پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

اگرچه یک جمله از سخنان نماینده ولی‌فقیه در فارس در خطبه‌های نمازجمعه این هفته شیراز به تیتر برخی رسانه‌های فارسی‌زبان خارج از کشور تبدیل شده است اما بازنگری در متن کامل سخنان آیت‌الله لطف‌الله دژکام نشان می‌دهد که او نه‌تنها از اهمیت مسأله حجاب دفاع کرده بلکه آن را یک اولویت دارای فوریت هم توصیف کرد و حتی با انتقاد از برخی مسؤولان که به تعبیر او با ظاهر متدیانه از هنجارشکنی دفاع می‌کنند، مروجان بی حجابی یا بدحجابی را خارج از ادیان خواند.

آیت‌الله لطف‌الله دژکام- نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز

به گزارش ریواس جنوب، در این اخبار به نقل از نماینده ولی فقیه در فارس آماده است که «اول زمینه ایجاد شغل و ازدواج آسان را فراهم کنید تا بعد به حجاب برسیم»؛
این برداشت از سخنان آیت‌الله دژکام در حالی بود که شمار زیادی از کاربران فضای مجازی طی هفته‌های اخیر با انتقاد از مواضع محمدهادی ایمانیه استاندار فارس در موضوع حجاب از او خواستند که به جای مسأله مناقشه برانگیز حجاب، به اولویت‌ها و وظایف مهمترش به ویژه در مسائل رنج‌آور معیشتی مردم بپردازد.

 اما بر پایه گزارش‌های خبرگزاری‌های رسمی از خطبه‌های این هفته نماز جمعه شیراز، آیت‌الله لطف‌الله دژکام به سوء استفاده برخی از جریان‌های سیاسی در بحث حجاب و عفاف اشاره و با بیان اینکه برخی با ظاهر متدینانه، هنجارشکنی را برای پرکردن صندوق رای خود، توجیه می‌کنند، استفاده ابزاری از مسائلی نظیر حجاب را برای رای خیانتی به بشریت دانست که باید پاسخگوی آن بود.

وی با اشاره به مبحث مراقبت اجتماعی به ویژه در مسئله عفاف و حجاب بیان کرد: وقتی دقت می‌کنیم در ادیان الهی و تمدن‌های بشری می‌بینیم که خانم‌ها همیشه پوشش داشتند، نه اینکه اسلام آمده بگوید پوشش داشته باشید.

نماینده ولی فقیه در استان فارس با بیان اینکه از نظر تاریخی آثار پوشش خانم‌ها در تمدن‌ها و ادیان موجود است، در آیین زرتشتی ایران قبل از اسلام نیز زنان پوشش خاصی داشته‌اند، حجاب را یکی از مشترکات ادیان دانست و گفت: اگر کسی شعار بی حجابی یا بدحجابی بدهد خارج از همه ادیان است، نمی‌تواند خود را متدین خودش فرض کند.

آیت‌الله دژکام خاطرنشان کرد: از نگاه علوم اجتماعی نیز بی حجابی یک هنجارشکنی است به ویژه در جامعه ما که بی هیچ تردیدی مطابق نظرسنجی‌های علمی بیش از ۷۰ درصد معتقد به حجاب  اصل حجاب هستند.

او اظهار کرد: همه عالمان علوم اجتماعی بر این باورند که اگر اکثر قاطع باور به یک مسئله دارند، شکستن آن هنجارشکنی است، لذا هنجارشکنی آثار بدی خواهد داشت و اگر در یک فضای هنجارشکنانه اکثریتی که احساس می‌کند عقیده و باور و سنتش شکسته می‌شود بخواهد واکنش نشان دهد چه می شود؟

نماینده ولی‌فقیه در فارس با بیان اینکه عده‌ای در حال کنترل متدینین هستند، گفت: اگر هنجار شکنی کنترل نشود، برای جامعه مطلوب نخواهد بود.

آیت‌الله دژکام به سوء استفاده برخی از جریان‌های سیاسی هم اشاره و تصریح کرد: برخی از جریان‌های سیاسی می‌گویند آب گل آلودی هست تا ماهی بگیریم و این رنج آور است.

او تصریح کرد: استفاده ابزاری از حجاب برای رقابت‌های سیاسی یک خیانت است که روز قیامت جوابش را نمی‌توانند بدهند. اینکه یک نفر با ظاهر متدینانه هنجارشکنی دیگران را توجیه کند چون می‌خواهد صندوق رای را به نفع خود پر کند این خیانت است لذا این انگیزه، انگیزه غلطی‌ست و باید مراقب باشند آنهایی که در عرصه سیاست، فعال هستند.

