پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

کاروانسرای شاه‌عباسی ایزدخواست، بنایی تاریخی واقع در شمال فارس در نقطه اتصال استان‌های فارس و اصفهان، با همکاری بخش خصوصی طی ۶ سال و با اعتبار ۴ میلیارد تومانی به شکل کامل مرمت و بعد از سال‌ها وارد مدار خدمت‌رسانی به گردشگران شد.

کاروانسرای شاه‌عباسی ایزدخواست در شهرستان آباده استان فارس

مدیرکل اوقاف و امور خیریه فارس، یکشنبه ۱۸ مهر در آیین بهره برداری از کاروانسرای شاه عباسی ایزدخواست که با حضور نمایندگان و بازرسان سازمان جهانی یونسکو برگزار شد، گفت: این مکان، یک موقوفه و مربوط به عصر صفوی است.

حجت‌الاسلام سید عباس موسوی با یادآوری اینکه، در دوره تاریخی صفویه، این بنا در کنار قلعه ایزدخواست، از نقاط پررونق ایران محسوب می‌شده است، گفت: این بنا در دره ایزدخواست و در نقطه اتصال استان‌های فارس و اصفهان واقع شده است و می‌تواند مرکزی برای پذیرش گردشگران باشد.

موسوی افزود: این کاروانسرای ارزشمند تاریخی با عرصه سه هزار و ۹۴۰ مترمربع و با مساحت اعیان دو هزار ۷۰۰ مترمربع در قالب سرمایه گذاری بخش خصوصی طی سال های ۹۴ تا ۹۹ بطور کامل مورد مرمت و احیاء قرار گرفت و هم اکنون در دهه وقف آماده بهره برداری، استفاده و ارائه خدمات به گردشگران و مسافران است.

او با بیان اینکه برای احیاء این کاروانسرا بیش از ۴۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری شده است، گفت: با واگذاری این کاروانسرا موقوفه با کاربری بوم گردی و گردشگری به بخش خصوصی علاوه بر احیاء این میراث ارزشمند کشور برای بیش از ۱۰نفر در این مجموعه اشتغال زایی انجام شد و امروز نیز مجموعه کاروانسرای تاریخی شاه عباسی شهر ایزدخواست به منظور ثبت جهانی شدن و مورد حمایت سازمان جهانی یونسکو قرار گرفتن مورد بازرسی و ارزیابی نماینده یونسکو قرار می‌گیرد.

مدیرکل اوقاف فارس تاکید کرد: موقوفات متعدد ارزشمند تاریخی بصورت عرصه و اعیان وقف در سراسر کشور و از جمله فارس  وجود دارد که می‌توان با همکاری بخش خصوصی و کارشناسان فنی در حوزه‌های میراثی و تاریخی ضمن احیاء و مرمت این مظاهر ارزشمند تمدنی موجب رونق اشتغال در بخش‌های گردشگری شد که از جمله آنها کاروانسراهای تاریخی و آب انبارها در استان فارس است.

ایزَدخواست یا یزدخواست شهری در بخش مرکزی شهرستان آباده استان فارس در نزدیکی مرز استان اصفهان، با سابقه باستانی بسیار، به دروازه تمدن استان فارس مشهور است.

انتهای پیام/ منبع خبر