پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

آیین پیاده روی جاماندگان کاروان های اربعین حسینی در بخش چاروسا با حضور عاشقان ابا عبدالله الحسین برگزار شد.

به گزارش ریواس جنوب، این مراسم در چاروسا با حضور باشکوه شیفتگان و عزاداران اهل بیت از شهر قلعه رئیسی آغاز و عزاداران پس از طی مسافت چند کیلومتری در جوار حرم امامزاده سید محمود (ع) به عزاداری و سینه زنی پرداختند و فریاد لبیک یا حسین(ع)، لبیک یا ابوالفضل (ع) سر دادند.

مردم به صورت خود جوش در طول این مسیر طولانی با برپایی موکب هایی نوع دیگری از شور حسینی را به نمایش گذاشتند و با دادن انواع خوراکی ها و نوشیدنی های مختلف از  افرادی که پیاده و خسته بودند پذیرایی می

همزمان با اربعین حسینی مراسم جاماندگان اربعین در تمام نقاط کهگیلویه و بویراحمد برگزار می شود اما در چاروسا به  دو دلیل، یک داشتن امامزاده ی معروف سید محمود و دو فاصله زیاد مبدا و مقصد پیاده روی، تفاوت های خاصی با بقیه استان دارد و بی شک در استان یکی از طولانی ترین مسیرها را دارد که نمونه ای کوچک از کربلای واقعی است.

همه می آیند؛ مردم از تمام روستاهای بخش از همان ساعت های صبح خود را به شهر قلعه رئیسی می رسانند به گونه ای که در طول این مسیر چند کیلومتری در هیچ نقطه ایش نیست که زائری دیده نشود.

اما بخش چاروسا دقیقا در تنها روزی که نسبت به استان فقیر تر نیست همین روز است و شکوه و عظمت در آن بیشتر از جاهای دیگر نمایان است اما باز هم مورد توجه مسئولان قرار نمی گیرد و از این حیث غریبه است.

در تصاویر مشخص شده از بقیه نقاط استان مشخص بوده که مسئولان در گرما بخشی به این مراسم همکاری داشتند اما در بخش چاروسا مسئول خاص غیر بومی به غیر از هلال احمر حضور نداشت و نهادهای مرتبط با این مراسم مانند تبلیغات اسلامی حضور نداشتند و به جز بخشدار چندان مسئول فعالی پای کار نبود ؛ قطعا حضور مسئولان می تواند در توسعه دادن به این بخش به خصوص در این روز متفاوت تاثیر گذار باشد.

اینهمه جمعیت در طول این مسیر طولانی به تدابیر بیشتری برای نظم دادن و نیز جلوگیری از خطرات احتمالی نیازمند است.

اگر چه اقدامات خوبی در یکسال گذشته در بحٍث آنتن دهی و اینترنت و البته جاده ارتباطی این امامزاده صورت گرفت اما واقعا ورودی این حرم تناسبی با شعار ارائه خدمت به زائران ندارد و چند صد متر از ورودی آن خاکی و پر از گرد و خاک ناشی از تردد خودروها بوده است.

سوال: اگر این حرم با اینهمه مشتاق و زائر در نقطه ای دیگری از کشور بود آیا نوع رسیدگی به آن به این شکل بوده است؟