پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

 

در حالی که شهروندان یاسوجی از نبود و کمبود پارکینگ در عذاب هستند، یک پارکینگ حاشیه‌ای در قلب این شهر در تخلفی آشکار به ساخت و ساز هشت باب مغازه اختصاص یافت؛ تخلفی که باز هم ردپای یکی از نزدیکان عضو شورای شهر یاسوج در آن نمایان است.

به گزارش ریواس جنوب از یاسوج، مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد و مناطق حاشیه‌ای آن با جمعیتی بالغ بر ۳۰۰ هزار نفر از بسیاری خدمات اولیه شهری محروم هستند.

یکی از این خدمات ضروری، وجود پارکینگ در شهر یاسوج است، شهری که هم مهاجرپذیر است و هم شاهد هجوم گردشگران و مسافرانی از جنوب کشور است که آب و هوای خنک یاسوج را برای فرار از گرمای تند جنوب انتخاب می‌کنند.

اما فارغ از نبود و کمبود پارکینگ در مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد، شرم‌آور این است که زمین‌هایی که در طرح تفصیلی برای پارکینگ درنظر گرفته شدند در روز روشن برای مغازه ساخت و ساز می‌شوند تا شهروندان یاسوجی از یک سو برای نبود پارکینگ، ترافیک کور و خسته‌کننده شهر را تحمل کنند و از سوی دیگر تخلف و رانت و فساد و اهمال مسئولان و نورچشمی‌ها را تحمل کنند.

صحبت از زمین‌های کنار کلینک سابق کودکان در پشت بیمارستان شهید بهشتی و قبل از حوزه علمیه خواهران در میدان جانبازان است.

این زمین در طرح تفصیلی شهر، برای یک پارکینگ حاشیه‌ای در نظر گرفته شد اما افرادی بدون در نظر گرفتن قانون و ضوابط شهرسازی و طرح تفصیلی آن را تبدیل به هشت باب مغازه کردند.

البته شهرداری وقت در چندین سال پیش علیه متخلفین شکایت کرده و در یک فرایند حکم دیوان عدالت اداری برای تخریب این ساخت و سازهای غیرقانونی و تبدیل این زمین به یک پارکینگ حاشیه‌ای قطعی شد اما با همه این وجود، چشم‌ها روی این تخلف بسته است و بعد از حدود ۵ سال بعد از قطعی شدن حکم دیوان، خبری از تخریب این مغازه‌ها نیست.

مغازه‌هایی که پروانه ساخت هم ندارند و طبق رای دیوان از هر نظر غیرقانونی هستند.

سوال اساسی این است؛ حال که در همه این سال‌ها شهروندان یاسوجی از این پارکینگ محروم بودند و عده‌ای متخلف و سودجو از این مغازه‌ها سود بردند، اکنون دلیل عدم اجرای حکم دیوان مبنی بر قلع و قمع این ساخت و سازها در زمین محل احداث پارکینگ چیست؟

چه کسی ذینفع است؟ شهرداری، اعضای شورای شهر یاسوج، استانداری یا کدام نهاد دیگر؟

سوال دیگر از دیوان عدالت اداری و دستگاه قضا است که بعد از چندین سال چه ضمانتی برای اجرای حکم قطعی و نظارت بر کار شهرداری یاسوج است؟

متخلفین چه کسانی هستند و به کجاها بند هستند؟

شهردار یاسوج باید بدون حاشیه به این سوال اساسی جواب دهد که چرا این تخلفات به راحتی رخ می‌دهند و اکنون چه مانعی برای تخریب این مغازه‌ها و آزاد شدن پارکینگ حاشیه‌ای بلوار امام خمینی(ره) وجود دارد؟

اطلاعات خبرنگار ریواس جنوب حاکی از آن است که رد پای یکی از نزدیکان عضو شورای شهر یاسوج در این ماجرا وجود دارد و او در این ساخت و سازهای غیرقانونی سود می‌برد.

انتهای پیام/ بنام