پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

پایگاه خبری تحلیلی ریواس جنوب هر هفته شما را با یکی از جاذبه‌های گردشگری زیبای استان فارس آشنا می‌کند؛
این هفته به توصیف «تنگ بغدیون»، از زیباترین جاذبه‌های طبیعی و دیدنی در استان فارس، می‌پردازیم.

تنگ بغدیون، تنها یکی از چندین جاذبه‌ی طبیعی استان فارس است که در سه کیلومتری شمال غرب روستای ریگون قرار گرفته است. همچنین، این تنگ یکی از زیباترین تنگ‌های این منطقه به شمار می‌رود که با بازدید از آن، شاهد بیش از ۱۲ آبشار تماشایی خواهید بود.

وجود چشم انداز زیبا، آب و هوای مطلوب و درختان تماشایی این منطقه باعث شده به عنوان محل مناسبی برای گذران اوقات فراغت و همچنین سوژه‌ی خوبی جهت عکاسی حرفه‌ای انتخاب شود.

در ادامه، با پایگاه خبری – تحلیلی ریواس جنوب همراه باشید تا به معرفی تنگ بغدیون در استان فارس بپردازیم:

تنگ بغدیون در سپیدان استان فارس

تنگ بغدیون در سپیدان استان فارس

تنگ بغدیون؛ جاذبه‌ای شگفت‌انگیز

تنگ بغدیون نمونه‌ای منحصر به فرد از طبیعت بکر ایران زمین در میان کوه‌ها و صخره‌هایی در استان فارس به‌شمار می‌رود که در موقعیت جغرافیایی N302345 E514908 واقع است و در فاصله‌ی ۲۹ کیلومتری شمال غرب شهر اردکان (مرکز شهرستان سپیدان) و ۳ کیلومتری شمال غرب روستای ریگون قرار دارد

این تنگ یکی از برترین و زیباترین تفرجگاه‌ها و تنگ‌های استان فارس و دره‌ای در نقاط بکر و دست نخورده طبیعت دل‌انگیز رشته کوه زاگرس با دارا بودن بیش از ۱۲ آبشار دیدنی و طبیعی به شمار می‌رود و همه ساله میزبان انبوه گردشگران علاقمند به طبیعت بکر و زیبا است.

چشمه‌سارها و انواع گونه‌های گیاهی زیبا از جمله درختان گردو بلند قامت با قدمتی طولانی، چنار، بید و… در این تنگ جلوه خاصی به منطقه داده است.

تنگ بغدیون از دو تنگه متصل بهم ضلع شرقی و غربی تشکیل شده که آب از چشمه‌های بالا دست عبور و از ارتفاع این تنگه به پایین فرو می‌ریزد که برکه‌های آبی زیبا و آبشارهای دیدنی خلق می‌کند.

تنگه ظلع شرقی به علت بهم نزدیک شدن ارتفاع قله هرگز آسمان و آفتاب را به خود ندیده و تونلی سرد با آبشاری زیبا در آن پدید آمده و درختان گردوی قدیمی و سر به فلک کشیده به زیبایی آن افزوده است. کوهستان آن یکی از مهمترین مناطق تیم‌های کوهنوردی از قدیم تا اکنون به‌شمار می‌رود. حرکت کبوتران وحشی در بین دو تنگه و صدای بال بال آنها هر انسانی را به خود جلب می‌کند.

این تنگه در فصل زمستان هر چند که با یخ زدن آبشار زیبایی خاصی پیدا می‌کند؛ اما، به دلیل سرمای زیاد چندان مورد علاقه گردشگران نیست. این در حالی‌ست که در فصل بهار و تابستان، استقبال مردم و علاقه‌مندان به مراکز تفریحی شیراز و استان فارس به حداکثر می‌رسد.

تنگ تیزآب و تنگ براق در نزدیکی این جاذبه هستند، پیشنهاد می‌کنیم که حتماً سری هم به آن‌ها بزنید.

