پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

انجمن وفاق و توسعه دانشجویان دانشگاه شیراز با صدور بیانیه‌ای با انتقاد از عملکرد دولت سیزدهم در حوزه‌های اقتصادی و معیشتی، فرهنگی و محیط زیستی، صدور دستورالعمل‌های جدید در موضوع حجاب را ابزار سرکوب و دخالت نابه‌جا در امور شخصی مردم توصیف کرد.

به گزارش ریواس جنوب، این انجمن در بیانیه خود با بیان اینکه «هر چه از عمر دولت سیزدهم گذشت نشانه‌ای از بهبود و رفع مشکلات پیدا نشد و فقط یاس و ناامیدی در جامعه گسترده‌تر شد»، ضمن یادآوری وعده‌ها و شعارهای ابراهیم رئیسی در زمان تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری، تصریح کرد: «در حالی که تورم رکودی امان مردم را بریده و نان شب را از آن گرفته، آلودگی هوا و ریزگردها نفسشان را تنگ کرده، خشکسالی و آفت پروانه‌ای بلای جان جنگل‌های کهن زاگرس شده، ورشکستگی آبی در حال سلب امنیت غذایی مردم است، رئیس جمهور به جای حل مشکلات اساسی به فکر حجاب و دو تار موی بیرون مانده و ارشاد مردم است!»

این انجمن همچنین با اشاره به سخنان اخیر محمدهادی ایمانیه، استاندار فارس که «در یکی از صحبت‌های اخیر خود ضرب‌الاجلی را برای رعایت حجاب در ادارات دولتی وضع کرده است»، توصیه کرده که «به جای تعیین ضرب‌الاجل برای این قبیل مسائل به فکر چاره‌ای برای حل بحران‌های فعلی استان و شهر همچون تخریب بافت تاریخی، مشکلات آبی و محیط زیستی و… کرده و در تعیین مصداق‌ها برای اولویت‌های مدیریتی توجه بیشتری کند.»

بر پایه این گزارش، متن کامل این بیانیه که یک نسخه از آن در اختیار پایگاه خبری تحلیلی ریواس جنوب قرار گرفته، به این شرح است:

انجمن وفاق و توسعه دانشجویان دانشگاه شیراز

انجمن وفاق و توسعه دانشجویان دانشگاه شیراز

 بسم الله الرحمن الرحیم

«دغدغه‌های مردم محور اصلی بحث ما است چرا که مردم در معیشت‌شان دغدغه دارند. همچنین مردم در مسائل مربوط به کسب وکار خود مشکلاتی دارند و علاوه بر این مشکلاتی در حوزه زنان، دختران، ورزشکاران، معلمان، کشاورزان و فرهنگیان وجود دارد و ما برای تمام بخش‌های کشور با توجه به بررسی‌هایی که انجام دادیم، برنامه داریم. ما برای مدیران گشت ارشاد خواهیم گذاشت. اگر دولتمردان خوب عمل کنند مردم خوب عمل خواهند کرد».
این مطالب بخشی از سخنان جناب حجت الاسلام رئیسی در مناظره دوم انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ است و اکنون بعد از گذشت یک سال از این انتخابات که به لطف رد صلاحیت های گسترده، نتیجه‌ی نهایی آن قبل از برگزاری انتخابات بر همگان مشخص بود و دولت انقلابی و به اصطلاح مردمی، به ریاست حجت‌الاسلام و المسلمین رئیسی و با شعار مقابله با فساد و رفع مشکلات معیشتی به روی کار آمد.

در ابتدا عده‌ای از مردم و نخبگان جامعه ایران کورسوی امیدی به بهبود وضعیت با توجه به یک دست شدن حکومت داشتند و به گفته خود اصولگرایان و حامیان رئیسی، این دولت آخرین شانس جریان اصولگرا برای احیا مشروعیت بر باد رفته اش است. اما هر چه از عمر دولت سیزدهم گذشت فقط یاس و ناامیدی در جامعه گسترده تر شد و نشانه ای از بهبود و رفع مشکلات پیدا نشد.

اکنون جناب آقای رئیسی چاره حل مشکلات و بحران مشروعیت را نه در رفع مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم و مقابله با فساد اداری و سیستماتیک بلکه در تشدید نظارت بر حجاب و پوشش زنان کارمند می دانند و قاطعانه دستور به اجرای فوری همه دستورالعمل های مرتبط با حوزه حجاب در تمامی دستگاه‌های اجرایی و فرهنگی کرده اند.

نکته قابل تامل، ابلاغ این دستورالعمل بر اساس تصویب قانون عفاف و حجاب در سال ۱۳۸۴ توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی است و در حال حاضر با دستور آقای رئیسی اجرای آن نیز بر عهده این نهاد فراقانونی است که برخلاف قانون اساسی و میثاق ملی مردم ایران شکل گرفته است. در طی یکسال اخیر بعد از اینکه تصویب و اجرای طرح صیانت به این شورا واگذار شده بود، حال باید مسئولیت اجرای دستورالعملی را بر عهده بگیرد که باز هم افکار عمومی مردم ایران با تمام وجود صریحا مخالف آن است و این سیاست‌ها را ابزار سرکوب و دخالت نابجای دولت در امور شخصی خود می‌داند.

