پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

دادستان مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه داستان حوادث اخیر در دهدشت با سایر نقاط استان متفاوت بود، گفت: دو نفر در جریان درگیری‌ها کشته شده و ۴۰ نفر همچنان در بازداشت هستند؛ ملک‌حسینی گفت: به هیچ نیروی نظامی آسیب جدی وارد نشد و عمده دستگیرشدگان زیر ۲۵ سال سن دارند.

به گزارش ریواس جنوب از یاسوج به نقل از ایسنا، سید علی ملک حسینی به خبرنگاران گفت: در شهر یاسوج، مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد موضوع خیلی خاص و اغتشاشی که منجر به تخریب و تعرض به نیروهای انتظامی نداشته ایم همچنین در شهرستان گچساران و سایر مناطق و شهرستانهای استان نیز مساله ای نبود و نداشته ایم.

وی اظهارکرد: در مرکز استان بنا بر فراخوان‌های داده شده از طریق رسانه های معاند بعضا در برخی از روزهای اوایل تعدادی معدود در برخی نقاط شهر  یاسوج جمع می شدند که با توجه به اغتشاشات و مسایل سال‌های قبل و هوشیاری شورای تامین و نیروی انتظامی استان، این مسایل در ابتدای شروع با ارشاد و صحبت با جوانان و نوجوانان فریب خورده توسط رسانه های دشمن جمع می شد.

دادستان عمومی و انقلاب یاسوج در خصوص افرادی که منتهی به دستگیری و بازداشت شدند، خاطرنشان کرد: با توجه دستورالعمل دادستان کل کشور و منویات ریاست قوه قضائیه به همراه همکاران در زندان حاضر شدیم و حتی در یک جلسه نیز نماینده ولی فقیه در استان کهگیلویه و بویراحمد و امام جمعه یاسوج حضور داشت، با این افراد بازداشت شده چند جلسه صحبت داشتیم که عده ای زیادی از آنها اظهار ندامت و پشیمانی داشتند و گفتند که اصلا هدف از تجمع و حضور ما این مسایلی که دشمن دنبال می کند نبود. آگاه سازی انجام شد که اگر صحبتی دارید مکان و زمانی که انتخاب می کنید همراهی با دشمن است.

ملک حسینی تصریح کرد: عمده دستگیرشدگان اغتشاشات در استان کهگیلویه و بویراحمد آزاد شدند، بسیاری از آنها با حضور و تعهد خانواده‌هاشون آزاد شدند، برخی دانش آموز که در سطح شهر اقدام به شعار نویسی کرده بودند به لحاظ سنی متوجه کارشان نبوده اند که با صحبت های انجام شده با خانواده هاشون، با تعهد، قرار کفالت و وثیقه تحویل خانواده آنها شد.

وی ادامه داد: با بیان اینکه در شهر دهدشت، مرکز شهرستان کهگیلویه شدت حوادث فرق می کرد، عنوان کرد: روز ۳۱ شهریورماه تجمعی که تا ساعت حدود ۲۰ ، ۲۱ شب طول کشید و به دلیل حمله اغتشاشگران به سمت فرمانداری و مراجع دولتی داشتند، تیراندازی هایی اتفاق افتاد که دو نفر کشته شدند.

دادستان عمومی و انقلاب شهر یاسوج عنوان کرد: بعد از این روز یکی دو نوبت تعداد معدودی ۵۰، ۶۰ نفره در مرکز شهر دهدشت باعث می شد که جمعیتی چند برابر در حاشیه میدان مرکز شهر به تماشا بایستند و این افراد از شلوغی سواستفاده کنند و خساراتی را به برخی اموال شهرداری دهدشت وارد شد، یکی از بانک‌ها خسارت جزئی دید که با هوشیاری دستگاه‌های امنیتی، نیروی انتظامی، اطلاعات سپاه و اداره کل اطلاعات تعدادی شناسایی شدند و هم اکنون در بازداشت هستند. ریال به ریال خسارات وارده از سوی این افراد به اموال عمومی محاسبه شده و از تخریب کنندگان مطالبه و گرفته می شود که این میزان خسارت حدود ۸۰۰ میلیون تومان است.

ملک حسینی تاکید کرد: در شهر دهدشت دو نفر کشته و دو نفر مجروح شدند که وضعیت آنها خوب است. تعدادی از نیروهای انتظامی در صحنه که می خواستند از تخریب جلوگیری کنند مجروج شدند اما آسیب جدی منجر به قطع عضو و یا فوت از نیروهای انتظامی استان نداشته ایم. خانواده های کشته شدگان فهیم و همراه هستند و اجازه سوء استفاده از مراسم فرزندانشان را ندادند.

وی در خصوص مسایل مطرح شده در رابطه با دو نفر کشته شده در اغتشاشات دهدشت عنوان کرد: پرونده این مساله مفتوح و باز است، تحقیقات همچنان ادامه دارد و هیئت کارشناسی و کارآگاهان متخصص در حال بررسی هستند، قطعا یک نفر از کسانی که تیر خورده و کشته شده محرض است که نقشی در اغتشاشات نداشته و گوشه ای ایستاده بود اما هنوز مشخص نیست تیراندازی از ناحیه چه شخص یا اشخاصی بوده و در حال بررسی است. البته در میدان کسانی که به مقر نظامی حمله ور می شوند خط قرمزی تعریف نشده است، قانون اجازه استفاده از سلاح به نیروی نظامی در مواقع خطر و زمانی که به مرکز نظامی و حاکمیتی حمله می شود با رعایت قوانین داده است.

