پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اعلام اینکه آمارهای مراکز درمانی استان طی روزهای اخیر حاکی از افزایش موارد بیماری های تنفسی به ویژه آنفلوآنزا است، از مردم استان فارس خواست تا در صورت مشاهده علایمی نظیر تب، بدن درد، گلودرد و علایم تنفسی، ابتدا به مراکز منتخب مراجعه بیماران عفونت حاد تنفسی در سطح استان مراجعه کنند.

دکتر سید وحید حسینی - رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز

دکتر سید وحید حسینی – رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز

 دکتر «سید وحید حسینی» در نشست امروز شنبه ستاد مدیریت بیماری کرونا، با بررسی آمارهای موارد مراجعه به مراکز درمانی استان در روزهای اخیر، از افزایش میزان ابتلا به بیماری های تنفسی به ویژه آنفلوآنزا خبر داد.

او با اشاره به اهمیت افزایش پایبندی به رعایت شیوه نامه های بهداشتی در فصل سرما، بالا بودن موارد مراجعه به مراکز درمانی با علایم تنفسی را به منزله زنگ هشداری دانست که باید جدی گرفته شود.

مسوول ارشد حوزه سلامت فارس با بیان اینکه آمارهای مراکز درمانی استان طی روزهای اخیر حاکی از افزایش موارد بیماری های تنفسی به ویژه آنفلوآنزا است، از مردم استان فارس خواست تا در صورت مشاهده علایمی نظیر تب، بدن درد، گلودرد و علایم تنفسی، ابتدا به مراکز منتخب مراجعه بیماران عفونت حاد تنفسی در سطح استان مراجعه کنند.

** راهکارهای محافظت از سلامت خود در برابر موج جدید شیوع بیماری‌های تنفسی

دکتر حسینی همچنین رعایت موازین بهداشتی برای پیشگیری از انتقال بیماری به خانواده و اطرافیان در صورت بروز علایم را دیگر راهکار حفاظت از سلامت عمومی عنوان کرد.

رعایت شیوه نامه های بهداشتی و پیشگیری از ابتلا به بیماری آنفلوآنزا در کنار دریافت واکسن آنفلوآنزا برای افراد در معرض خطر، به ویژه افراد بالای ۶۵ سال، زنان باردار، کودکان زیر پنج سال، افراد مبتلا به بیماری های مزمن و افراد دارای نقص سیستم ایمنی در شرایط کنونی؛ همچنین تکمیل دزهای واکسن کرونا با هدف تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر بیماری کووید۱۹، دیگر توصیه رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز در نشست امروز ستاد دانشگاهی مدیریت کرونا بود.

او همچنین از خانواده ها خواست تا فرزندان خود را نسبت به راهکارهای رعایت شیوه نامه های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک و شست و شوی منظم دست ها آگاه سازند.

** عواقب استفاده خودسرانه از آنتی بیوتیک‌ها

دکتر حسینی با بیان اینکه آنتی بیوتیک ها، تاثیری در درمان آنفلوآنزا ندارد، بر ضرورت پرهیز از مصرف خودسرانه دارو در صورت بروز علایم بیماری تاکید کرد و گفت: استفاده خودسرانه از آنتی بیوتیک ها، میزان مقاومت آنتی بیوتیکی باکتری ها را افزایش می دهد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز در ادامه به بررسی راهکارهای مدیریتی برای پیشگیری از شیوع بیماری در استان با مشارکت برون بخشی پرداخت.

ارزیابی روند اجرایی شدن مصوبات پیشین این ستاد، وضعیت ابتلا به کرونا در مناطق مختلف استان و رنگبندی نقشه کرونا در فارس، میزان مراجعه به مراکز درمانی استان، وضعیت بیماران بستری در بخش های عادی و ویژه کرونا، علت های جان باختن مبتلایان به کرونا طی روزهای اخیر در سطح استان و کشور، دیگر محورهای مورد بررسی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز در نشست امروز این ستاد مدیریتی بود.