پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در کشور حدود هشت میلیون مستاجر داریم، عرضه و تقاضای مسکن را دچار عقب ماندگی و مخاطراتی جدی توصیف کرد و گفت: ساخت چهار میلیون مسکن برای جمهوری اسلامی نباید کار سخت و پیچیده‌ای باشد اما نیاز است که همه به وظایف خود عمل کنند.

 رستم قاسمی دوشنبه ۲۸ شهریور در شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در شیراز افزود: ۶۰ تا ۷۰ درصد هزینه سبد خانوارها مربوط به مسکن است و امروز در کشور حدود هشت میلیون مستاجر داریم اما با این وجود در حوزه عرضه و تقاضای مسکن با یک عقب ماندگی جدی نیز مواجه هستیم و این مساله می تواند برای کشور ایجاد خطر کند.

قاسمی ادامه داد: باید برای تامین مسکن مردم فکر اساسی و جدی کنیم، مسکن جزو ضروریات بسیار جدی مردم است، نمی توان انتظار داشت که جوان ما بدون داشتن مسکن تشکیل خانواده دهد و اگر هم تشکیل دهد از هم می پاشد چرا که جایی برای زندگی کردن ندارد.

قاسمی گفت: دولت و مجلس مزیت هایی اختصاص داده و امکاناتی را پیش بینی کرده اند و می توان با بهره گیری از این مزیت ها و امکانات و با اجرای طرح نهضت ملی مسکن شرایطی ایجاد کرد که مردم صاحب خانه شوند.

وی گفت: در مسکن مهر که کار بسیار بزرگی هم بود، کل زمینی که دولت به آن اختصاص داد برای یک میلیون واحد بود و برای سه میلیون واحد دیگر مردم زمین تامین کردند اما در طرح نهضت ملی مسکن دولت می خواند برای هر چهار میلیون واحد زمین تامین کند و این کار را هم خواهیم کرد.

وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: کار بزرگی که مجلس در همین راستا انجام داد این بود که ۲۰ درصد تسهیلات بانک‌ها را به مسکن اختصاص داد و اگر غیر از این باشد مسکنی هم ساخته نخواهد شد.

وی گفت: ساخت چهار میلیون مسکن برای جمهوری اسلامی با توجه به برخورداری از این همه مهندس و پیمانکار توانمند و همچنین مصالح ساختمانی فراوان نباید کار سخت و پیچیده ای باشد اما نیاز است که همه پای کار باشند و با جدیت به وظایف خود عمل کنند.

قاسمی افزود: باید در شهرهایی که امکان آن وجود دارد زمین در اختیار مردم قرار دهیم تا خودشان با استفاده از تسهیلاتی که دریافت می کنند اقدام به ساخت کنند و اولویت نیز با ساخت واحدهای ویلایی یک طبقه و بعد از آن ۲ طبقه است.

به نقل از روابط عمومی راه و شهرسازی فارس، وزیر راه و شهرسازی در پایان خاطرنشان کرد: در برخی استان‌ها نظیر سیستان و بلوچستان، زنجان و قزوین ساخت و سازها شروع شده و بعضا پیشرفت های خوبی نیز داشته اند و امیدواریم در استان فارس و شهر شیراز نیز با تامین زمین موردن نیاز شاهد شتاب گرفتن اجرای طرح نهضت ملی مسکن باشیم.

** در اجرای طرح نهضت ملی مسکن در فارس، هرگاه خواستیم اقدامی انجام دهیم با ۴ مانع محیط زیست، منابع طبیعی، میراث فرهنگی و موقوفات مواجه شدیم!

محمدهادی ایمانیه، استاندار فارس نیز با اشاره به موانع تامین زمین برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن در این استان گفت: در این زمینه هرگاه خواستیم اقدامی انجام دهیم با چهار مانع محیط زیست، منابع طبیعی، میراث فرهنگی و موقوفات مواجه شدیم.

ایمانیه تصریح کرد: وقتی در جایی بنا است شهرک جدیدی در قالب طرح نهضت ملی مسکن ایجاد شود و از آبفا و شرکت برق می خواهیم که آب و برق آنرا تامین کند این شرکت ها مشکل نبود اعتبار را مطرح می کنند که این مساله در روند کار خلل ایجاد می کند؛ اگر دولت و مجلس در بودجه سال آینده اعتباراتی را برای تامین این زیرساخت ها در نظر بگیرند و پیش بینی کنند بسیاری از مشکلات حل و فصل خواهد شد و کارها با شتاب بیشتری پیش خواهد رفت.

استاندار فارس افزود: با توجه به تفویض اختیاری که در خصوص شهرهای زیر ۵۰ هزار نفر جمعیت قبلا به استان صورت گرفته بود موفق شدیم بسیاری از مسائل را از جمله در بحث تامین زمین حل و فصل کنیم و از آنجا که عمده مشکلات ما مربوط به شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر جمعیت است، با موانعی که در سفر روز جاری وزیر راه و شهرسازی برداشته می شود امیدواریم طی ظرف ۲ تا سه ماه آتی شاهد تحولات خوبی در زمینه تامین زمین و به دنبال آن اجرای طرح نهضت ملی مسکن در این شهرها باشیم.