نماینده ولی‌فقیه در فارس تاکید کرد: ما نه مانع فعالیت سیاسی هستیم نه از رقابت بدمان می‌آید اما استفاده ابزاری از مسائلی مانند حجاب یک خیانت به بشریت است و کسی این خیانت را نکند که نمی‌تواند در روز قیامت جواب دهد.

آیت‌الله دژکام ادامه داد: برخی از جریان‌های مخالف دینداری که این تلاش مذبوحانه را برای شکست ارزش حجاب انجام می‌دهند باید حواسشان باشد عِرض خود می‌بری و زحمت ما میداری! صد سال هم این کار را بکنند فطرت بشر نمی‌گذارد که آنها موفق شوند، چرا که این مسیر مسیر الهی است و دستور به حجاب هم دستور خداوند عالم است و در مقابل خدا ایستادن هیچ فایده‌ای برای آنها ندارد.

او اضافه کرد: در جنگ ترکیبی که با دشمنان خدا و اسلام قرار گرفتیم گاهی تلاش برخی از افراد اینست که اولویت‌ها را تعییر دهند اما ما می‌دانیم حجاب نه تنها مهم است که اتفاقا اولویت هم هست و فوریت هم دارد، اما اینکه برای ما موضوع بسازند و امسال که مسئله اصلی، تولید دانش بنیان و اشتغالزایی است یک بارگی تبدیل کنند که همه مسئله ما گویی صحبت در رابطه با حجاب است و دیگر اولویت‌ها فراموش شود، این تغییر دادن اولویت‌هاست.

دژکام ادامه داد: به نظر می‌آید دستهای مرموزی در کار است ضمن اینکه دستگاه‌های فرهنگی و دیگران وظیفه دارند و تعطیل بردار نیست ما مردمی هستیم که ایستاده‌ایم تا استکبار جهانی را در همه مواضعی که در برابر ارزش‌های ما گرفته است بزنیم زمین و خورد کنیم.

** حق شیراز و فارس عادلانه داده شود

امام جمعه شیراز در خطبه دوم نماز امروز ضمن گرامیداشت دهه امامت و ولایت و اعیاد پیش رو، گفت: با گرانی فعلی، عده‌ای از خانواده‌ها امکان تهیه گوشت به اندازه‌ای که باید را ندارند و  لذا هر کس توانی دارد و می‌تواند قربانی کند به ویژه حاجیانی که در حج واجب بوده خوب است که در عید قربان، قربانی کنند.

آیت‌الله دژکام خواستار فعال سازی ظرفیت‌ها در شهرک صنعتی شیراز در سال «تولید، اشتغال آفرین، دانش بنیان» شد و خطاب به وزیر نفت گفت: مجموعه پتروشیمی در فارس جزو صنایع مادر کشور محسوب می‌شود؛ یعنی هر چه در عسلویه تاسیس شده کارشناسان از شیراز رفتند؛ توقع این است که توسعه این مجموعه متناسب با توانمندی و سابقه فارس مدنظر باشد.

وی تاکید کرد: باید بگوییم و تقاضا کنیم عادلانه حق شیراز و فارس داده شود؛ این امور را مدنظر قرار دهند امید است که با حمایت همه جانبه مردم و مسئولان مشکلات جلوی پای بچه هایمان حل شود.

خطیب جمعه شیراز تصریح کرد: اگر به دنبال حل مشکل جوانان، عفاف و حجاب در جامعه هستیم باید پیش نیاز آن‌ها که ایجاد شغل و ازدواج آسان است زمینه آن فراهم شود.

وی ادامه داد: مجموعه صنعت و معدن جدی‌تر به این موضوع ورود کنند ظرفیت‌های تولید و اشتغال در استان را فعال کنند.

امام جمعه شیراز افزود: حرف مراکز دانش بنیان این بود که اگر حمایت شوند، می توانند برای هزار نفر اشتغال ایجاد کنند.

به گزارش ریواس جنوب، در روزهای اخیر برخی از پویش‌های خارج از ایران با انتشار فراخوان‌هایی به دعوت از مردم کشورمان برای تجمع در مخالفت با حجاب به راه انداخته‌اند که با واکنش‌های زیادی همراه شده است.

در شیراز نیز تجمع دو هفته پیش شمار قابل توجهی از دختران نوجوان با پوشش‌هایی خلاف هنجارهای حاکمیتی جامعه، در برنامه روز جهانی اسکیت بورد، حواشی زیادی را به دنبال داشت که در ریواس جنوب گزارش‌هایی در این باره منتشر کرده است (اینجا بخوانید).

انتهای پیام/ (منبع اصلی)