پایگاه اطلاع‌رسانی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در واقعه هفتم تیر دشمنان انقلاب به فکر یک کودتای خونین بودند و فکر می‌کردند با این انفجار دولت، مجلس و قوه قضائیه را از رسمیت می‌اندازند، اما خداوند متعال همیشه یاور مردم ایران بود و خواهد بود.

به گزارش ریواس به نقل ازایسنا ایت‌الله هاشمی رفسنجانی پیش از ظهر روز یکشنبه در دیدار جمعی از جانبازان و خانواده‌ های مکرم شهدای انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی و جمعی از اعضای کانون رهروان شهدای این حزب و دبیران احزاب مختلف، با ابراز تأثر شدید از زنده شدن خاطره‌ انفجار خونین دفتر حزب جمهوری اسلامی، و با تأکید بر این‌که «انفجار دفتر حزب جمهوری از تلخ‌ترین اتفاقات زندگی سیاسی‌ بود»، درباره آوردن مجروحان حادثه به مجلس نیز یادآور شد: پس از به رسمیت یافتن جلسه به خاصر حد نصاب تعداد نمایندگان زنگ آغاز جلسه را به صدا درآوردم که شیرینی عنایت خدا را با تمام وجود چشیدم.

وی در تحلیلی از اوضاع مبارزه مخصوصاً در سال‌های آخر و اوج سخت‌گیری‌های ساواک، گفت: در آن شرایط کسانی مبارزه کردند که جوهر آن‌ها پس از انقلاب با حزب جمهوری اسلامی پیوند خورد.

وی با تشریح برنامه‌های مبارزه با رژیم پهلوی، از سخنرانی‌ها، بیانیه‌ها و تبلیغ مسلحانه، به ضرورت‌های تحزب در آن شرایط پرداخت و گفت: دوبار پیشنهاد تشکیل حزب را در زمانی که امام در تبعید بودند، خدمت ایشان دادیم که قبول نکردند و بعدها فهمیدیم عمده ملاحظه‌ی ایشان نگرانی از شناسایی مبارزین و دستگیری آنان بود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با یادآوری مسائل مختلف کشور در نخستین ماه‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی که کشور نیاز به دولت برای رسیدگی به نیازهای جامعه داشت، گفت: امام راحل دبیرکل نهضت آزادی را به عنوان نخست وزیر دولت موقت انتخاب کردند که در زمان مبارزه تشکیلات داشتند.

وی با بیان خاطره‌ دیدار خود با امام(ره) و صحبت با ایشان در خصوص اهمیت تحزّب و این‌که نیروهای مذهبی باید تشکیلاتی داشته باشند، گفت: امام(ره) با هوشیاری سیاسی خویش موافقت و تأکید کردند که بروید حزب تشکیل دهید و حتی برای هزینه‌ی تأسیس مبلغی را به عنوان فعالیت‌های فرهنگی دادند و حزب جمهوری اسلامی تشکیل و به سرعت در سراسر کشور گسترش یافت.

وی با اشاره به مباحثی که در زندان با زندانیان متعدد از گرو‌ه‌ها و احزاب مختلف داشتند، گفت: افراد وابسته به احزاب چپ و مارکسیستی که خود را محبوب طبقه‌ کارگری با شعار محروم پسند می‌دانستند، صریحاً می‌گفتند شما مذهبی‌ها رأی ندارید اما ما می‌دانستیم که دین در فطرت مردم ایران است و این را از علاقه‌ عمیق آنان در طول سال‌های مبارزه فهمیده بودیم.

هاشمی‌رفسنجانی با تبیین نقش و تأثیر حضور مردم در همه‌ مراحل انقلاب که همواره مورد تأکید مؤکد امام راحل بود، گفت: با حضور مردم انقلاب اسلامی پیروز شد، با مردم در جنگ هشت ساله دفاع کردیم و خرابی‌های کشور را ساختیم و هنوز هم علیرغم بعضی از نارضایتی‌ها مردم، حضور در اجتماعات میلیونی را وظیفه‌ خود می‌دانند.

وی با تأکید بر این‌که انقلاب که پایه‌اش مردمی بود و امام هم بر مردم تکیه می‌کردند، گفت: در زندان که بودیم مأموران رژیم پهلوی می‌گفتند آنقدر در زندان باید بمانید تا موی سرتان مانند دندان‌هایتان سفید شود، اما ما می‌دانستیم مردم به پا می‌خیزند و بی‌نظیرترین انقلاب دنیا را به وجود می‌آورند.

وی گفت: گروهک‌های معاند تصمیم گرفته بودند بسیج کننده‌های مردم را ترور شخصیتی و فیزیکی کنند و در این بین آیت‌الله دکتر بهشتی بیشتر از دیگران آماج توهین و تهمت‌های افراطیون قرار گرفت که سرانجام به شهادت مظلومانه ایشان منجر شد و همین مظلومیت باعث شد تا آن تعبیر جاودانه‌ امام درباره ایشان در تاریخ ثبت شود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از سخنان خویش با تأکید مجدد بر اهمیت توجه به تحزّب و صراحت قانون اساسی به این مسأله، گفت: راه واقعی ما این است که با میدان دادن به احزاب بزرگ زمینه‌ی حضور همه‌ مردم را در تفکرات سیاسی مختلف فراهم نماییم.

وی در تأیید افتخارات شهدای هفت تیر و به ویژه سید مظلومان گفت: الان شرایطی پیش آمده که بعضی‌ها مسابقه‌ می‌گذارند تا خودشان را به شهدای هفت تیر و به ویژه دکتر بهشتی مرتبط کنند و این اعاده به خاطر آن است که متوجه شده‌اند که نظر جامعه به سوی شهید بهشتی و شهدا مظلوم حزب جمهوری است.

وی در پایان سخنانش با آرزوی سلامتی کامل برای جانبازان هفتم تیر و موفقیت خانواده‌های شهدای این اتفاق، بر پایداری در مسیر شهدا و حفظ و تقویت آرمان‌های آنان تأکید کرد و گفت: شهدا سند حقانیت انقلاب اسلامی در تاریخ معاصر ایران هستند و باید نام و یاد آنان در جامعه زنده بماند.