پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

بعد از فاجعه زیست‌محیطی ریختن فاضلاب گاوداری بنیاد مستضعفان به رودخانه بی‌پناه بشار یاسوج، اداره‌کل محیط زیست به جای شرمساری و عذرخواهی از مردم، اعلام کرده که این موضوع مربوط به‌ هفته‌های قبل است! این اظهارنظر غیرمسئولانه محیط‌زیست در حالی است که گویا تخلیه پساب‌های آلوده در رودخانه‌ها، در برخی هفته‌ها ایرادی ندارد!

به گزارش ریواس جنوب از یاسوج، بعد از دریافت گزارشات مردمی مبنی بر تخلیه پساب آلوده فاضلاب گاوداری ۲۵۰۰ راسی بنیاد مستضعفان در منطقه توت‌نده، بلافاصله ضمن بازدید میدانی و تایید این گزارشات موضوع را با همه مقامات مرتبط درمیان گذاشتیم.

در این میان اداره‌کل محیط زیست که متولی اصلی این موضوع است، نه تنها پاسخگو نبود بلکه تا قبل از انتشار گزارش اولیه این پایگاه خبری هیچ اقدام موثری نکردند تا رد پای تقصیرات آن‌ها در موضوع تصفیه‌خانه این گاوداری بزرگ در بالادست رودخانه بشار، آشکارتر شود.

عدم پاسخگویی اداره‌کل محیط‌زیست و شخص مدیرکل آن در حالی بود که بعد از انتشار گزارش سایت ریواس جنوب [ اینجا کلیک کنید]  در یک فراری رو به جلو با پاک کردن صورت‌مسئله در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس مدعی شدند که فیلم مربوط به تخلیه فاضلاب گاوداری به رود بشار مربوط به قبل از سیل‌های اخیر یعنی چند هفته قبل است!

اظهارنظری غیرواقعی که به جز به بازی گرفتن مردم و رسانه‌ها معنی دیگری ندارد! [ جوابیه محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد]

جناب آقای جاودان‌خرد، اولا این فیلم مربوط به ۲ روز قبل است و مستندات آن موجود است دوما برای شما و سلامت مردم چه فرقی دارد که این فیلم مربوط به امروز باشد یا دیروز؟ مهم این است که این فاجعه زیست محیطی رخ داده و باید فکری به حال آن شود.

حال که شهامت عذرخواهی ندارید، متوسل به توجیه دروغین می‌شوید، به وظیفه خودتان عمل نمی‌کنید لابد اجازه بدهید بقیه مسئولان موضوع را جدی بگیرند و تصفیه‌خانه این گاوداری را مجهز کنند یا فکر دیگری به حال پساب آلوده آن کنند.
چرا صورت مسئله را پاک می‌کنید؟

به فرض که به قول شما، این فیلم منتشر شده در سایت ریواس جنوب مربوط به چند هفته قبل باشد، چطور وجدانتان اجازه می‌دهد آسوده باشید وقتی می‌دانید در پایین دست برادران و خواهران و مادران من و شما از آب این رودخانه حتی برای آشامیدن هم استفاده می‌کنند؟

محیط زیست در جوابیه‌ خود تایید کرده که آلودگی پساب فاضلاب گاوداری بنیاد در اردیبهشت‌ماه از حد استاندارد فراتر رفته، و چند ماه است به علت نوسانات برقی، تصفیه‌خانه این گاوداری دچار مشکل شده، پس چگونه است که اینقدر خونسردانه از کنار موضوع می‌گذرید؟

شما مسئولی که برای صدور مجوز تولید یک جوان بیکار ده‌ها سنگ جلو پای او می‌گذارید چطور الان در مقابل این فاجعه زیست محیطی سکوت می‌کنید؟

اگر از انجام وظیفه‌‌اتان مطمئن بودید قبل از انتشار گزارش، بنا به تقاضای خبرنگار ما در محل تخلیه این فاضلاب حاضر می‌شدید نه اینکه بعد از گزارش برای توجیه مقامات ارشد، جوابیه بدهید.

در پایان، از شما آقای جاودان‌خرد، مدیرکل محیط زیست انتظار است اولا رسانه‌ها را دلسوز محیط‌زیست و طبیعت بدانند و به جای شکایت در دادگاه و فشار بر رسانه‌ها، انتقادپذیر باشند و برای رفع دائمی آلودگی رودخانه بشار و دفع بهداشتی و تصفیه کامل فاضلاب گاوداری بنیاد اقدامی موثر کنند.

این نکته نیز ضروری است که همه رسانه‌ها به ویژه دست‌اندرکاران سایت ریواس جنوب حامی تولید و تولیدکننده هستند و انتشار این گزارشات زیست‌محیطی هرگز به منزله تضعیف تولید و نادیده گرفتن زحمات تولیدکنندگان نخواهد بود.

آقای میردریکوند، مدیر گاوداری بنیاد مستضعفان از افراد موفق فعال در بخش خصوصی است و در دوره مدیریت او بدون اغراق، بسیاری از مشکلات این گاوداری رفع شده و انتظار می‌رود مشکل پساب فاضلاب آن هم برای همیشه برطرف شود.

انتهای پیام/ بنام