پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

بنا بر اعلام معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز، تاکنون حدود ٧٠ درصد از دانش آموزان رده سنی ۱۲ تا ۱۸ سال در استان فارس، دُز اول واکسن کروناویروس را دریافت کرده‌اند؛ معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز اعلام کرده که اگرچه دانش‌آموزان می‌توانند به همه مراکز واکسیناسیون مراجعه کنند اما به طور اختصاصی نیز چهار مدرسه در شیراز برای تزریق واکسن نوجوانان ١٢ تا ١٨ سال تجهیز شده است.

واکسیناسیون دانش آموزان علیه کرونا

به گزارش ریواس جنوب، در ناحیه یک آموزش و پرورش، دبیرستان علاءالدین بهشتی در خیابان محلاتی؛ در ناحیه دو، دبیرستان علوم پزشکی در خیابان نیایش؛ در ناحیه سه، دبیرستان خرد در بلوار مدرس و در ناحیه چهار، دبیرستان شهید دستغیب در بلوار سبیوبه؛ مدارسی هستند که به گفته عبدالرسول همتی ویژه واکسیناسیون گروه سنی ١٢ تا ١٨ سال تجهیز شده است.

بنا بر اعلام معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز، تا صبح روز دوشنبه ١٩ مهرماه ۶۶.۳ درصد از دانش آموزان ١٢ تا ١٨ ساله، ٨۴ درصد دانشجویان و ٩۵.۵ درصد از فرهنگیان و کارکنان مدارس در استان واکسینه شده‌اند.

منظور معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی از واکسینه شدن، دریافت دُز اول واکسن است.

 

** پاسخ معاون دانشگاه علوم پزشکی شیراز به پرسش‌هایی در زمینه واکسیناسیون دانش‌آموزان

دکتر اورنگ ایلامی- فوق تخصص بیماری‌های عفونی و عضو هیأت علمی و معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز

 همچنین بر پایه گزارش منابع خبری دانشگاه علوم پزشکی شیراز، فوق تخصص بیماری‌های عفونی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، با تاکید بر اهمیت واکسیناسیون در مهار اپیدمی کروناویروس، به پرسش‌هایی پیرامون واکسیناسیون جمعیت دانش‌آموزی پاسخ داد.

اورنگ ایلامی چهارشنبه ۲۱ مهر در جمع خبرنگاران در خصوص اینکه آیا انجام واکسیناسیون برای دانش‌آموزان لازم است؟ با اشاره به اینکه بازگشایی مدارس و دانشگاه ها از اولویت های مجموعه دولت و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به شمار می رود، گفت: با توجه به تصمیم کمیته علمی ستاد ملی کرونا، واکسیناسیون دانش آموزان سنین ۱۲ تا ۱۸ سال در کشور آغاز شده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با تاکید بر ضرورت واکسیناسیون رده های سنی ۱۲ تا ۱۸ سال، افزود: در حال حاضر بیش از ۶۵ درصد دانش آموزان در استان فارس در این رده سنی، دُز اول واکسن کروناویروس را دریافت کرده اند.

واکسن کرونا در دانش‌آموزان عارضه جدی دارد؟ 

ایلامی با اعلام اینکه تاکنون عارضه جدی و وخیم در دانش آموزان دریافت کننده واکسن در فارس دیده نشده است، ادامه داد: انجام واکسیناسیون کمک می‌کند چرخه انتقال بیماری کروناویروس در کشور شکسته شود و دانش آموزان به مدارس بازگردند.

او با اشاره به مطالعات علمی در دنیا که نشان می دهد شدت بیماری کووید۱۹ در کودکان نسبت به دیگر رده های سنی کمتر است، توضیح داد: از این رو، واکسیناسیون این گروه با تاخیر انجام شد تا علاوه بر تکمیل اطلاعات علمی، مطالعات کافی پیرامون انتخاب نوع واکسن تلقیحی نیز انجام شود.

ایلامی در پاسخ به این پرسش که آیا واکسن سینوفارم برای دانش آموزان بی خطر است؟ گفت: در فرآیندهای کارآزمایی بالینی واکسن سینوفارم در کشور چین، جمعیت قابل توجهی از افراد ۱۲ تا ۱۸ سال و مادران باردار واکسینه شده و مطالعات علمی در این رابطه انجام شده است؛ علاوه بر آن، میلیون ‌ها نفر در سنین ۱۲ تا ۱۸ سال در دیگر کشور ها نیز، این واکسن را دریافت کرده اند و تاکنون تزریق آن برای افراد یاد شده، مشکلی ایجاد نکرده است.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی شیراز درد در محل تزریق، تب خفیف و یا بدن درد را عارضه های طبیعی اغلب واکسن ها عنوان کرد و یادآور شد: واکسنی که برای دانش آموزان تزریق می شود، واکسن ایمن و اثربخش است.

تاثیر واکسن بر شدت ابتلا به کروناویروس؟

او اضافه کرد: آمار بیمارستان ها نشان می دهد، بیشتر کسانی که در حال حاضر بستری شده اند، افرادی هستند که واکسن نزده اند و یا یک دُز را دریافت کرده و پروتکل های بهداشتی را رعایت نکرده اند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه کودکان می تواند به عنوان کانون های اساسی انتقال ویروس کرونا عمل کنند، اهمیت واکسیناسیون کودکان و دانش آموزان را در مدیریت بیماری کووید ۱۹ یادآور شد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا منعی برای تزریق واکسن به دانش آموزان دارای بیماری های خاص وجود دارد؟ با تاکید بر اینکه یافته های علمی واکسن سینوفارم نشان می دهد در افراد مبتلا به بیماری های خاص نظیر هموفیلی، تالاسمی، سرع و دیابت و یا افرادی که دیالیز می شوند، منعی در تزریق واکسن کرونا وجود ندارد، توصیه کرد: این گروه از بیماران ضمن مشورت با پزشک معالج خود، می توانند نسبت به دریافت واکسن کرونا اقدام کنند.

ایلامی به افراد دچار بیماری های خاص و دارای سابقه آلرژی نیز توصیه کرد تا ۳۰ دقیقه پس از دریافت واکسن در فضای مناسب تخصیص داده شده در مراکز واکسیناسیون حضور داشته تا اگر علایم زودهنگامی مشاهده شد، به پزشک مراجعه کنند.

تزریق همزمان واکسن آنفلوآنزا و کرونا؟

وی با اشاره به گروه‌هایی که در اولویت دریافت واکسن آنفلوآنزا هستند، گفت: کارکنان بهداشت و درمان، افراد بالای ۶۵ سال، بانوان باردار و افراد دارای بیماری زمینه‌ای یا نقص ایمنی در اولویت دریافت واکسن آنفلوآنزا هستند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز خاطرنشان کرد که اگر قرار بر تزریق همزمان هر ۲ واکسن کرونا و آنفلوآنزا است، توصیه می‌شود تزریق در یک نقطه از بدن انجام نشود.

گفتنی است تا صبح دوشنبه ١٩ مهرماه ۴ میلیون و ٣٧ هزار دوز واکسن به گروه‌های هدف در فارس تزریق شده که از این تعداد دو میلیون و ۶٧١ هزار نفر معادل ٧١ درصد جمعیت استان دوز اول و یک میلیون و ٣۶۶ هزار نفر نیز معادل ٣۶.٣ درصد، دوز دوم را دریافت کرده‌اند.

انتهای پیام/ ریواس جنوب