پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

 

جشنواره ملی کوچ در یاسوج با ظاهر گونی و پلاستیکش و افتتاحیه‌اش که یک‌ مسئول ارشد دولتی هم نیامد نشان از مدیریتی منفعل در اداره‌کل میراث فرهنگی دارد که هنوز بدنه این سازمان با او همراه نشدند.

به گزارش ریواس جنوب از یاسوج، جشنواره ملی فرهنگ عشایر ایران زمین با عنوان “کوچ” یکی از مهم‌ترین رویدادهای فرهنگی در حوزه اداره‌کل میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری است.

این جشنواره که در تقویم فرهنگی کشور به میزبانی استان کهگیلویه و بویراحمد ثبت شد یک جشنواره ملی است که استان‌های عشایری کشور با حضور در آن آداب و سنن و همچنین تولیدات خود را به معرض نمایش می‌گذارند.

اما امسال این جشنواره ملی در دوره مدیریت سعید طالبی‌پور بر میراث فرهنگی و صنایع دستی در غربت و رکون برگزار شد و سطح آن در حد یک نمایشگاه بخشی و دهستانی هم پایین آمد‌.

ظاهر زشت و زننده این جشنواره با گونی و پلاستیک از همان ابتدا نمایانگر باطن ضعیف و بی‌محتوای آن بود اما اکنون که با اولین باد تابستانه این جشنواره روی هوا رفت، این ادعا بهتر اثبات شده که چطور است یک جشنواره ملی با اسپیس و داربست و گونی برپا شود و فکر باد را هم نکنند تا اینگونه نیمه‌کاره شود و باد آن را ببرد!

از این گذشته، فروش پفک و چیپس و روسری و لباس زیر در این جشنواره ملی هیچ سنخیتی با فرهنگ کوچ و عشایر ندارد و جای تاسف دارد.

اما از همه این‌ها گذشته، افتتاحیه بی‌روح این جشنواره بیش از هر چیزی نشان از مدیریت منفعل سعید طالبی‌پور بر این اداره‌کل مهم دارد.

بر خلاف همه سال‌های قبل، هیچ مسئولی از تهران و وزارت گردشگری به این جشنواره ملی نیامد، استاندار و حتی فرماندار بویراحمد در افتتاحیه این جشنواره حضور پیدا نکردند و بدتر از همه این‌ها غیبت معنادار مدیران شهرستانی ادارات میراث فرهنگی استان و حتی کارمندان این اداره بود.

از شخص وزیر تا معاونین و مقامات کشوری گرفته تا استاندار و فرمانداران و مدیران‌کل برای افتتاحیه جشنواره کوچ دعوت شدند اما به جز معاون عمرانی استاندار که گویا در حوزه تخصصی خودش کاری نداشته، هیچ مقام دولتی دعوت مدیرکل گردشگری را نپذیرفت تا این افتتاحیه در غربت و تنهایی برگزار شود.

موضوعی که البته ریشه در نحوه انتصاب مدیرکل فعلی گردشگری این استان دارد؛ در حالی که تا یک روز قبل صحبت از یک گزینه کارکشته و متخصص در حوزه گردشگری بود و حتی استاندار و مجمع نمایندگان او را به وزارت معرفی کردند اما ستار هدایت‌خواه به کمک یکی از معاونین سابق وزیر کشور و رفاقتش با یکی از معاونین وزارت گردشگری، در شب آخر سعید طالبی را به این کرسی مهم رساند.

اکنون و بعد از بررسی عملکرد چندماهه طالبی گویا نارضایتی‌هایی از او وجود دارد و راز نیامدن هیچ مسئول رده بالایی در افتتاحیه جشنواره کوچ به این موضوع مربوط می‌شود و احتمال تغییراتی در این حوزه وجود دارد.

گفته شده عدم حضور استاندار و نمایندگان به دلیل نارضایتی از این انتصاب بوده است.

منتقدین آقای طالبی‌پور می‌گویند او نتوانسته است بدنه اداره‌کل میراث فرهنگی و ادارات شهرستانی را با خود همراه کند و این یک ضعف بزرگ و نگران‌کننده برای موفقیت این دستگاه مهم است.

برای بررسی این موضوع به سراغ سعید طالبی‌پور، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد رفتیم.

طالبی‌پور در همین زمینه گفت: واقعیت این است که وزش باد قابل پیش‌بینی نبود و فقط ساعاتی از شب گذشته با سرعت بالایی وزیدن گرفت اما مشکل خاصی پیش نیامد و فقط چند غرفه آسیب جزئی دیدند.

مدیرکل گردشگری کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه برخی اتقافات در جشنواره‌ها طبیعی است، افزود:

نمایشگاه به هیچ عنوان تعطیل نشد که بخواهد مجدد برپا شود بلکه از صبح بعد آن به کار خودش ادامه داد.

طالبی‌پور در خصوص مشارکت پایین مدیران در مراسم افتتاحیه، توضیح داد: برای افتتاحیه همه مدیران کل دعوت شدند برخی مدیران صلاح دیدند معاون یا مدیر شهرستان را فرستادند، برخی مدیران‌کل هم آمدند اما تعدادی هم افتخار ندادند بیایند و باید از خودشان پرسید چرا به این رویداد فرهنگی اهمیت ندادند.

مدیرکل گردشگری همچنین با اشاره به دعوت از وزیر و دیگر مقامات وزارتی تصریح کرد: در مراسم افتتاحیه میهمان وزارتی داشتیم اما چون جلسه سفرا همزمان پیش آمد، حضور مهمانان وزارتی در یاسوج منتفی شد.

طالبی‌پور از سفر آقای ضرغامی، وزیر گردشگری به کهگیلویه و بویراحمد در روزهای آتی خبر داد.

با این توضیحات باید گفت که وقتی گردشگری و صنایع دستی از اولویت‌های توسعه استان کهگیلویه و بویراحمد است و جشنواره کوچ نیز هر سالی و گاها دو سالی یکبار برگزار می‌شود نباید اینقدر راحت با جایگاه آن بازی کنیم و فرصت معرفی این استان را در این جشنواره ملی و سراسری با حضور ۱۵ استان عشایری کشور را از دست دهیم.

اختتامیه این جشنواره هم بی‌روح بود و فقط فرماندار بویراحمد حضور داشت.

انتهای پیام/