پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

تصادف کمک اولیهواكنش‌‌هاي مردم عادي در صحنه‌هاي تصادف تا قبل از رسيدن آمبولانس بسيار حياتي است به طوري كه مي‌توانند جان انساني را نجات دهند يا جان انساني را بگيرند.

به گزارش ریواس نیوز به نقل از هفته نامه زاگرس، غروب یکی از روزهای هفته گذشته با انحراف يك پژو پارس در استان كهگيلويه و بويراحمد، ۹ عابر پياده در كنار جاده زير گرفته مي شوند تا يك حادثه متفاوت را در اين استان رقم بزند كه علاوه بر راننده و جاده، ضلع سومي به نام شاهدان صحنه تصادف نيز در خونين‌تر شدن آن نقش مهمي را بازي كنند.
جلال‌ پورانفرد ضمن تأييد اين حادثه مرگبار تعداد كشته‌هاي اين تصادف را تا اين لحظه ۲ نفر اعلام كرد و گفت: در اين حادثه تصادف كه در شهر «مادوان -بالا-» اتفاق افتاد، به دلايل نامعلومي يك دستگاه پژو پارس در اين منطقه مسكوني از جاده منحرف مي‌شود و ۹ عابر پياده را در اين شهر زير مي‌گيرد. وي با بيان اينكه بلافاصله سه دستگاه آمبولانس ۱۱۵ به محل اعزام شدند، افزود: يكي از مصدومان در دم جان باخت و يكي ديگر از مصدومان در بيمارستان جان خود را از دست داد. پورانفرد كشته‌هاي اين حادثه مرگبار را دو زن ۳۵ و ۴۰ ساله اعلام كرد و از وخيم بودن حال سه تن از مصدومان خبر داد.

وجه تمايز تصادفات در كهگيلويه و بويراحمد

اما اين همه ی خبر نيست و آنچه اين تصادف و بسياري از تصادفات ديگر در استان كهگيلويه و بويراحمد را با ساير تصادفات متمايز مي‌كند، واكنش مردم و شاهدان چنين صحنه‌هايي هستند كه مي‌تواند بسيار اثرگذار باشد هر چند ممكن است اين واكنش‌هاي نابجا در بسياري از نقاط كشور نيز اتفاق بيفتد.
متأسفانه در اين صحنه تصادف از ۹ مصدوم حادثه تنها يك نفر با آمبولانس به بيمارستان اعزام شد و هشت نفر ديگر از سوي مردم عادي و با خودروهاي شخصي به بيمارستان شهيد بهشتي ياسوج اعزام شدند كه كاري بسيار خطرناك و مرگبار است.
گفت‌وگوي خبرنگار ما با عوامل بيمارستان شهيد بهشتي و عوامل ۱۱۵ در اين استان حاكي از آن است كه بيماري كه با آمبولانس و تحت مراقبت‌هاي اوليه به بيمارستان اعزام شد، تقريبا از مرگ ناشي از خونريزي نجات يافته و با وضعيت بهتري تحت مداوا است ولي يكي از مصدوماني كه به وسيله خودروي شخصي حمل شدند، جان باخته و سه تن ديگر وضعيت بسيار حادي دارند و بقيه نيز تحت درمان هستند.

حمل غيراصولي موجب كشته شدن مصدوم مي‌شود!

نكته در اين است كه اگر فرد حادثه‌ديده در صحنه تصادف به شيوه‌هاي علمي و پزشكي حمل نشود علاوه بر ضربه ناشي از تصادف ممكن است در اثر عوامل جانبي همانند خونريزي و آسپيره شدن جان خود را از دست بدهد.
مدير مركز مديريت حوادث و فوريت‌هاي پزشكي كهگيلويه و بويراحمد با تأييد اين موضوع تأكيد كرد:‌ مردم و شاهدان تصادفات بايد اين را بدانند كه به هيچ وجه نبايد به فرد تصادفي دست بزنند بلكه بايد به موقع اورژانس ۱۱۵ را در جريان قرار دهند و تا آمدن آمبولانس صبر كنند.

