پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

بنای تاریخی حمام ملابابا، از جالب ترین بناهای دوران قاجاریه در بین فضاهای معماری شهری است که در ضلع شرقی خیابان قدمگاه شهر کازرون در غرب استان فارس و در فاصله ۱۲۰ کیلومتری شیراز واقع شده است.

حمام تاریخی ملا بابا کازرون

به گزارش ریواس جنوب، این حمام که از گچ و سنگ بنا شده، بخش‌های مختلفی شامل راهرو، صحن وسیع، سقف‌های گنبدی شکل با ارتفاع هشت متر، سکوهای نشیمن، خزینه، آتش‌دان و نورگیر در مرکز گنبد در آن جای گرفته است.

زیر سکوهای نشیمن در قسمت‌های داخلی حمام، حفره‌های گذاشتن کفش تعبیه شده است.

سوخت خزینه و آتش‌دان این حمام از هیزم و خار بیابان بوده است.

این بنا در تاریخ ۲۵ اسفندماه ۷۹ به شماره ۳۲۸۴ در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

* حمام ملابابا، بازارچه صنایع دستی می‌شود

محمد جواد جوکاری رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کازرون چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا بیان کرده بود که سومین مرحله مرمت بنای تاریخی حمام ملابابا آغاز شد.

به گفته جوکاری اولین مرحله مرمت این بنا در سال ۹۷ شروع شد و دو مرحله از مرمت این حمام به پایان رسیده است و مرحله سوم مرمت این بنا  شامل اندود گچ کاری دیوارها، بخش زیرزمین، طاق ها، فضای گرم خانه و همچنین اجرای تاسیسات الکتریکی در فضای گرم خانه است که با اعتباری افزون بر ۲۸۰ میلیون تومان اجرا می‌شود.

بنا بر اعلام رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کازرون قرار است پس از پایان مرمت کامل این حمام تاریخی با هدف جذب گردشگر به عنوان بازارچه صنایع دستی استفاده شود.

 به گزارش ریواس جنوب، مرحله دوم این عملیات شامل استحکام‌بخشی شامل برداشت اندود گچ بدنه و طاق‌ها، برداشت موزاییک کف و بدنه، خاک‌برداری کف، تقویت پی در بخش‌های موردنیاز، جازنی برداشت بخش‌های در حال ریزش و انجام خشکه‌چینی (بلوکاژ) با استفاده از سنگ لاشه، اجرای بتن‌ریزی تمامی سطوح کف، آواربرداری و خارج کردن نخاله‌های انباشته‌ شده در حمام، اجرای تعمیرات سنگ‌چین با استفاده از سنگ لاشه و ملات گچ، دی‌ماه سال گذشته پس از یک سال و با اعتباری بالغ بر یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون ریال انجام شد.

پیش از آن نیز در سال ۹۷ اولین دوره مرمت حمام تاریخی ملا بابا با اعتباری بالغ بر ۲ میلیارد ریال اجرا شده بود.

انتهای پیام/ منبع خبر