پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

مدیر گروه رشته ادبیات دراماتیک موسسه آموزش عالی زند، از پذیرش دانشجو در این رشته برای سال تحصیلی جدید در دانشگاه زند شیراز خبر داد.

دکتر یوسف آفرینی - مدیر گروه ادبیات نمایشی دانشگاه زند شیراز

دکتر یوسف آفرینی – مدیر گروه ادبیات نمایشی دانشگاه زند شیراز

 به گزارش خبرنگار ریواس جنوب، یوسف آفرینی با بیان اینکه رشته ادبیات دراماتیک رشته ای تاثیر گذار و فرهنگ ساز است، گفت: این رشته می تواند از سایر رشته های دیگر همانند روانشناسی، فلسفه، ادبیات و… بهره ببرد و با استفاده از این پتانسیل به خلق آثار دراماتیک بپردازد.

مدیر گروه ادبیات نمایشی دانشگاه زند افزود: تقویت این رشته هنری می تواند به دستاوردهای مهمی در زندگی اجتماعی ما بدل شود و مفهوم گفتگو و دیالوگ را به عنوان یک مفهوم ضروری برای جامعه امروز تقویت کند.

وی در راستای دغدغه اصلی دانشجویان رشته های مختلف در خصوص وضعیت اشتغال این رشته، اشاره کرد: رشته ادبیات دراماتیک یا ادبیات نمایشی در واقع رشته نویسندگی برای صحنه نمایش یا همان تئاتر است و از آنجا که در این رشته مباحث خلق شخصیت، پی‌رنگ و دیگر اصول و عناصر نوشتن دراماتیک مطرح می‌شود که مشترک با فیلمنامه‌نویسی است و همچنین واحدهای فیلمنامه‌نویسی را نیز پوشش می‌دهد.

آفرینی ادامه داد: علاوه بر علاقه‌مندان به نویسندگی در حوزه تئاتر، می‌تواند مناسب علاقه‌مندان به نویسندگی در حوزه سینما و فیلمنامه‌نویسی نیز باشد، از این رو فارغ التحصیلان رشته ادبیات نمایشی بازار کاری خوبی در اختیار دارند که از آن جمله می توان به گروه های شغلی مرتبط همانند نمایشنامه نویس، فیلم نامه نویس، دراماتورژ، منتقد سینما و تئاتر، طراح برنامه های تلویزیونی، مدرس دانشگاه، آموزشگاه های هنری و فرهنگ سراها اشاره کرد.

به گفته وی نهادهای نیازمند فارغ التحصیل ادبیات دراماتیک عبارتند از: وزارت علوم تحقیقات و فناوری، وزارت ارشاد، صدا و سیما، حوزه هنری، گروه های حرفه ای هنری و… .

آفرینی اضافه کرد: فارغ التحصیلان رشته‌ ادبیات دراماتیک می‌توانند در حوزه‌های مختلفی ازجمله به عنوان نمایشنامه نویس تئاتر، فیلمنامه نویس، کارشناس و منتقد سینما و استاد دانشگاه در همین رشته مشغول به کار و وارد بازار کار شوند؛ همچنین به عنوان منتقد به چاپ کردن مقالات معتبر در روزنامه‌ها و مجلات پربازدید اقدام کنند.

وی اضافه کرد: همچنین فارغ التحصیلان رشته‌ ادبیات نمایشی با ارتباط گرفتن با کارگردان‌ها، تهیه کنندگان و افراد دیگر می‌توانند وارد عرصه‌ی نویسندگی برای سینما، تئاتر، تلویزیون و… شوند.

مدیرگروه رشته ادبیات نمایشی دانشگاه زند با اشاره به پیشینه غنی فرهنگی و هنری شیراز گفت: این شهر سال‌ها است که مقصد هنر دوستان و دانشجویان رشته های مختلف هنری از سراسر ایران بوده است.

آفرینی افزود: مردم شیراز همواره به فعالیت های فرهنگی و هنری توجه ویژه ای داشته اند و این رشته های هنری علاوه بر جذب دانشجوی بومی می تواند با جذب دانشجو از سایر شهرها و استانها به تولید آثار هنری و بازار کار رشته های هنری رونق بیشتری بخشد.

وی با اشاره به اینکه زمان ثبت نام کوتاه است و تنها تا چند روز آینده زمان باقی است، از علاقه مندان به این رشته خواست فرصت ثبت نام در مقطع کارشناسی ادبیات نمایشی موسسه آموزش عالی زند را از دست ندهند

رییس گروه ادبیات نمایشی دانشگاه زند ضمن قدردانی از مدیران دانشگاه زند که با سعه صدر و دیدی نوین به این رشته توجه داشته اند، افزود: با کادر مجرب و کاربلد میزبان علاقه مندان هنر تئاتر و ادبیات دراماتیک هستیم.

پایان/