پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

استاندار کهگیلویه و بویراحمد در اولین نشست خبری با اصحاب رسانه برای بهبود معیشت مردم دو مقوله زیربنایی اشتغال و راه را مورد هدف قرار داد و حرف‌های امیدبخشی برای مردم در این حوزه زد.

به گزارش ریواس جنوب؛ سید حشمت الله احمدزاده، استاندار کهگیلویه و بویراحمد در نشست خبری اول خود با اصحاب رسانه بر بهبود وضع معیشتی مردم استان تاکید کرد و تحول معیشتی مد نظرش را از نوع پایدار اعلام کرد و گفت برای اشتغال مردم و درآمدزایی آنها برنامه دارم.

او بر وجود پتانسیل های استانی برای تحقق این هدف بزرگ صحه گذاشت و البته این را هم گفت که از الگوبرداری از استان‌های توسعه یافته غافل نخواهد شد.

احمدزاده لازمه اشتغال پایدار را حرکت به سمت صنایع بزرگ خواند و اشاره کرد در این بخش با وجود سفر رئیس جمهوری استارت پروژه‌های بزرگی در حوزه نفت و گاز و پتروشیمی زده شد اما برای اشتغال کوتاه مدت هم قطعاً باید برنامه‌های عملیاتی داشته باشیم.

سکاندار استان کهگیلویه و بویراحمد گریزی به درخواست های اشتغال دولتی زد و گفت واضح است که دستگاه‌های دولتی ظرفیت ایجاد اشتغال ندارند و تازه بسیاری از دستگاه‌ها هم نیروی مازاد دارند اما می‌دانیم خیلی از روستاها مستعد انجام خیلی از کارهای اقتصادی هستند.

نماینده ارشد دولت در استان به برخی از این استعدادها اشاره کرد؛

«در بسیاری از مناطق استان روی باغات و اصلاح آنها با تولید میوه های تزیینی گران قیمت و صادراتی می شود کار کرد. در بحث دام و طیور ظرفیت بسیار بالایی وجود دارد. من در سفر سیلاب کلوار به مردمی که از وضع معیشت و اشتغال و جوانان خود ناراضی بودند گفتم تسهیلات را من می‌دهم اما کار و اشتغال باید از شما باشد. مرغداری محلی بزنید، الان در مازندران روی پرورش قرقاول شغل های بسیاری ایجاد کردند، ما هم می توانیم روی مرغ و تخم مرغ بومی و محلی مانور بدهیم. همان جا به آقای فرماندار هم گفتم یک شرکت راه اندازی کنید که تولیدات را جمع کند و مردم دغدغه فروش نداشته باشند. الان کمیته امداد تا ۱۰۰ میلیون تومان برای ایجاد اشتغال وام بلاعوض می دهد و تسهیلات ۴ درصدی نیز اعطا می‌کند، آیا این فرصت نیست برای مناطق محروم که وضع معیشت آنها تغییر کند؟

فقط لازم است مردم پای کار بیایند و برای خود شغل ایجاد کنند. ما و مجموعه مدیریتی وظیفه داریم کسانی که جویای شغل هستند را هدایت کنیم تا بر اساس استعداد منطقه خودشان سرمایه گذاری کنند و شغل ایجاد کنند. ما موظف هستیم این مسیر اشتغال را هموار کنیم و استعدادهای اشتغالزای هر منطقه را شناسایی و معرفی کنیم.

در حوزه صنایع دستی ظرفیت‌ها باید فعال شوند. ما می‌توانیم در این حوزه حتی صادرات هم داشته باشیم. در حوزه گردشگری می‌توانیم اشتغالزایی بالایی داشته باشیم و این حوزه را هم به جد مد نظر دارم».

احمدزاده در بخش دیگر سخنش جذب سرمایه گذار را بسیار اثربخش در بحث توسعه و توسعه را عامل مهمی برای بهبود معیشت مردم عنوان کرد و گفت مهمترین مشکل در جذب سرمایه گذار بحث تردد و راههای دسترسی است.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد این موضوع را چنین تشریح کرد؛

«سرمایه‌گذار وقت ندارد مثلاً با پرواز شیراز بیاید بعد ۵ تا ۶ ساعت در راه پر پیچ و خم برود تا به دهدشت برسد یا اطراف یاسوج به همین شکل! بنابراین باید بحث فرودگاه‌ها را در یاسوج و گچساران سامان ببخشیم و در دهدشت هم به فکر راه اندازی فرودگاه باشیم.

راه آهن را در سفر اخیر به عنوان کریدور شمال-جنوب مطرح کردم و خواستار مطالعه بر روی مسیر اقلید به یاسوج و یاسوج به بوشهر برای افزایش توجیه سرمایه گذاری در این مسیر شدم. همین طور برای خروج دهدشت از بن بست مطالعه روی محور اتصال چهارمحال و بختیاری به خوزستان از طریق لردگان-دهدشت-بهبهان را خواستار شدم. با انجام این این پروژه ها می توانیم شرایط را برای جذب سرمایه گذاران به استان فراهم کنیم و فراموش نکنیم که بستر امنیت هم باید کاملا فراهم باشد».

به هر حال در اولین نشست خبری با اهالی رسانه آقای استاندار بارقه های امید را برای بهبود وضع معیشتی مردم استان کهگیلویه و بویراحمد روشن کرد اما فعلا همه چیز اصطلاحا بر روی کاغذ است و احمد زاده برای کشاندن گفته هایش «از صفحه به صحنه» راه دراز اما ممکنی در پیش دارد و ریواس جنوب ابراز امیدواری می کند برنامه های مردم محور شخص اول اجرایی استان هر چه سریع تر عملیاتی شوند و در این مسیر از حمایت رسانه ای نیز دریغ نخواهد کرد.

انتهای پیام/بنام