حضور به موقع آمبولانس‌ها و عجول بودن برخي حاضران حوادث

پوران فردجلال پورانفرد با بيان اينكه در عمده تصادفات از جمله حادثه مذكور، آمبولانس‌هاي اين مركز به موقع در صحنه حاضر شدند، تصريح كرد:‌ مردم و حاضران بلافاصله اقدام به حمل مصدومان كردند كه اين موضوع بسيار خطرناك و مرگ‌بار است. وي گفت:‌ قطع نخاع، باز شدن و تشديد شكستگي‌ها و بازگشت محتويات استفراغ و خون به ريه و خفه شدن مصدوم از مواردي است كه با حمل مصدوم توسط افراد غيرمتخصص موجب كشته شدن حادثه‌ديدگان مي‌شود. این مسئول ادامه داد:‌ برخي كشته‌شدگان حوادث رانندگي اگر با خودروهاي شخصي و از سوي مردم عادي به بيمارستان اعزام نشوند، احتمال نجات آن‌ها بسيار بالا است كما اينكه در همين حادثه مذكور مصدومي كه با آمبولانس اعزام شد با وجود وخيم بودن وضعيتش نجات پيدا كرد.

به هيچ عنوان به فرد مصدوم دست نزنيد!

وي مصرانه از مردم خواست تا به هيچ عنوان خودسرانه اقدام به حمل و اعزام حادثه‌ديدگان به مراكز درماني نكنند. پورانفرد ابراز داشت: آمبولانس‌هاي اورژانس ۱۱۵ مجهز به دستگاه‌ها و تجهيزات درماني هستند كه اگر مردم خونسرد بوده و عجول نباشند، به راحتي مي‌توان از كشته شدن بسياري از مصدومان جلوگيري كرد.

دوستي‌هاي «خاله‌خرسه» برخي حاضران!

حوادث رانندگي در جاده‌هاي غيراستاندارد و با بي‌احتياطي‌هاي فراوان در استان كهگيلويه و بويراحمد در زمره اخبار تكراري و روتين تبديل شده ولي آنچه بيش از وقوع تصادفات نگران‌كننده‌تر است واكنش‌هاي شاهدان اين تصادفات است كه با اندكي آگاهي مي‌توانند ناجي يا قاتل يك مصدوم باشند. بدون شك مصدومي كه به وسيله يك فرد نابلد جابجا مي‌شود يا از جاي خود بلند مي‌شود،‌ يك قدم به مرگ نزديك‌تر مي‌شود و آن فرد ناآگاه بدون آنكه بداند موجب كشته شدن انساني بيگناه مي‌شود.
دلسوزي‌هايي كه برخي از شاهدان و حاضران در حوادث رانندگي دارند كاملاً ‌بيجا و دوستي خاله‌خرسه است كه اگر اين آگاهي در جامعه افزايش پيدا نكند، كشته‌هاي حوادث رانندگي روز به روز بيشتر و بيشتر مي‌شوند.

افراط و تفريط‌هاي شاهدان صحنه‌هاي تصادف

اين دلسوزي‌هاي كشنده از برخي مردم در حالي است كه برخي ديگر از شاهدان يك صحنه تصادف در جايي كه بايد آبي روي خودروي آتش‌گرفته بريزند يا با گوشي همراه خود شماره ۱۱۵ را بگيرند، با همين گوشي‌ها در حال فيلم گرفتن از صحنه تصادف هستند كه واقعا دردناك است.

آنچه در اين بين مسلم است افراط و تفريط‌هايي است كه يا از شدت دلسوزي و ناآگاهي مصدومي را به اشتباه و قبل از رسيدن مناجيان جاده‌ها حمل مي‌كنيم و يا از روي بي‌خيالي و بي‌مسئوليتي به جاي گرفتن شماره ۱۱۵ و اعلام خبر تصادف با گوشي همراه خود، در حال فيلم گرفتن و انتشار آن در رسانه‌هاي مجازي هستيم.
افرادي كه ناخودآگاه مرتكب چنين خطاهاي نابخشودني مي‌شوند در خلوت به اين اقدام خود كمي فكر كنند و در ذهن خود مرور كنند كه نبايد به مصدومان حوادث رانندگي قبل از رسيدن عوامل اورژانس ۱۱۵ دست بزنند.

زاگرس – کریم بنام