**  مشکل مسکن در شیراز با تصویب چهار شهرک جدید متحول خواهد شد

ابراهیم عزیزی، نماینده شیراز و زرقان در مجلس هم گفت: تصویب احداث این چهار شهرک جدید در اطراف شیراز شامل کهمره سرخی، داریون، سروستان و ملوسجان گام مهمی در حل مشکل مسکن و توسعه این مناطق خواهد بود و مشکل این کلانشهر در حوزه مسکن حل و فصل خواهد شد.

نماینده شیراز و زرقان در مجلس افزود: با همه توان پیگیر اجرای احداث این چهار شهرک هستیم و انتظار می رود مدیران مربوطه نیز همه توان خود را برای این کار به کار گیرند؛ اگر در این زمینه تصمیمات عاجل گرفته نشود، شهر شیراز با بحران مواجه خواهد شد و حتی اگر ۲۰ هزار واحد را هم به صدرا ببریم از آن سو شهر صدرا با این تصمیم غلط به مشکل بر خواهد خورد.

عزیزی، خواستار تفویض اختیار به استان ها در بحث ساخت مسکن شد و گفت: از وزیر راه و شهرسازی می خواهیم که در این خصوص با جدیت ورود کند.

نماینده شیراز و زرقان در مجلس ادامه داد: در کلیت کار نهضت ملی مسکن نباید هیچ وقفه ای ایجاد شود و مجلس پشتیبان دولت در اجرای طرح نهضت ملی مسکن است اما دولت نیز باید با اقتدار و برنامه ریزی پای کار بیاید.

** به جای احیای سالانه ۱۰ درصد بافت فرسوده، ساخت مسکن در حاشیه شهرها توسعه داده شد!

همچنین، محمدرضا رضایی کوچی، رئیس کمیسیون عمران و نماینده مردم جهرم و خفر در مجلس نیز در این شورا گفت: برای اجرای قانون جهش تولید مسکن، مصوب مردادماه ۱۴۰۰ مجلس، همه وزارتخانه‌ها و دستگاه ها به وظایف و تعهدات خود در این زمینه عمل کنند و مواردی همچون بحث مالیات بر خانه های خالی حل و فصل شود؛ عملیاتی شدن و تحقق شعار دولت مبنی بر ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی مستلزم این است که همه اجزای دولت این موضوع را کاملا قبول داشته باشند و به وظایف خود عمل کنند.

نماینده مردم جهرم و خفر در مجلس ادامه داد: باید با انجام برخی اقدامات از جمله واگذاری زمین به انبوه سازان و استفاده از ظرفیت و توان آنها و همچنین تفویض و واگذاری برخی از اختیارات شورای عالی شهرسازی به استانداران در این مسیر سریع تر گام برداریم.

رضایی کوچی افزود: در حالی که بخشی از طرح نهضت ملی مسکن در روستاها باید اجرا شود، اما زمین را در روستاها آنقدر گران و پیچیده کرده‌ایم که روستایی به جای اینکه در روستا بماند و هزینه کند ترجیح می دهد آن هزینه را صرف ساخت مسکن در شهر کند و به این ترتیب هم به مهاجرت روستائیان دامن زده ایم و هم به گسترش حاشیه نشینی در شهرها کمک کرده ایم.

رئیس کمیسیون عمران مجلس، با بیان اینکه باید هرچه می توان ساخت مسکن را به بافت فرسوده شهرها سوق داد افزود: طبق برنامه ششم باید سالانه ۱۰ درصد بافت فرسوده را احیا کنیم و از مساحت آنها بکاهیم اما چنین نشده و ترجیح داده ایم ساخت مسکن را در حاشیه شهرها توسعه دهیم.

** از ۱۵۰ هزار مسکن سهم فارس، ۱۲ هزار واحد فنداسیون یا پی ساختمان انجام شده است 

محمودرضا طالبان، مدیرکل راه و شهرسازی فارس نیز گفت: ساخت ۱۵۰ هزار واحد مسکونی در قالب طرح نهضت ملی مسکن سهم استان فارس است که این عدد ۱۰ درصد کل مسکن پیش بینی شده برای کشور را شامل می شود.

طالبان افزود: هم اینک از ۱۵۰ هزار واحد مذکور تاکنون در ۱۲ هزار واحد فنداسیون یا پی ساختمان انجام شده که این میزان معادل چند استانی است که به عنوان استان های نخست در اجرای طرح نهضت ملی مسکن از آنها یاد می شود.

به گفته مدیر کل راه و شهرسازی فارس، از این ۱۵۰ هزار واحد ۷۵ هزار واحد مربوط به شهر شیراز است که امروز و پس از گذشت ۶ ماه تلاش، تکلیف زمین‌ در این شهر مشخص می‌شود.

انتهای پیام/