پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

 

 

به گزارش ریواس جنوب از یاسوج،  استان کهگیلویه و بویراحمد در شاخص بهداشت و درمان اگر رشدی داشته است، لاک‌پشتی و کند بوده است و این میدان تخصصی همچنان آلوده به سیاست‌زدگی و بده بستان‌های سیاسی است.

استان کهگیلویه و بویراحمد از جمله استان‌های محروم کشور به شمار می‌رود که نبود مدیریت صحیح در استفاده از منابع موجود در کنار سیاسی بازی و عقده گشایی ها راه توسعه را بر این دیار زرخیز به فقر نشسته هر روز تنگ‌تر و تنگ‌تر می‌کند.

مدیران در استان کهگیلویه و بویراحمد بیش از آنکه در اندیشه انجام وظایف و رسالت قانونی و ذاتی خود باشند در اندیشه راضی نگهداشتن سیاسیون با دادن انواع سهم و باج برای ماندن بیشتر در مسند ریاست هستند.

کهگیلویه و بویراحمد با داشتن منابع طبیعی بکر و جاذبه‌های گردشگری و آب و هوای مطبوع و دلپذیر می‌تواند در بخش‌های مختلف هم مکانی برای سیر و سیاحت باشد هم کار و فعالیت اقتصادی، ضعف مدیریت در حوزه درمانی و پزشکی باعث شده تا بسیاری از بیماران در استان کهگیلویه و بویراحمد برای درمان راهی استان‌های دیگر شوند و گاه اگر بیماری جانشان را نگیرد حوادث رانندگی پای اجل را بر گلویشان می‌فشارد.

احمدی یکی از بیماران خاص این استان در همین زمینه به تسنیم می‌گوید: اگر انصاف به خرج بدهیم به برکت انقلاب اسلامی، خدمات بهتی را در حوزه بهداشت و درمان شاهد هستیم اما همچنان برای دریافت داروهای خود با مشکلات زیادی به ویژه بروکراسی اداری مواجه هستیم.

این بیمار گفت: به نسبت قبل برای انجام مراحل درمان خود کمتر نیاز به رفتن به استان‌های دیگر است اما همچنان این وابستگی وجود دارد.

در این بین بیماران سرطانی با توجه به خطرپذیری بودن نوع بیماری نیاز به مراقبت و توجه بیشتری دارند و هزینه‌های سفر به دیگر شهرها نباید به هزینه‌های سنگین درمان برای بیماران و خانواده‌های آنان اضافه شود.

بیمارستان شهید جلیل یاسوج که در توجیه ساخت آن کمک به مردم استان در صدر اولویت‌ها بود این روزها در گیر و دار گرانی درمان و هزینه‌های پزشکی آنچنان که باید و شاید باری از روی دوش بیماران برنداشته و به قول لری خودمونی (رِکی زِر بار خَل کسی نزیه) و ضعف امکانات و سردرگمی مدیریت در این بیمارستان اندوه بیماران را مضاعف کرده است.

بخش هماتولوژی که نقش مهمی در درمان بیماران سرطانی می‌تواند ایفا کند با داشتن ۲۵ تخت در بیمارستان شهید جلیل یاسوج تنها ۱۵ تخت آن فعال است و تعداد زیادی از بیماران نیازمند در انتظار خالی شدن تخت هستند.
یکی از بیماران بستری شده در این بخش می‌گوید: با کمی همت و برنامه‌ریزی می‌شود ۱۰ تخت دیگر این بخش را فعال کرد و این همه بیماران به زحمت نیفتند و به دیگر شهرها مراجعه نکنند.

به گفته کادر درمانی بیمارستان شهید جلیل یکی از دلایل اصلی غیر فعال بودن تخت‌های بخش هماتولوژی را کمبود پرستار در این بیمارستان عنوان می‌کنند و این در حالی است که بسیاری از فارغ‌التحصیلان پرستاری در این استان منتظر استخدام هستند و بسیاری دلخوش به تمدید طرح آماده به خدمت هستند.

