پایگاه اطلاع‌رسانی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

 بحران آب و تلاش‌هاي كاغذي مسئولان براي صرفه‌جويي در مصرف آب به ويژه آب آشاميدني مردم، در حالي است كه مديرعامل شركت آب منطقه‌اي‌كهگيلويه و بويراحمد نمي‌داند، فضاي سبز شهرهاي استان از محل آب شرب، آّبياري مي‌شود يا چاه‌ها و رودخانه‌ها.

به گزارش ريواس از كهگيلويه و بويراحمد، بحران آب و خشكسالي‌هاي چندين ساله در استان كهگيلويه و بويراحمد بيش از هر زمان ديگري، كالاي استراتژيك آب را مهم و باارزش‌تر كرده است؛ مسئولان ارشد آبفاي شهري از تنش شديد آّبي در عمده شهرهاي اين استان خبر مي‌دهد و بيش از صدها هزار هكتار از مزارع و باغات اين استان خشك شده و يا در استانه خشك شدن است.

اما بحران آب و تلاش‌هاي كاغذي مسئولان براي صرفه‌جويي در مصرف آب به ويژه آب آشاميدني مردم، در حالي است كه مديرعامل شركت آب منطقه‌اي نمي‌داند، فضاي سبز شهرهاي استان از محل آب شرب مردم تأمين مي‌شود يا چاه‌ها و رودخانه‌ها.

آب

موضوع جداسازي آب شرب از آبياري فضاي سبز و پارك‌ها روز گذشته در جلسه حفاظت از منابع آبي مطرح شد و علي لطفي، مديرعامل شركت آب منطقه‌اي، در اين جلسه مهم به اين موضوع اذعان مي‌كند و مي‌گويد: ‌اطلاعي نداشتم كه آب فضاي سبز در شهر ياسوج از آب شرب جدا شده است.

اين بي‌اطلاعي يكي از متوليان حفظ آب در اين استان از اين منظر جاي نگراني دارد كه اگر حفظ آب براي آقايان در عمل مهم بود بعد از حدود هفت سال، لابد متوجه مي‌شدند كه اين همه نياز آبياري پارك‌ها، ميادين و فضاي سبز شهر بزرگ ياسوج از آب شرب مردم نيست.

او در اين جلسه مهم بعد از سال‌ها، چنين موضوعي را به دستور كار شوراي مهم حفاظت از منابع آب مي‌آورد و تازه به فكر چاره افتاده است درحالي كه قبلا اين كار شده است.

هيچ مديري نمي‌داند فضاي سبز ساير شهرها با كدام آب، آبياري مي شود؟

شهردار ياسوج در همين جلسه خطاب به لطفي گفت: از سال ۸۷، آب شرب از فضاي سبز جدا شده و اكنون ۹۵ درصد آن به طور كامل جدا شده است.

اين را هم بايد گفت كه نگراني لطفي از عدم جداسازي آب شرب از فضاي سبز در ساير شهرهاي اين استان جدي‌تر است هر چند هيچ مديري در اين لحظه نمي‌داند كه به جز ياسوج كه شهردار آن گزارش داده، در ساير شهرهاي ما، آيا آب شرب از فضاي سبز جدا هست يا نيست.

اين مسائل يك پيام را بيشتر مخابره نمي‌كنند و آن عدم عزم راسخ براي حفظ آب و صرفه‌جويي در كالايي است كه محل مناقشه نسل‌ها و حكومت‌هاي آينده است.

انتهاي پيام/ ك