پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

پایگاه خبری تحلیلی ریواس جنوب هر هفته شما را با یکی از جاذبه‌های گردشگری زیبای استان فارس آشنا می‌کند؛
این هفته به توصیف «تنگ گجستان»، قطعه‌ای از بهشت در استان فارس، می‌پردازیم.

تنگ گجستان درشهرستان رستم و حد فاصل بین روستای پهون جلیل و روستای امیرایوب قرار دارد که دارای چشمه و رودخانه بسیار خنک و باصفا بوده و تفرجگاهی بسیار دلنشین برای علاقمندان به طبیعت محسوب می‌شود.

این تنگ دارای آب و هوای سردسیری و بسیار سرسبز است که درختان گردو، انگور، انار، بلوط و بنه آنرا با سایه‌های خود به مکانی دلنشین بدل کرده‌اند و چشمه‌‌های متعددی که از دل زمین می‌‌جوشد، با آبی خنک و گوارا، این منطقه را به بهشتی برای گردشگران تبدیل کرده است.

در ادامه، با پایگاه خبری – تحلیلی ریواس جنوب همراه باشید تا به معرفی تنگ گجستان در استان فارس بپردازیم:

موقعیت جغرافیایی و معرفی مختصری از شهرستان نورآباد ممسنی

 • شهرستان مَمَسَنی یا نورآباد ممسنی یکی از شهرستان‌های استان فارس در ایران است. مرکز این شهرستان، شهر نورآباد می‌باشد.
 • شهرستان ممسنی از لحاظ جغرافیایی در باختر شیراز قرار گرفته است. جمعیت این شهرستان نیز طبق سرشماری انجام شده در سال ۱۳۸۵، برابر با ۱۶۶٫۳۰۸ تن بوده‌است.
 • منطقه‌ای که ممسنی در آن ایجاد شده‌است، اولین بار به خاطر وجود مراتع غنی مورد توجه اقوامی که دارای معیشتی مبتنی بر دام‌داری بوده‌اند، قرار گرفت.
 • به همین خاطر، اولین اقوام ساکن در این منطقه، قوم شول، از دیگر اقوام لر بوده‌اند. در چند سال گذشته و با کشف منابع نفتی در حوزه ممسنی، این شهر مورد توجه بیشتری قرار گرفت.

ویژگی‌های منحصربه‌فرد شهرستان نورآباد ممسنی

 1. صنایع دستی: از مهم‌ترین صنایع دستی شهرستان ممسنی می توان به قالی‌بافی با طرح‌های ترکی و لری ، گلیم و جاجیم اشاره کرد.
 2. گردشگاه‌ها: گردشگاه ها و جاذبه‌های متعدد طبیعی به همراه بناهای کهن تاریخی، نظیر گردشگاه دیمه میل، قلعه سفیدقلعه، قلعه شاه جهان احمد در این شهرستان وجود دارد
 3. پیشینه ممسنی: سرزمین ممسنی چندین سده به دلیل سکونت قوم شول «شولستان» نام داشت. از اواخر صفویان، ممسنی به تدریج جایگزین شولستان گردید.
 4. مراکز آموزش عالی: این شهرستان دارای دانشگاه آزاد اسلامی ، پیام نور ، پیراپزشکی ، آموزشکده فنی ، حوزه علمیه امام صادق (ع) ممسنی ، حوزه علمیه نرجسیه و دانشگاه دولتی ممسنی.
 5. گردشگری: شهرستان ممسنی دارای مناطق گردشگری و تاریخی فراوانی از جمله: منطقه زیبا و خوش آب و هوای بوان، نقش تاریخی سراب بهرام، امامزاده شیرمرد، آبشار تنگسا، چشمه دیمه میل ، دخمه دائو دختر، برج میل اژدها، رودخانه سرابسیاه و غیره است. کتیبه‌ها و ته ستون‌های فراوانی در ممسنی وجود دارد.

به تازگی در این شهرستان بازمانده چهارمین شهر هخامنشی به نام لیدوما یافت شده‌است. در ضمن نقش سراب بهرام این شهرستان که از شاهکارهای شاپور اول است نیز در سازمان میراث فرهنگی ثبت گردیده است. نقش باستانی کورونگون (نام قدیم روستایی به نام سه تلان در منطقه منگودرز در شهرستان رستم می‌باشد)، قدیمی‌ترین نقش برجسته باستانی ایران مربوط به دوران عیلامی ها می‌باشد.

در فاصله ۲۵ کیلومتری شمال باختری نورآباد منطقه‌ای به نام تنگ‌لله وجود دارد که به علت ناشناخته ماندن کمتر به آن توجه شده‌است. این منطقه با آب و هوای نسبتاً سرد در زمستان و تابستانی معتدل از طبیعت بسیار زیبایی برخوردار است. در این منطقه روستاهای مورد، مهرنجان، جویجان، میدان، علیشاهی، تنگسای، جوزار (بکش، جاوید) و نیز آبادی‌های دیگری قرار دارند.