موضوعی که رئیس دانشگاه علوم پزشکی اینگونه به آن پاسخ می‌دهد که این بخش نوپاست و پرستاران قبل از شروع فعالیتشان در بخش هماتولوژی باید آموزش‌های لازم را ببینند و این دلیل تاخیر در خدمات کامل این بخش است.

دکتر محمد غلام‌نژاد با بیان اینکه خش هماتولوژی را تازه راه‌اندازی کردیم و قبلا با بخش‌های دیگری مشترک بود، افزود: این بخش ۲۴ تختی با ۱۵ تا ۱۷ تخت مستقل شده و در حال آموزش پرستاران هستیم تا این بخش با ظرفیت کامل و کیفیت قابل قبول خدمات دهد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج ادامه داد: در شرایط بحرانی کمبود تخت در بخش هماتولوژی بیماران سرطانی و شیمی‌درمانی نیستیم و سایر تخت‌ها نیز به زودی آماده پذیرش بیمار می‌شوند.

غلام‌نژاد گفت: کیفیت خدمات بهداشت و درمان و سلامت مردم برای ما اولویت اول است و هیچ تختی در هیچ بخشی بدون آنکه یک پرستار آموزش‌دیده و کاربلد برای آن آماده شود، به صورت غیرعلمی و شتاب‌زده اضافه نخواهد شد.

البته با روند پیش گرفته شده در دانشگاه علوم پزشکی یاسوج و مدیریت بیش از پیش سیاسی و جناحی که بر پیکره این مجموعه چنبره زده اگر مدیریت جدید آن فکری اساسی نکند، باید هم شاهد  کاستی‌ها در بخش‌های مختلف باشیم.

دکتر غلام نژاد از بدو تکیه زدن بر مسند سرپرستی دانشگاه علوم پزشکی استان بیش از آنکه در اندیشه سامان دادن به وضعیت غیرقابل قبول بهداشت و درمان باشد خواسته یا ناخواسته درگیر حواشی و مسائل سیاسی تحمیل شده بر دانشگاه بوده است.

اگر بگذارند او آرامش داشته باشد قطعا تغییراتی را در این حوزه شاهد خواهیم بود یا دست کم اینکه می‌شود قضاوت بهتری در مورد عملکرد او داشت.

رئیس جدید دانشگاه علوم پزشکی در روز معارفه خود وعده برگشت آرامش و دوری از سیاست‌زدگی را داده است اما به دلایل گفته شده از جمله عوامل غیردانشگاهی تاکنون آثاری از این رویکرد مشاهده نمی‌شود و غلام‌نژاد راه پر پیچ و خمی را پیش‌رو دارد.

راضی کردن جریان به ظاهر انقلابی، انتصابات تحمیلی که خودشان را صاحب این پست و منصب‌ها می‌دانند از یک سو و برائت از جریان تاجگردون از سوی دیگر عملا فرصت مدیریت اصولی بر حوزه تخصصی بهداشت و درمان را گرفته است.

بی‌شک مردم استان کهگیلویه و بویراحمد به خوبی بعد از چهار دهه درک کرده‌اند که نبود تخصص، تجربه و تعهد در سپردن مسئولیت و نگاه قومی، حزبی و گروهی طناب پوسیده‌ای است که چنین سرنوشت شومی را برای این دیار رقم زده است و بی‌مهری‌های اینچنینی قطعاً در ذهن مردم ماندگار خواهد بود و مسببان این وضع در زمان مناسب جواب شایسته دریافت می‌کنند.

مدیریت جدید دانشگاه علوم پزشکی یاسوج آزمون سختی را پیش‌رو دارد، آیا خدماتش در این حوزه ماندگار می‌شود یا او هم در اذهان مردم به عنوان یک چهره سوخته ثبت خواهد شد که فرصت خدمت به مردم را در اختیار خدمت به سیاسیون فرصت‌طلب داده است.

هنوز برای قضاوت عملکرد دکتر غلام‌نژاد زود است.

انتهای پیام/ک-ب