پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

 

در شهر یاسوج نه خیابان‌های پر از چاله و چوله‌اش عجیب است و نه سد معبرهای بی در و پیکرش؛ اما بعد از پدیده پارکینگ‌خواری اینک ماجرای “پیاده‌روخواری‌اش” در تقاطع چمران بیش از هر چیزی عجیب و باورنکردنی است.

به گزارش ریواس جنوب، می‌گویند شهر رها شده است و گاه در سایه چند سلیقه‌‌ای و گاها یکدست شدن تیم مدیریت شهری، همانند گوشتی نذری آرام آرام به تاراج می‌رود.

صحبت از شهر یاسوج است و مدیریت آقای شهردار! شهرداری که همانند یک خمیر در چنگ چند عضو شورای شهر است و بار دیگر برای مدیریت این شهر در این دوره از شورا نیز رای اعتماد گرفت.

اشغال پیاده رو در یاسوج

در این مطلب از ضعف عملکردی شهرداری و تیم شورا حرفی نمی‌زنیم چرا که از نصب یک سطل آشغال در تنها خیابان و بلوار شهر تا نبودن دو متر آسفالت بدون چاله و چوله همه‌اش درد است و ضعف؛ اما در این مطلب به یک تخلف بزرگتر اشاره می‌شود هر چند معلوم نیست چرا کسی با شهردار و شورا کاری ندارد و گویا همه برای تاراج این شهر یکصدا هستند.

سایت ریواس جنوب در سلسله گزارشاتی از افشای فساد، در گزارش قبلی خود از اشغال پارکینگ حاشیه‌ای شهر و اختصاص آن به مغازه و دکان گزارش داد که به جز پیگیری‌ معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری و دادستان که البته این پیگیری‌ها هنوز نتیجه‌ای نداشته نه شاهد پاسخگویی شورا و شهرداری بودیم و نه نهادهای نظارتی و بالادستی واکنشی در این زمینه داشتند.

بعد از رسانه‌ای شدن آن تخلف که پایگاه خبری ریواس جنوب آن را “پارکینگ‌خواری” نامید، اکنون گزارشات مستندی از پدیده جدید و نامیمون “پیاده‌رو خواری” به دست ما رسیده که جای تاسف و شرم دارد.

هر چند تمام سطح پیاده‌روهای شهر یاسوج یا همان روستای بزرگ یاسوج توسط صنوف مختلف اشغال شده و پیاده‌روهای یاسوج جایی برای پیاده‌ها ندارند اما در این مورد خاص یک پیاده‌روی بزرگ کاملا به تصرف شخصی درآمده است و در آن ساخت و ساز هم کرده‌اند!

بیش از یک دهه است که چند دولت و چند استاندار و چند شهردار زورشان به بازگشایی خیابان جمهوری نرسیده و اینک خبر از اشغال پیاده‌روی بزرگ تقاطع چمران- جمهوری رسیده است.

در تقاطع و چهارراه شهید چمران به سمت بلوار کاشانی در روبروی ایستگاه آتش‌نشانی به طور کامل یک زمین خالی مختص به پیاده‌رو و فضای سبز به افرادی تعلق گرفت که بدون رانت و پارتی امکان ندارد کسی در روز روشن یک زمین شهری آن هم پیاده‌روی یک بلوار مهم را تصاحب کند و کسی کاری به او نداشته باشد.

ریواس جنوب هویت شخصی و وابستگی و نزدیکی این افراد را به مقامات افشا نمی‌کند اما از شورای شهر و شهرداری یاسوج انتظار دارد که این پیاده‌رو را هر چه سریعتر آزاد و در اختیار مردم و شهروندان قرار دهد.
در این پیاده‌رو که حداقل ۳۰۰ متر زمین  با ارزش است، دیوار بلوکی، استخر و آب و نما و تخت و نیمکت ساخته و گذاشته شده تا منظره‌ای زشت به چهره مکدر و نازیبای این شهر بدهد و یک زمین عمومی به استفاده شخصی تبدیل شود.

شهروندان می‌گویند صاحب این شهر کیست که پارکینگش را می برند، پیاده‌رویش را می‌خورند و دکه‌هایش را به هر که می‌خواهند می‌دهند؟
می‌پرسند شهردار این شهر کیست که شهرش پر شده است از چاله و چوله و دستفروشان و میوه‌فروشان بساط کاسبی‌اشان را در محل عبور عابرین پیاده پهن می‌کنند!

می‌پرسند شهردار یاسوج کیست که مامور سد معبرش آن وانتی بی‌پناه و آن دستفروش مظلوم را به باد کتک و زور می‌گیرد اما گردن‌کلفتان بازار در روز روشن سد معبر شهروندان در ابتدایی‌ترین حقوق خود می‌شوند؟

کاش پایتخت طبیعت ایران، دلسوز داشت و کاش متولیان نظارتی و بالادستی از استانداری تا بازرسی کل با جدیت به این تحلفات ورود کنند و شفاف و بی‌پرده نتیجه را به رسانه‌ه و مردم اعلام کنند.

 

اشغال پیاده رو در یاسوج پیاده‌رو خواری در یاسوج پیاده‌رو خواری در یاسوج

انتهای پیام/ بنام