تنگ گجستان در نورآباد ممسنی استان فارس

تنگ گجستان در نورآباد ممسنی استان فارس

معرفی تنگه و سرچشمه گجستان نور آباد فارس

 • زندگی در روستا آدمی را از هر جنجالی رهایی می‌بخشد. طلوع خورشید در روستا شروع دوباره زندگی است. شنیدن آوای سگان در آغاز شب و آوای خروشان در سپیده دم، آنچنان آرامشی به روستا می‌دهد که انگار زندگی فریاد از عشق می‌زند.
 • عطر نان محلی، بوی خورشت، یک پیاله چای، سبزی تازه، پنیر، شیر و کره محلی در روستا؛ مزه‌ی دیگری می‌دهد. زندگی در روستا سرشار از عشق، محبت و گرمی است.
 • در زندگی روستایی آرامش نقش اصلی را بازی می‌کند و یکی از مهم‌ترین ویژگی‌ها و برتری‌های زندگی روستایی نسبت به زندگی شهری هم، همین آرامش است که تنها در روستاها می‌توان به آن رسید.
 • این روستا دارای آب و هوای سردسیری است و بسیار سرسبز است و دارای درختان گردو، انگور، انار، هلو، آلو، سیب، بلوط، بنه و غیره است.
 • چشمه‌های متعددی از دل زمین در این منطقه می‌جوشد که آب آنها بسیار خنک و گوارا است. با سفر به روستای گجستان تجربه‌های تازه و متفاوتی را تجربه خواهید کرد.
 • تنگ گجستان، تفرجگاه بی‌نظیر و روستایی از توابع بخش رستم شهرستان ممسنی در استان فارس به‌شمار می‌رود.
 • این روستا در دهستان پشتکوه رستم قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۰۶ نفر (۲۳خانوار) بوده‌است.
 • آنها بابکانی هستند که اصالتاً از استان گهگلویه و بویراحمد روستای بابکان بوده و همه‌ی آنها پسرعمو هستند.
 • سرچشمه تنگ گجستان در بخش سورنا در پشتکوه شهرستان رستم واقع شده و از زیباترین مناطق گردشگری این استان است. این منطقه دارای چشمه‌سارها و جنگل‌های طبیعی و آثار تاریخی با مناظری چشم‌نواز است.
 • سرچشمه گجستان هر سال هزاران نفر را در فصول مختلف به خود می‌کشاند و در حدود ۵۰ کیلومتری شمال غربی شهر مصیری قرار دارد.
 • مسیر این منطقه دارای درختان بلوط، بنه و کیکم بوده و دره‌‌های عمیق و کوه‌های بلند و استوار زاگرس جنوبی که آنرا احاطه کرده‌اند، بر زیبایی مسیر افزوده است.
 • از دیگر زیبایی‌های این منطقه، درختان عظیم الجثه سپیدار است که در کنار رودخانه‌ای که از چند صدمتری پا کوه سرچشمه می‌گیرد، روئیده‌اند. در زمستان، بارش برف و باران بر طراوت آب و هوای این منطقه می‌افزاید.
 • در نزدیکی چشمه‌سارها، روستایی با تلفیق معماری سنتی و جدید پذیرای گردشگران است. آب مصرفی این روستا و روستا‌های پایین دست از چشمه‌سارهای تنگ گجستان تأمین می‌شود.
 • لازم به ذکر است که تنگه گجستان محلی است که در سال ۱۳۴۲ خورشیدی عشایر ممسنی و بویراحمد قوای نظامی پهلوی را شکست دادند.

سایر خصوصیات تنگه گجستان نور آباد فارس

 • ویژگی جغرافیایی: کوه‌های زاگرس
 • ویژگی گیاهی: درختان گردو، انگور، انار، بلوط و بنه
 • بهترین زمان بازدید: تابستان
 • مدت زمان لازم برای بازدید: نیم روز
 • وسایل و تجهیزات مورد نیاز: امکاناتی از قبیل غذا، چادر و مواردی از این دست
 • نزدیک‌ترین جاذبه‌های گردشگری: روستاهای منطقه

مسیر و نحوه‌ی دسترسی به تنگ گجستان در گوگل‌مپ

مسیر شیراز تا تنگ گجستان در نقشه

فاصله شیراز تا تنگ گجستان نورآباد استان فارس در گوگل مپ

استان فارس، رستم، روستای سورنا، پشت کوه، تنگ گجستان؛ ۲۱۳ کیلومتر، ۴ ساعت و ۶ دقیقه

مسیر دسترسی

 • روستا و تنگ گجستان در منطقه پشتکوه رستم قرار گرفته و برای رسیدن به آن باید از روستای کوپن به سمت شمال حدود ۴۰ کیلومتر مسیر آسفالت را طی کرد.
 • تفرجگاه تنگه گجستان به فاصله ۶۰ کیلومتری شمال غربی نورآباد قرار دارد.

 

امیدواریم از این مطلب استفاده کرده باشید و از سفر کردن به این طبیعت دل‌انگیز لذت ببرید. اگر از خواندن توصیف زیبایی‌های تنگ گجستان علاقه‌مند شدید که این دره زیبا و خوش آب‌وهوا را ببینید؛ پس بی معطلی بساط سفر را مهیا کنید و آماده‌ی رفتن به دامان طبیعت زیبایی روستای تنگ گجستان شوید. سفر خوبی را برای شما آرزومندیم؛ مطمئناً سفری شگفت‌آور خواهد بود.

برای آشنایی بیشتر با مناطق گردشگری موجود در شهر شیراز و استان فارس، همچنان با پایگاه خبری – تحلیلی ریواس جنوب همراه باشید.

چنانچه نظر و یا تجربه‌ی سفر به تنگ گجستان استان فارس را دارید، آن را برای ما و سایر مخاطبان ریواس جنوب به اشتراک بگذارید.

پایان / مهشید آردی