پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

آبشار کمردوغ، جاذبه‌ای طبیعی در استان کهگیلویه و بویراحمد است با ارتفاعی نزدیک به ۱۰۰ متر، به عنوان یکی از بلندترین آبشارهای ایران شناخته می‌شود. این آبشار با عرض بیش از ۶۰ متر در میان تنگه‌ای زیبا قرار دارد و چشم‌اندازی دیدنی را پیش روی‌تان می‌گذارد. در این فضای جانبخش آنچه که به گوش می‌رسد ترکیبی دلنشین از سکوت و صدای ریزش قطره‌های آب از روی جلبک‌هاست.

آب این آبشار از چشمه‌های متعددی در ضلع شرقی کوه‌های قلعه‌رئیسی (چاروسا) می‌آید. این آب، نمکی و شور است و یکی از نوادر طبیعت کهگیلویه و بویراحمد به شمار می‌رود چرا که در مناطق کوهستانی این استان چشمه‌های نمکی به ندرت به چشم می‌خورند.

در ادبیات محلی، کمر به معنای دیوار سخت و صاف به کار می‌رود که اشاره به شکل دیواره آبشار دارد. همچنین وزش باد باعث منحرف شدن مسیر آب می‌شود و آب را به شکل پودر درمی‌آورد. نمکی بودن چشمه آب باعث می‌شود تا این قطرات پودری، به رنگ سفید به نظر برسند. به همین دلیل آن را به دوغ تشبیه کرده و نام کمردوغ را بر آن نهاده‌اند. به اصطلاح محلی به این آبشار، کمردو می‌گویند.

در طول مسیر آبشار، جنگل‌های بلوط و رود پر آب مارون و پل قلعه دختر را می‌بینید و با افزایش ارتفاع جاده، دره‌ای را در پایین دست خواهید دید که بسیار زیباست. برای رسیدن به آبشار لازم است تا از میان تنگه‌ای بسیار زیبا عبور کنید. این تنگه فرصت یک پیاده‌روی لذت بخش تا پای آبشار را به شما می‌دهد و تجربه‌ای به یادماندنی را برای‌تان به ارمغان می‌آورد.

حوضچه‌های ایجاد شده در پایین آبشار، مکانی را برای آب‌تنی و تجربه شیطنت و آب بازی برای شما فراهم آورده‌اند.بهترین سوژه‌های عکاسی، پرستوهایی هستند که در میان طاق‌های سنگی اطراف آبشار لانه کرده‌اند و به این سو و آن سو پرواز می‌کنند.

آبشار زیبا و شمه نواز کمردوغ جاذبه ای طبیعی و بکر هر ساله میزبان گردشگران زیادی از سراسر کشور است.آبشار کمردوغ در فاصله۸۰ کیلومتری شهر دهدشت ، مرکز شهرستان کهگیلویه ، ۱۵ کیلومتری شرق شهر قلعه رییسی و در کنار روستای کمردوغ واقع شده است.