پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

مراسم ختم و ترحیم زنده یاد دکتر سید قادر لاهوتی امروز در قبرستان دهدشت با حضور جمع کثیری از سیاسیون و مردم برگزار شد.

به گزارش ریواس جنوب، این مراسم در حالی برگزار شد که حضور جمعیت دست کمی از روز تشییع و تدفین نداشت.

در مراسم تدفین سیل جمعیت آنقدر زیاد بود و ترافیک بالا موجب شد تا مردم تقسیم شوند و همزمان برخی در میدان مرکزی و برخی در قبرستان حاضر شوند و با همین شرایط در هر دو مکان حماسه ای عجیب خلق شده بود.

در مراسم امروز نیز، مردم از ساعت ها قبل از شروع مراسم بر سر مزار استاد حاضر شدند و دسته های پر تعداد زنان نیز به عزاداری پرداختند

مراسم امروز تحت تاثیر گریه های ناتمام محمود منطقیان یار دیرین دکتر لاهوتی بود.

اشک های استاد در سوگ دکتر تا حدی طول کشید که منطقیان برای دقایقی تریبون را رها کرد و ناتوان بر زمین نشست.

منطقیان علت سخنرانی خود در این مراسم را اصرار های فرزند ارشد دکتر لاهوتی عنوان کرد و در صحبت هایی که با بغض همراه بود گفت: :«کجا رفت لاهوتی خوش سخن که چون شمع بودی به هر انجمن».

وی لاهوتی را مردم دار دانست و گفت: هیچ کس نمیتوانست حتی یک هفته جای او باشد و خانه او محلی بود برای گره گشایی و حل کردن مشکلات مردم.

سید محمد موحد نماینده مردم در مجلس همانند روزهای گذشته در این مراسم نیز حضور داشت.

ولی الله شجاع پوریان نماینده ادوار مجلس سخنران این مراسم بود.

وی در این مراسم اظهار داشت: این روز‌ها کهگیلویه بزرگ تجربه غمباری را پشت سر گذاشته است، یکی از فرزندان پارسای آن‌ها چهره در خاک کشید و به جایگاه احدی و ابدی خویش کوچ کرده است، مصیبتی که به این زودی‌ها خلأ آن رفع نخواهد شد.

ولی الله شجاع پوریان عنوان کرد: از مردم این منطقه و شهر‌های پیرامون که تشییعی باشکوه و متناسب با شخصیت‌ایشان رقم زدند تقدیر می‌کنم.

این چهره سیاسی اصلاح طلب با اشاره به اینکه اغراق نیست اگر بگویم سید قادر لاهوتی همه مردم را یک جا جمع کرد، گفت: روز تشییع‌ وی، روزی تاریخی برای این منطقه است و تنها انسان‌های اسوه و الگو می‌توانند در دل مردم بنشینند و در تاریخ و حافظه‌ها ماندگار شوند

دکتر علی کامرانی که از نظر مجری توانمند برنامه فرزند معنوی لاهوتی معرفی شده بود بیان کرد: سرمایه لاهوتی نه کاخ بود و نه پول، بلکه سرمایه لاهوتی مردم بودند و چه سرمایه ای بزرگتر از این؟

وی افزود: لاهوتی زنده است و بین ما و در نسل های آینده است ،چون بینش او بین ماست،بینشی که لازمه توسعه ماست،پس ما به رغم اینکه از نعمت آن عزیز محروم شدیم ولی میدانیم اندیشه او هنوز او زنده و پویاست.

گفتنی است در پایان مراسم ترحیم، برنامه شب شعر شبانه بر قبر مرحوم لاهوتی برگزار شد.