پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

ریواس جنوب/ رحیم بنام*

تصمیم کاهش ساعت کار ادارات در کهگیلویه و بویراحمد همزمان با فرارسیدن فصل گرم در راستای صرفه جویی در مصرف انرژی، تصمیم بهینه ای بود که اتخاذ شد. برخلاف سال‌های گذشته که ساعت شروع کار ادارات ۶ یا ۶ و نیم تعیین می‌شد این بار اما به درستی ساعت شروع کار همان ۷ اعلام شد تا عملا اتلاف انرژی بسیار در ساعت ابتدایی صبح که عمدتاً بدون ارباب رجوع سپری می شود، وجود نداشته باشد. تعطیلی پنجشنبه هم تنفس اثرگذاری برای مولدهای انرژی ایجاد خواهد کرد. در این میان اما مستثنا کردن بانک ها از سایر ادارات جای تأمل دارد و پیشنهاد می شود به دلایل متعدد بازنگری در آن صورت گیرد؛

امروزه بانکداری الکترونیک و غیرحضوری می تواند در ذخیره یکی از طلایی ترین دارایی های افراد یعنی «وقت» نقش به سزایی داشته باشد. همچنین در حل بسیاری از معضلات شهری از جمله ترافیک و آلودگی صوتی اثر معناداری دارد. با این اوصاف فرهنگ سازی در این باره اقدام مهمی محسوب می شود و لازم است از هر فرصتی برای ترویج بانکداری الکترونیک بهره جست و دقیقا یکی از بزنگاه های مهم برای تحقق این هدف، همین تصمیم گیری های مربوط به تعطیلی یا کاهش ساعات کاری است، چرا که مستثنا کردن بانکها برای تعطیلی این پیام را می رساند  که همیشه فرصت حضور در بانک برای انجام امورات مالی هست و این ذهنیت مانع از اقدام افراد برای نصب و فراگیری ابزارهای الکترونیک می شود. در عصر امروزی در استان کهگیلویه و بویراحمد هنوز جابجایی پول نقد، سهم بالایی از تراکنش های بانکی را به خود اختصاص داده است و این موضوع ضرورت تلاش برای فراگیر نمودن ابزارهای الکترونیک بانکداری را بیش از پیش نمایان می سازد و قرار گرفتن بانک ها در کنار سایر ادارات پیام روشنی به گیرندگان خدمات حضوری برای پیدا کردن جایگزین یعنی بانکداری غیرحضوری می باشد.

از طرفی دیگر، کاهش ساعت کار اداری و تعطیلی در راستای کاهش مصرف انرژی است، اما کیست که نداند شعب بانک ها بنا به ضرورت کاری بیشترین مصرف انرژی را بین ادارات دارند؟

ذکر این نکته هم لازم به نظر می رسد و اینکه سیستم بانکی دستِ‌کم در انجام امورات روزانه مردم و آنجا که کارکنان نقش‌آفرینی می‌کنند در زمره ی پرکار ترین و پر مشغله ترین سیستم های اداری محسوب می شوند. وجود و حضور پرسنل با انگیزه، تاثیر زیادی در انجام بهینه امورات بانکی مردم دارد، موضوعی که انتظار می رود در تصمیم گیریِ تصمیم‌گیرانِ ساعت کاری و ایام تعطیل روزهای گرم سال در استان کهگیلویه و بویراحمد دخالت داده شود.

با وجود زحمات بسیار کارکنان بانکها، فراهم شدن شرایط هجوم کارکنان ادارات در روزهای پنجشنبه به بانک ها، فشار زیادی را به سیستم وارد خواهد کرد و با توجه به افزایش احتمال ضریب اشتباهات و درصد خطا، خسارات جبران ناپذیری را متوجه سیستم می کند.

از آنجاکه کارکنان بانکها هم پر زحمت هستند و هم منشأ خدمات بسیار  و درعین حال توسعه محور، مراعات حال آن ها همسو با سایر کارکنان سیستم اداری استان در خصوص تصمیم اخیر می‌تواند رضایتمندی آنها را به دنبال داشته باشد و این رضایت به میزان قابل توجهی بر روی ارائه خدمات در روزهای کاری و نهایتا رضایت مردم که مورد تاکید مسوولین ارشد استان می باشد، اثرگذار خواهد بود.

در نظر گرفتن موارد مطرح شده می توان به لزوم بازنگری در تصمیم عدم تعطیلی بانک ها در پنج شنبه های فصل گرم سال پی برد و انتظار می رود مسئولین مربوط، توجه لازم را داشته باشند.

*مدیر مسوول پایگاه خبری ریواس جنوب