دادستان یاسوج تصریح کرد: کمتر از ۱۰ درصد از دستگیرشدگان و بازداشتی‌های استان کهگیلویه و بویراحمد خانم که بسیاری از اینها با کار ارشادی و توجیهی در کمترین زمان آزاد شدند و مابقی آقا بودند.

وی اظهارکرد: در شهر گچساران اقدامات پیشگیرانه خوبی انجام شد و موضوع خاصی نداشته ایم.

دادستان عمومی و انقلاب شهر یاسوج گفت: اقدام سازمان یافته ای که کسی گروهی را لیدری کرده باشد و اقدامی انجام دهند در استان کهگیلویه و بویراحمد نداشته ایم اگر مواردی بوده براساس کار اطلاعاتی برخی افراد ارتباطاتی با خارج از کشور داشتند که این افراد در حال تحقق و بررسی است. اقدامات مسلحانه، برنامه ریزی شده، مشخص و لیدری شده در سطح استان نداشته ایم.

ملک حسینی افزود: کمتر از ۳۰ دانش آموز و دانشجو در اغتشاشات استان کهگیلویه و بویراحمد داشتیم، هیچ بازداشتی بخاطر دانش آموز بودن و دانشجو بودن یعنی در دانشگاه و مدرسه ای و محوطه آنها بازداشت نشده اند بلکه در تجمعات سطح بودند که دانش آموزان با تعهد خانواده آزاد و تحویل خانواده آنها شدند.

وی در خصوص تجمعات در دانشگاه یاسوج و علوم پزشکی یاسوج اظهارکرد: هیچ دانشجویی که در این تجمعات بوده باشد بازداشت نداشته ایم، به موضوع دانشگاه ورود نکرده ایم چراکه مشکلات دانشگاه باید داخل دانشگاه حل شود.

دادستان یاسوج خاطرنشان کرد: عده ای در دانشگاه یاسوج که احساس می کردند از قافله آشوب عقب‌اند، به بهانه های واهی دانشجویان را تحریک کردند و یکسری اقدامات ساختارشکن داخل دانشگاه انجام داده اند و هنجارها و قوانین دانشگاه را رعایت نکردند که تا جایی که اطلاع دارم خود دانشگاه برای برخی از آنها حکم تعلیق و عدم حضور در دانشگاه صادر کرده است و هیچ دانشجوی از دانشگاه یاسوج اخراج و از تحصیل محروم نشده است. کلاس درس همه دانشگاه‌های استان در حال برگزاری است و مشکلی وجود ندارد. با هوشیاری خانواده این خانم، عده ای که دنبال ماهی گرفتن از این وضعیت بودند موفق نشدند.

ملک حسینی تصریح کرد: بیش از ۹۰ درصد دستگیرشدگان استان کهگیلویه و بویراحمد آزاد شدند، طی چند مرحله غربالگری انجام شد و کسانی که اشتباهی دستگیر و دلیل و مدرکی برعلیه آنها وجود نداشت، در کمتر از یکی دوساعت آزاد شدند.

وی ادامه داد: کمتر از ۴۰ نفر که ساختارشکنی کردند و با هدف در میدان بودند، هم اکنون در بازداشت هستند.

دادستان یاسوج با بیان اینکه استان کهگیلویه و بویراحمد کمترین بازداشتی را نسبت به سایر نقاط کشور داشت، گفت: عمده بازداشت شدگان استان کهگیلویه و بویراحمد زیر ۲۵ سال سن داشتند، بخش قابل توجهی و عمده این تعداد جوانان و نوجوانان بین ۱۸ تا ۲۰ سال می باشند.

ملکی حسینی افزود: تعداد زیادی از این دستگیرشدگان از آسیب‌های اجتماعی رنج می برند که درصدی فرزندان طلاق و درصدی حاشیه نشین بودند. خانم های دستگیری شده سریع تعیین تکلیف و تحویل خانواده‌هاشون شدند.

وی در خصوص دختری که با لباس محلی در سطح شهر حاضر شد، ادامه داد: حدود ۱۰ روز بازداشت بود و با مشارکت خانواده آزاد شد.

ملک حسینی با اشاره به انتشار اخبار کذبی که در رابطه استان کهگیلویه و بویراحمد منتشر می شود به خصوص فوت خانم یاسوجی دانشجو تهران تصریح کرد: این خانم به علت بیماری آنفلوآنزا و عوارض ریوی در تهران فوت کرد و خانواده و شوهرشون هم اعلام کرد که خودم هم بیمار و در کنار همسرم بودم.

وی بیان کرد: در رابطه با ناآرامی های اخیر که با تبلیغات گسترده رسانه های معاند در برخی نقاط کشور ایجاد شد، استان کهگیلویه و بویراحمد در وضعیت مطلوبی قرار داشت. هیچ یک از اقشار مردم و صنوف مختلف، نه تنها در دامی که رسانه‌های دشمن پهن می کردند، حضور نیافتند بلکه در مراسم شهدای شاهچراغ در استان و مراسم ۱۳ آبان حضور گسترده و غافلگیر کننده ای داشتند و این خود نشانه پای انقلاب و نظام بودن مردم استان در همه شرایط است.

انتهای پیام/