پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

چند سالی هست که بشکل گسترده خودروهای دوره گرد با تردد در سطح شهر و کوچه ها دنبال امرار معاش هستند.

به گزارش ریواس جنوب، مزاحمت هایی که این خودروها با ایجاد آلودگی صوتی برای ساکنان کوچه ها و نیز ترافیکی که در سطح شهر با سد معبرهای خود ایجاد میکنند به کنار، اما نصب پلاکاردهای فریبکارانه آنها مصداق بارز تخلف است و حتی کسب درامد به این روش از لحاظ شرعی نیز محل ابهام است.

این کاسبان با نصب پلاکاردهای واضح اسم محصول خود را بشکل بزرگ مینویسند و قیمت محصول خود را نیز بسیار پر رنگ درج می کنند اما قیمت واقعی را نشان نمی دهند و بشکل بسیار ریز در کنار قیمت درج شده از واژه های غیر معمول “نیم کیلو یا گونی یا سبدی” استفاده میکنند و به این طریق مردم را وادار به توقف و خرید می کنند.

مسولان چرا با این فریبکاری در  روز روشن برخورد نمی کنند؟ اصلا مگر نباید هر فروشنده ای شناسنامه داشته باشد و مراحل صدور پروانه کسب خود را طی کرده باشد؟ مگر جان انسان مساله کمی است؟! اگر یکی از این فروشندگان جنس تقلبی یا غیر بهداشتی یا فاسد به شهروندی فروخت و سلامتی او را به خطر انداخت چه کسی پاسخگو است؟

مگر نه این است که هر روز امور صنفی، صنعت و معدن و تعزیرات از پلمپ و جریمه کردن مغازه داران به خاطر عدم درج قیمت خبر می دهند و با هیاهوی رسانه ای چنین برخوردی را عملکرد مثبت خود قلمداد می کنند؟

به نظر می رسد اگر منظورشان از عدم درج قیمت، قیمت هایی مانند نیم کیلو و سبدی باشد همان بهتر که اصلا نظارت نکنند.

این رفتار زشت به شکل بارزتری در شهر یاسوج رواج پیدا کرده و لازم است که فرماندار این شهر که نشان داد در برخورد با متخلفان به نسبت دیگران، لکنت کمتری دارد هر چه سریعتر و با عنایت به اینکه در فصل تابستان این خودروها زیادتر می شوند وارد عمل شود و با این پدیده ای که به آبروی یک استان لطمه می زند و دل شهروندان را نیز به درد می آورد برخورد کند.

ریواس جنوب قبلا نیز چنین گزارشی باعنوان(اقدام فریبکارانه ی خودروهای دوره گرد/ کار زشتی که چهره فرهنگی یک استان را مخدوش می کند) منتشر کرد و این بار از فرماندار بویراحمد می خواهد که این معضل را ریشه ای حل کند و این پایگاه خبری باور دارد باید همه به این رفتار زشت انتقاد کنند تا بالاخره کار از جایی شروع شود و ضمن انتخاب مکان های مناسب برای این قشر و نیز شناسنامه دار کردن خودروهای آنان بستر مناسب برای کسب نان حلال برای همه فراهم شود.

انتهای پیام: عظیم بنام