار حمایتی وجود دارد و عشایر می‌توانند مستقیما دام خود را به شرکت پشتیبانی امور دام تحویل دهند و یا هم علوفه از این شرکت تحویل گیرند و بعد از سه ماه یا دام پروار خود را بفروشند و بدهی خود را بدهند و یا هم دام خود را به شرکت پشتیبانی دهند و تسویه حساب کنند‌.

وی گفت که این کار با قرارداد شرکت پشتیبای با اتحادیه‌ها یا خود عشایر از هفته آینده عملیاتی خواهد شد.

وی همچنین در مورد صادرات دام عشایر هم گفت: ساز و کار صادرات دام انجام شده و در استان ایلام شروع شده که در کهگیلویه و بویراحمد هم با محوریت شرکت پشتیبانی امور دام و مباشرت اتحادیه‌های مربوطه، اجرایی خواهد شد.

ساداتی‌نژاد به موضوع آب‌رسانی و ایل‌راه‌ها هم اشاره کرد و افزود: با حمایت نماینده کهگیلویه در مجلس، امسال اعتبار ۵۰ میلیاردی به موضوع ایل‌راه‌ها اختصاص داده شد که در مقابل نیازها، عدد ناچیزی است اما در سال ۱۴۰۱ پیگیر هستیم که یک ردیف اعتباری برای دو دغدغه تامین آب و ایل‌راه‌ها در حوزه عشایر اختصاص داده شود.

وزیر جهاد کشاورزی در بخش پایانی صحبت‌هایش، عشایر را ذخایر انقلاب خواند و گفت: نقش عشایر در تامین امنیت پروتئینی بر کسی پوشیده نیست و با جدیت پیگیری رفع مشکلات آن‌ها هستیم.

انتهای پیام/