جناب آقای حجت الاسلام رئیسی که با وعده های رنگارنگ تو خالی خود مانند ایجاد ۴ میلیون شغل و مسکن، کنترل تورم، رفع تحریم ها و احیای برجام به روی کار آمدند باید پاسخگوی خواسته های مردم و اقشار مختلف جامعه ایران، کسانی که قلبشان برای توسعه و پیشرفت ایران عزیز می‌تپد باشند. در حالی که تورم رکودی امان مردم را بریده و نان شب را از آن گرفته، آلودگی هوا و ریزگردها نفسشان را تنگ کرده، خشکسالی و آفت پروانه‌ای بلای جان جنگل‌های کهن زاگرس شده، ورشکستگی آبی در حال سلب امنیت غذایی مردم است، رئیس جمهور به جای حل مشکلات اساسی به فکر حجاب و دو تار موی بیرون مانده و ارشاد مردم است!

فراتر از مشکلات و معضلات که دولت سیزدهم، دولت قبل را مقصر آنها می‌داند، خود مسئله حجاب و پوشش از ابهامات موجود است. حجاب مدنظر حاکمیت چیست و اساسا آنها چه نوع لباس و رنگی را پوشش مناسب می دانند. در هیچ کجای قوانین مشخص نیست که حجاب و پوشش که مسئولان می خواهند دارای چه مشخصاتی است و تاکنون قانونی در این مورد نداشته ایم و این در حالی است که دولتمردان و منصوبان این دولت ضرب الاجل های یک ماه برای اجرا و رعایت آن معین کرده اند و کارمندانی که این پوشش را رعایت نکنند، نقض کنندگان قانون خوانده و مرخصی بدون حقوق را به آنها توصیه کرده اند!

اگر جناب رئیس جمهور مانند همتایان خود در افغانستان برقع را حجاب مد نظر خود ندانند، حجاب و پوشش فعلی زنان کارمند در ادارات و سازمانهای دولتی چه مغایرتی با این قانون دارد که چنین دستورالعملی را صادر کرده اند. اگر پوشیدن چادر مصداق حجاب کامل است استناد آقایان به کدام آیه قرآن کریم و یا احادیث معصومین است که زنان و دختران مسلمان ایرانی را به عدم رعایت حجاب کامل متهم می کنند.

تذکر این نکته به مسئولین دولتی ضروری است اگر تمایل به بی‌حجابی در جامعه رو به افزایش است، این موضوع حاصل سیاست ها و اقدامات خود آنها در مسائل فرهنگی و اجتماعی است و معلوم نیست تا کی می خواهند بپذیرند که بسط و گسترش باور حجاب در جامعه ایران با گشت ارشاد یا تصویب قانون مقابله با بدحجابی و اقدامات قهرآمیز شدنی نیست و این سیاست‌ها صرفا شکاف بین مردم و حاکمیت را افزایش می‌دهد.

اقدام اخیر دختران نوجوان اسکیت باز شیرازی در بلوار چمران که با واکنش مثبت مردم همراه بود و مهاجرت زنان و دختران ورزشکار و پناهنده شدن آنها واقعیت های حاکم بر جامعه ما را نمایان می‌کند و ناکارآمدی سیاست های فرهنگی را آشکار ساخته است. (اینجا بخوانید)

واکنش فعالین فرهنگی و اجتماعی و سیاسی زن به این دستورالمعل، از اختلاف سلیقه و دیدگاه افکار عمومی و نخبگان ایرانی حتی زنانی که معتقد به حجاب هستند، نسبت به دولت فعلی است که همانطور که گفتیم صرفاً منجر به شکاف اجتماعی و مشروعیت زدایی از حاکمیت می‌شود.

جناب رئیسی باید این موضوع را درک کنند که فقط رئیس جمهور بخشی از جامعه ایران نیستند و باید به حقوق تمام ملت ایران احترام بگذارند و با لغو این دستورالعمل از پیشگاه ملت عزیز ایران عذرخواهی و طلب بخشش کنند و به دولتمردان نیز توصیه نمایند که به جای پرداختن به این مسائل، مشکلات و معضلات مهم کشور از جمله تکمیل پروژه‌های عمرانی، بهداشتی و اقتصادی بر زمین مانده را در دستور کار خود قرار دهند.

در پایان به جناب آقای دکتر ایمانیه، استاندار محترم فارس که در یکی از صحبت های اخیر خود ضرب الاجلی را برای رعایت حجاب در ادارات دولتی وضع نمودند نیز توصیه میکنیم که به جای تعیین ضرب الاجل برای این قبیل مسائل به فکر چاره‌ای برای حل بحران های فعلی استان و شهر همچون تخریب بافت تاریخی، مشکلات آبی و محیط زیستی و … نمایند و در تعیین مصداق ها برای اولویت های مدیریتی توجه بیشتری کنند.

پایان/ سجاد بنام