پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

وزیر جهاد کشاورزی در سفر به شهرستان کهگیلویه از اختصاص ۷۰ میلیارد تومان برای توسعه باغات دیم در اراضی شیب‌دار خبر داد و با تشریح دستاوردها و مصوبات این سفر، خبرهای امیدبخشی برای کشاورزان، عشایر، تولیدکنندگان و همه بهره‌برداران بخش کشاورزی داشت؛ خبرهایی که نشان می‌دهد تاج‌الدینی و همکارانش با دست پر از کهگیلویه و چرام راهی یاسوج شدند.

به گزارش ریواس جنوب از دهدشت، سیدجواد ساداتی‌نژاد در جمع خبرنگاران دستاوردهای سفر یک روزه به شهرستان کهگیلویه را تشریح کرد.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: در این سفر از پروژه‌های عمرانی، اقتصادی، آب و خاک و باغات بازدید داشتیم، مشکلات و موانع احصا شد و در جلسه‌ای با حضور رئیس جمهور برای رفع موانع، برنامه‌ریزی لازم صورت گرفته و تا حصول  نتیجه نهایی پیگیری خواهند شد.

ساداتی‌نژاد افزود: بسترسازی گلخانه در استان باید ارتقا پیدا کند و با برنامه‌ریزی و تلاش رئیس سازمان جهاد کشاورزی و دیگر همکارانش و همچنین حمایت وزارت، شاهد رشد بیشتری در توسعه کشت‌های گلخانه‌ای کهگیلویه و بویراحمد باشیم.

سفر وزیر جهاد کشاورزی

وی با بیان اینکه استان کهگیلویه و بویراحمد در زمینه احداث و توسعه باغات دیم در اراضی شیبدار اقدامات خوبی انجام داده تصریح کرد: با توجه به استعداد این استان در زمینه احداث باغ، ۷۰ میلیارد تومان برای توسعه باغات در اراضی شیبدار اختصاص یافته است که ۳۵ میلیارد را ستاد اجرایی فرمان امام بر عهده گرفت بقیه از اعتبارات وزارت جهاد تأمین می‌شود.

وزیر جهاد کشاورزی، توسعه باغات لیمو در کهگیلویه و بویراحمد را خوب توصیف کرد و با اشاره به رتبه برخی محصولات کشاورزی در کشور گفت: علاوه  بر کمیت برخی محصولات باغی و زراعی، کیفیت بسیاری از محصولات این استان زبانزد است که ضرورت دارد صنایع تبدیلی در کنار این تولیدات مورد توجه جدی باشد.

وی ادامه داد: اجرای طرح‌های صنایع تبدیلی در کهگیلویه و بویراحمد بسیار مهم هستند که از آقای تاج‌الدینی می‌خواهم که تدابیر لازم برای حمایت جدی بانک کشاورزی و فعالیت سرمایه‌گذاران در این زمینه را بیشتر از گذشته فراهم کند و با توجه به شرایط این استان، روی سه حوزه دامپروری، باغداری و شیلات تمرکز کند.

ساداتی‌نژاد تصریح کرد: برای تکمیل بندهای خاکی ایلی‌آباد و کوهبرد هر کدام ۳۵ میلیارد تومان در نظر گرفته شد.

وی در خصوص راهکار وزارت جهاد برای اجرای طرح آبرسانی به ۵ هزار هکتار از اراضی دهدشت غربی گفت: جهاد کشاورزی منتظر اتمام اقدامات وزارت نیرو (امور آب) و رسیدن آب به منطقه است تا بتواند فازهای سه و چهار آبیاری تحت فشار را اجرا کند، لذا با رایزنی با وزیر نیرو برای تسریع در وظایف این وزارت و تحویل پروژه به وزارت جهاد کشاورزی تلاش می‌کنیم.

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: ۱۵ هزار هکتار زمین مستعد کشاورزی در کهگیلویه و بویراحمد منتظر تکمیل اقدامات فاز یک و دو از سوی وزارت نیرو است که با اجرایی شدن این مهم، تحول قابل توجهی در اشتغال، تولید ثروت و اقتصاد منطقه دارد که البته جهاد در بخش زیادی از این اراضی فازهای  سه و چهار را تکمیل کرده و منتظر امور آب منطقه‌ای است.

ساداتی‌نژاد در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به نقش عشایر در تامین مواد پروتینی جامعه، از تصویب خرید ۵۰ هزار رأس دام سبک از عشایر کهگیلویه و بویراحمد خبر داد.

استمهال وام کشاورزان و عشایر به دلیل خشکسالی و اختصاص ردیف بودجه‌ای به طرح‌های آب‌رسانی و ایل‌راه‌ها در مناطق عشایری و روستایی از دیگر مصوبات این سفر بوده است.

تصویب اعتبارات قابل توجهی در حوزه شیلات، سدها، رفع مشکلات باغداران منظقه شمس‌آباد، تامین اعتبار مورد نیاز برای پروژه آبیاری تحت فشار اراضی دهدشت غربی از دیگر دستاوردهای سفر وزیر جهاد کشاورزی به شهرستان‌های کهگیلویه و چرام بوده است.

وی همچنین با اشاره به بازدید از بیمارستان در حال احداث چرام گفت: این پروژه مدت زیادی است پیشرفت کمی دارد معدن فسفات نیز نیاز به حمایت دارد.

تصویب اعتبارات موردنیاز تکمیل جاده پاتاوه به دهدشت از دیگر دستاوردهای سفر وزیر جهاد کشاورزی به شهرستان کهگیلویه به عنوان نماینده هیئت دولت بوده است.

انتهای پیام/