لازم به یادآوری است که در گزارش‌ پیشین، در خصوص تنگ براق به تفصیل توضیح داده‌ایم که در صورت تمایل می‌توانید به آن مراجعه نمایید.

توصیه گردشگری

  • رسیدن به تنگه مستلزم عبور از مسیرهای آبی و بالا رفتن از صخره‌های کوچک است. پیشنهاد می‌شود با تور و یا گروه‌های طبیعتگردی از تنگه بغدیون دیدن کنید.
  • تنگه بغدیون برای استراحت و ماندن در شب مکانی دیدنی است؛ ولی، به‌دلیل نبود امکانات رفاهی مناسب، اندکی با سختی همراه است.

مسیر و نحوه‌ی دسترسی به تنگ بغدیون در گوگل‌مپ

استان فارس، شهرستان سپیدان، روستای ریگون، تنگ بغدیون؛ 129 کیلومتر، 1 ساعت و 57 دقیقه

استان فارس، شهرستان سپیدان، روستای ریگون، تنگ بغدیان؛ ۱۲۹ کیلومتر، ۱ ساعت و ۵۷ دقیقه

دسترسی به تنگ بغدیون

  • در حدود کیلومتر ۲۵ جاده اردکان فارس به یاسوج، با طی کردن حدود ۲۰ دقیقه و فاصله گرفتن از سپیدان، به تنگ تیزاب خواهیم رسید که ابتدای آن روستای ده کهنه قرار دارد.
  • در کنار روستای ده کهنه، جاده‌ی آسفالته‌ای قرار دارد که تابلوی کنار آن روستای ریگون را نشان می‌دهد. از سمت راست جاده می‌توان وارد مسیر روستای ریگون شده و بعد از آن به سمت شمال غرب این روستا حرکت نمود. از روستای ریگون تا تنگ بغدیون تقریباً ۳ کیلومتر جاده خاکی است که قسمتی را با خودرو و مابقی را با پیاده‌روی می‌توان طی نمود.
  • ابتدای مسیر، دره‌ای با رودخانه و فضای باز است و پس از آن مسیر باریک‌تر می شود. به دنبال آن، حدود ۶ آبشار کوچک و بزرگ را پشت سر می‌گذاریم که بعضی از نقاط مسیر صخره‌ای و نسبتاً سختی دارد.
  • در ادامه، به چند حوضچه خواهیم رسید که حوضچه‌ی آخر عمیق است و توصیه می‌شود افرادی که شنا بلد نیستند، به آن وارد نشوند و یا با جلیقه وارد آن شوند.
  • بعد از آبشاری که به این حوضچه وارد می‌شود، چند آبشار دیگر وجود دارد که دسترسی به آنها مشکل بوده؛ اما، با تجهیزات قابل دسترس است.
  • لازم به ذکر است که دره‌ها عمیق و تنگ بوده و در برخی نقاط نیز آفتاب نمی‌تواند به کف دره بتابد.

 

امیدواریم از این مطلب استفاده کرده باشید و از سفر کردن به این طبیعت دل‌انگیز لذت ببرید. اگر از خواندن توصیف زیبایی‌های تنگ بغدیون علاقه‌مند شدید که این دره زیبا و خوش آب‌وهوا را ببینید؛ پس بی معطلی بساط سفر را مهیا کنید و آماده‌ی رفتن به دامان طبیعت شوید. سفر خوبی را برای شما آرزومندیم.

برای آشنایی بیشتر با مناطق گردشگری موجود در شهر شیراز و استان فارس، همچنان با پایگاه خبری – تحلیلی ریواس جنوب همراه باشید.

چنانچه نظر و یا تجربه‌ی سفر به تنگ بغدیون استان فارس را دارید، آن را برای ما و سایر مخاطبان ریواس جنوب به اشتراک بگذارید.

پایان / مهشید آردی