پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

اگرچه هیچ اطلاع‌رسانی شفافی در خصوص شمار معترضان جان‌باخته در ناآرامی‌های دو ماه گذشته در استان فارس صورت نمی‌گیرد، اما در مقابل بنا بر اعلام معاون سیاسی و امنیتی استانداری فارس، «۷ نیروی امنیتی، انتظامی و یا بسیجی در دو شهر شیراز و بیرم لارستان جان خود را از دست داده‌اند».

اسماعیل محبی‌پور - معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس

اسماعیل محبی‌پور – معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس

 به گزارش ریواس جنوب، اسماعیل محبی‌پور چهارشنبه دوم آذر در یک کنفرانس خبری، با بیان اینکه «فوت خانم مهسا امینی، بهانه‌ای برای ایجاد اغتشاش و دامن زدن به ناآرامی در کشور بود»، گفت: «در این ایام فارس ۲۰ شهید تقدیم انقلاب و نظام اسلامی کرد که ۱۳ تن از آنان در حادثه تروریستی حرم شاهچراغ و ۵ نفر در شیراز و ۲ نفر در بیرم لارستان در مسیر تأمین امنیت به شهادت رسیدند».

بنا بر اعلام معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس، «پرونده حادثه شاهچراغ (ع) در اختیار وزارت اطلاعات قرار گرفته است».

این مقام سیاسی امنیتی در استان فارس همچنین درباره کشته شدن دانشجویی به نام «امید مویدی» طی روزهای اخیر در شیراز تأکید کرد: «این فرد، حین تردد در یک مسیر مورد اصابت قرار گرفته و فوت کرده است؛ با هرگونه فتنه‌انگیزی کاملا مخالف هستیم؛ فتنه کارش تمام است.»

محبی‌پور درباره کشته شدن یک مرد در حادثه محله کشن شیراز هم تصریح کرد: «حسین شیرازی‌پور در واقعه کشن کشته شد و دو نفر در این حادثه دستگیر شدند که اکنون در اختیار دستگاه‌های امنیتی هستند».

معاون استاندار فارس در ادامه با بیان اینکه «۳۷ سرویس جاسوسی بیگانه در دو ماهه گذشته در کشور فعالیت داشتند»، در عین حال تأکید کرده که «فارس جزو آرام‌ترین نقاط کشور طی ماه‌های اخیر بوده است».

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس در خصوص خسارت‌های ناآرامی‌های اخیر در استان فارس، تصریح کرد: «برآورد اولیه خسارت مستقیم وارده به مراکز دولتی و خدمات شهری در فارس بالغ بر ۲۰ میلیارد تومان است؛ این در حالی است که اثرات غیرمستقیم آشوب‌های اخیر نیز وجود دارد؛ به عنوان نمونه ۲ ماه است تمام سفرهای گردشگری به فارس لغو و این موضوع باعث وارد شدن خسارت به هتل‌ها، صنایع دستی و بخش‌های مختلف گردشگری شده است».

به گزارش ریواس جنوب، پس از توضیحات مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری فارس مبنی بر «رهگذر» بودن مرحوم سجاد قائمی که در جریان درگیری‌های ۲۵ آبان در معالی‌آباد کشته شد، فرماندار شیراز نیز یکی دیگر از کشته شدگان ناآرامی‌ها در محله کشن شیراز را «رهگذر و کاسب عادی» اعلام کرد. (مشروح گزارش).

همچنین مقامات امنیتی و انتظامی از دستگیری صدها نفر در جریان ناآرامی‌های هفته اخیر در شهرستان‌های مختلف استان فارس ازجمله شیراز، اقلید، خرم‌بید، فسا و کازرون خبر داده‌اند. (بیشتر بخوانید).

پایان/ س۲۵۳۹