پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

 

سرمایه‌گذار کارخانه بازیافت در دوپشته دشتروم یاسوج ۵۰ میلیارد از سرمایه شخصی‌اش را برای تبدیل زباله‌های کثیف به کالاهای ارزشمند و ایجاد شغل هزینه کرده است اما این کارخانه آماده افتتاح، همچنان منتظر تامین آب و برق و گاز است!

به گزارش ریواس جنوب از یاسوج، زباله‌ها، طلاهای کثیفی هستند که به بیش از ۲۰۰ محصول باارزش تبدیل می‌شوند اما در کهگیلویه و بویراحمد تنها کارخانه بازیافت زباله معطل تامین آب، برق و گاز است.
محیط‌زیست و منابع طبیعی ۲ سرمایه ارزشمند در هر جامعه‌ای هستند؛ سرمایه‌‌ای که البته به شدت اسیر دخالت بشر شده و دستخوش تحولات زیادی شده است.

تولید زباله یکی از دخالت‌های بشر در طبیعت است که علاوه بر ظاهر زننده‌ای که ایجاد می‌کند، با جاری شدن شیرابه اثرات مخربی بر محیط زیست و آب‌های زیرزمینی بر جای می‌گذارند.

البته این زباله‌ها به همان اندازه که سلامت و محیط زیست انسان‌ها را تهدید می‌کنند یک فرصت برای تولید ثروت و اشتغال هستند؛ فرصتی که از آن به طلای کثیف یاد می‌کنند اما گویا زباله‌ها در کهگیلویه و بویراحمد از “طلای کثیف” فقط بخش دوم را برای این استان تولید می‌کنند.

سال‌هاست شهرداری یاسوج از احداث یک کارخانه بازیافت زباله حرف می‌زند اما از آنجا که سرمایه‌گذار آن  از سوی بخش دولتی آنچنان که باید حمایت نمی‌شود و شهرداری نگاه سود و زیانی به آن دارد، تاکنون زباله‌ها در شهر یاسوج “طلا” نشدند.

هدایت امیری، عضو شورای شهر یاسوج در همین زمینه به خبرنگار ما گفت: بحث احداث کارخانه بازیافت زباله بیش از دو دهه در مرکز استان مطرح است اما اگر دنبال کار واقعی هستیم باید سرمایه‌گذار را با جدیت حمایت کنیم.

عضو شورای شهر یاسوج افزود: یک سرمایه‌گذار بومی پای کار است تا این کارخانه را در منطقه دوپشته دشتروم احداث کند و فعلا مشکل برق و آب آن حل نشده است.

وی با بیان اینکه شهرداری باید نگاه سود و درآمد را از این کارخانه بردارد، تصریح کرد: موضوع زباله‌ها علاوه بر تهدیدات زیست محیطی نیاز به فرهنگسازی برای تفکیک از مبدا دارند ک یک خدمت مهم شهری است که شهرداری باید در این حوزه هزینه هم کند نه اینکه چشم به درآمد آن بدوزد.

امیری ادامه داد: سرانه تولید زباله در شهر یاسوج دو برابر استاندارد جهانی است و به ازای هر نفر حدود یک کیلو و ۱۰۰ گرم زباله تولید می‌شود اما جمعیت این شهر به حدی نیست که احداث کارخانه بازیافت را اقتصادی کند بنابراین باید سرمایه‌گذار این حوزه با تمام وجود حمایت شود.

عضو شورای شهر یاسوج گفت: در خصوص نفوذ شیرابه به منابع آبی نیز سرمایه‌گذار متعهد شده که شیرابه را به گونه‌ای هدایت کند که به منابع آبی زیرزمینی نفوذ نکند.

سخنگوی محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد نیز در همین زمینه گفت: برای تعیین میزان خطرات ناشی از نفوذ شیرابه در محل دفن زباله‌های شهر یاسوج نیاز به همکاری امور آب منطقه‌ای داریم تا چاه‌های گمانه‌زنی حفر کنیم و مشخص شود آیا شیرابه‌ها به این آب‌های زیرزمینی نفوذ می‌کنند یا نه.

هادی سینایی افزود: محیط زیست برای سلامت مردم مماشاتی نخواهد داشت و در این زمینه مطالبه‌گری می‌کند.

این در حالی است که سرمایه‌گذار کارخانه بازیافت زباله در کهگیلویه و بویراحمد با سرمایه‌گداری شخصی بیش از ۵۰ میلیارد تومان بدون تسهیلات پای کار آمده و برخلاف بسیاری از سرمایه‌گذاران که یا زمین منابع ملی می‌گیرند و تسهیلات ارزان‌قیمت و کاری هم نمی‌کنند، او سرمایه اش را به بیابان دشتروم برده تا به قول خودش از زباله کثیف، طلا بسازد و شغل و درآمد ایجاد کند.

سید مهدی عدالتخواه در همین زمینه در گفت‌وگو با خبرنگار ما گفت: عاشق کارم هستم و با اطلاع از ریسک‌های این مسیر آمدم اما انتظار حمایت جدی دارم هرچند تا الان کوتاهی نشده است.

وی افزود: مسئولان مربوط قول دادند در چند روز آینده مشکل آب، برق و گاز کارخانه را حل کنند چرا که کارخانه آماده شروع به کار است.
عدالتخواه با بیان اینکه روزانه حدود ۱۵۰ تن زباله وارد سایت دوپشته دشتروم می‌شود که این حجم زباله، اقتصادی نیست اما نیاز مهم شهر یاسوج بوده و به سفارش بزرگان وارد این سرمایه‌گذاری شدم.

سرمایه‌گذار کارخانه بازیافت زباله یاسوج تصریح کرد: اولین محصول تولیدی ما کود کمپوست است اما در فاز اول بحث تفکیک زباله‌ها را داریم و در صورت حمایت مسئولان در ادامه تولیدات دیگری از جمله کمپوست و کندر نیز اضافه می‌شود.

برای بررسی این موضوع به سراغ معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد رفتیم.

حاجی‌زاده به ریواس جنوب گفت: هیچ کاری در منطقه دوپشته دشتروم قبل از آمدن من در این مسئولیت انجام نشد اما اکنون یک‌ کارخانه مجهز بازیافت زباله احداث شده که برنامه داریم در هفته دولت آن را افتتاح کنیم.

معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه همه مدیران مرتبط پای کارند و از سرمایه‌گذار حمایت می‌شود، تصریح کرد: پول تابلو برق از سوی شهرداری پرداخت شده و مشکل برق کارخانه به زودی حل می‌شود و آب و فاضلاب نیز برای تامین آب این کارخانه در حال همکاری است.

حاجی‌زاده مهم‌ترین مشکل این کارخانه را به ویژه در حوزه تامین آب مربوط به معارضات محلی و مردمی دانست.

به گزارش ریواس جنوب از یاسوج، حال که یک سرمایه‌گذار پیدا شده که بدون تسهیلات بانکی و بدون زمین‌خواری با پول خورش یک کارخانه مهم را به مرحله افتتاح رساند، انتطار از مدیران این است که نه تنها خدمات اولیه آب وبرق و گاز آن را تامین کنند بلکه کاری کنند تا این کارخانه زمین نخورد و به معنای واقعی از زباله‌های کثیف، طلا بسازد و برای جوانان بیکار این دیار شغلی تولید کند.

گزارش از کریم بنام

انتهای پیام/