پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

بوستان آزادی با داشتن یک دریاچه مصنوعی و شهربازی نصفه نیمه، محلی نسبتاً امن برای شهروندان خود و گردشگران و مسافران این شهر؛ چند سال قبل دریاچه‌اش خشکید و رونق را از دست داد و در روزهای اخیر و در سکوت خبری، شهربازی آن هم جمع شد و به خاطرات پیوست.

بسیاری از اماکن شیراز برای شهروندان این شهر، نوستالژی محسوب می‌شود؛ شاهچراغ، مجموعه زندیه، باباکوهی، حافظیه، سعدیه و… .

پارک شهر یا بوستان آزادی؛ نقاطی که اکثر شیرازی‌ها بخشی از خاطراتشان در این اماکن رقم خورده است.

در بخش شمالی بوستان آزادی، مجموعه شهربازی ایجاد شد، جایی که چرخ و فلک آن به تنهایی یک نماد بود و طی سال‌های بعد از آن و علیرغم احداث یکی دو شهربازی، همچنان بیشترین استقبال مردمی را به خود معطوف کرد.

طی روزهای اخیر، شهربازی بوستان آزادی، در سکوت کامل خبری، جمع شد و حالا از آن محوطه‌ای آسفالت و بی درخت باقیمانده که قطعات بزرگ چرخ و فلک، کشتی جادویی و… و تاب و سرسره و دیگر اسباب بازی‌های مکانیکی و الکتریکی، گوشه گوشه آن پراکنده است.

محوطه‌ای که قطعا هر شیرازی از آن ساعات و روزهایی را در دفتر خاطراتش ثبت و ضبط کرده و به عنوان یکی از مهمترین نوستالژی‌های شهروندان شهر راز به شمار می‌رفت، حالا به خاطرات پیوسته و مشخص نیست که چرا به یکباره بعد از چهاردهه، تعطیل شدن کامل آن، در دستور کار قرار گرفت.

بوستان آزادی با داشتن یک دریاچه مصنوعی و شهربازی نصفه نیمه، محلی نسبتا امن برای شهروندان خود و گردشگران و مسافرانی که به این شهر سفر کرده بودند، فراهم می‌کرد.

بوستانی که چند سال قبل دریاچه‌اش خشکید و رونق را از دست داد و در روزهای اخیر و در سکوت، شهربازی آن جمع شد و به خاطرات پیوست.

سخنگوی شورای شهر شیراز، فرسودگی، مستهلک بودن و نبود امکان بهره وری مطلوب از دستگاه‌ها را دلیل جمع آوری شهربازی پارک شهر (بوستان آزادی) اعلام کرد.

شهر راز، با وجود برخورداری از اماکن مختلفی که قابلیت بالای جذب گردشگر را دارد، علیرغم آنکه طی چهار دهه گذشته تعداد بوستان‌هایش را ۱۰۰ برابر کرده، ولی همواره از نداشتن یک شهربازی بدون سقف، محیطی باز و دلنشین که شهروندان در امنیت کامل جسمی و روحی، ساعت‌هایی را در کنار هم بگذرانند، رنج برده است.

بوستان آزادی شیراز در مرکز شهر و در مجاورت میدان آزادی (فلکه گاز) قرار دارد.

عکس‌های بیشتر از محمدرضا دهداری

انتهای پیام/