پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

 

ماجرای مدیری که دیوارهای اداره‌اش را تخریب کرد، ارسال فناوری پیشرفته کلمن برای مهار آتش‌سوزی‌ها، پاسخ عجیب مدیرکل محیط زیست به مستندساز پلنگ، ماجرای ممنوع‌الورود شدن منتقد زیست محیطی، شوخی معاون استاندار با معاون رئیس جمهور، تولید ۷۰ نوع محصول از بلوط توسط یک طلبه، صحبت معاون رئیس جمهور قبل از رای اعتماد به استاندار کهگیلویه و بویراحمد، مخالفت رییس سازمان محیط زیست کشور با یک طرح ملی و تذکر او به مدیر استانی برخی حواشی نشست معاون رئیس جمهور در یاسوج بود.

به گزارش ریواس جنوب از یاسوج، همیشه در دل جلسات و نشست‌ها و رویدادها، مسائلی مطرح می‌شوند که در هیچ خبرگزاری مخابره نمی‌شوند؛ این مطالب غیررسمی در واقع حاشیه‌هایی هستند که گاها از خود متن هم مهم‌تر هستند؛ در این حاشیه‌نگاری نیز به این موارد پرداختیم.

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور در سفری کوتاه به یاسوج در نشستی به میزبانی جهاد کشاورزی در مرکز تحقیقات حضور یافت و با مدیران و اعضای سازمان‌‌های مردم نهاد مرتبط با محیط زیست تبادل نظر کرد.

در این نشست که با تاخیر زیاد معاون رئیس‌جمهور مواجه شد، ۵ نفر از اعضای هیئت علمی دانشگاه یاسوج نیز حضور داشتند.

از مدیران استان هم، رئیس سازمان جهاد کشاورزی، رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی، مدیرکل محیط زیست و رئیس پارک علم و فناوری حضور داشتند.

استاندار به این نشست نیامد و معاون اقتصادی‌اش را فرستاد؛ معاونی که البته گویا خیلی کار داشت و بیش از چند بار نشست را ترک می‌کرد و بیرون می‌رفت یا با گوشی‌اش حرف می‌زد.

اسلام جاودان‌خرد، مدیرکل محیط زیست استان مجری برنامه شد و در قحطی مجری، او جلسه را اداره می‌کرد که چه کسی حرف بزند یا نزند.

بعد از صحبت کوتاه سید علی معتمدی‌پور، رئیس سازمان جهاد کشاورزی، نوبت به آقای جعفری از اساتید دانشگاه یاسوج رسید که اگر چه با پاورپونت و تصویر سعی می‌کرد علمی و جامع حرف بزند اما صحبت‌های طولانی‌اش برخی اعضا را خسته کرد.

بعد از او، اعضای جلسه، به نوبت صحبت کردند تا اینکه نوبت به اعضای سمن‌ها و سازمان‌های مردم نهاد رسید که مدیرکل محیط زیست قبل از صحبت آنها تذکر داد که آقای رئیس پرواز دارند و باید بروند، لذا هر نفر حداکثر دو دقیقه صحبت کنند.

تذکری که البته با واکنش رئیس سازمان محیط زیست مواجه شد؛ آقای سلاجقه گفت که بگذارید بخش خصوصی هم حرف بزند.

وقتی تعدادی از اعضای سمن‌ها حرف زدند و انتقاداتی به مدیرکل محیط زیست داشتند، تازه معلوم شد که چرا از حرف زدن آنها استقبال نشد.

اولین نفر، جواد هادی‌اصل مستندساز  معروف محیط زیست استان بود که همان ابتدا تصویر روشنی از فضای حاکم بر منتقدین محیط زیستی را نمایان کرد.

این فعال زیست محیطی خطاب به معاون رئیس جمهور گفت: آقای سلاجقه، صحبت‌های من برخلاف بقیه، تعریف و تمجید نیستند و کمی تند هستند امیدوارم شما ناراحت نشوید و من هم به مناطق تحت حفاظت محیط زیست ممنوع‌الورود نشوم!

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور به این نقد تکان دهنده، واکنش نشان داد و گفت: ” آغا این چه حرفیه، شما حرفتان را بزنید”.

هادی‌اصل البته در ادامه حرف‌هایش، کاهش تلفات و شکار پلنگ را یک‌تنه به نام خودش ثبت کرد و گفت: من چون زبان مردم را می‌فهمیدم به میان آنها رفتم و برای همین هم تلفات پلنگ در این استان را من به صفر رساندم! فقط یک‌ پلنگ کشته شد که آن را هم خود اداره‌کل محیط زیست کشت!

این فعال زیست محیطی همچنین گفت: وقتی پیش مدیرکل محیط زیست استان رفتم و گفتم می‌خواهم روی پلنگ کار کنم، شناسایی کنم، با مردم در مورد اهمیت محیط زیست بگویم به من پاسخ عجیبی داد که برایم قابل هضم نیست؛ این مدیر نه تنها استقبال نکرد و تشویقم نکرد بلکه به من گفت که حالا این کارها را می‌کنی چه گیرت می‌آید؟!

او با انتقاد شدید از ادبیات و زبان مدیران محیط زیست گفت: آنها همه چیز را فراموش کردند و از محیط زیست فقط شکار و شکارچی را یاد گرفتند و زبان مدیران ما خطاب به مردم این است که “در کوه چه می‌کردی”؟ و مردم هم می‌گویند “پلنگ شما” و این یعنی اینکه از مردم فاصله گرفتیم.

هادی‌اصل ادامه داد: ماموران محیط زیست و مدیران آن به خود من هم می‌گویند که شما از پلنگ ما عکس گرفتی! یکی نیست به این‌ها بگوید مگر کوه و پلنگ ارث پدر شماست؟

هادی‌اصل این حرف‌ها را زد تا بگوید که باید مشارکت مردم را بالا ببریم، با آنها نجنگیم، با زبان خودشان با آنها حرف بزنیم و فکر نکنیم بدون مردم می‌توانیم پلنگی را حفظ کنیم چه برسد به همه محیط زیست.

این مستندساز تخصصی پلنگ در نهایت گفت: تجربه‌ام به من می‌گوید که قبل از مردم باید مدیران محیط زیست را آموزش دهیم چرا که لجبازی‌ها و بدحرف زدن ماموران محیط زیست با مردم تاکنون ده‌ها آتش‌سوزی و شکار  و تلفات عمدی به بار آورده است.

صحبت‌های این فعال زیست محیطی با تذکر دوباره مدیرکل محیط زیست استان و تاکید بر پرواز آقای سلاجقه تمام شد و بعد از آن چند عضو دیگر سمن‌ها صحبت کردند.

سالن جلسه بسیار کوچک بود و تیم حفاظت معاون رئیس جمهور اجازه عکس گرفتن با موبایل را به خبرنگاران ندادند.

اسلام جاودان خرد، مدیرکل محیط زیست استان،  در لابلای صحبت‌هایش به عنوان مجری، مدیر کشوری‌اش را پرفسور می‌خواند!

بعد از اعضای سمن‌ها و صحبت مختصر آنها، به صورت گردشی نوبت به رئیس پارک علم و فناوری رسید.

محسن فرزین صحبت‌هایش را با یک خاطره شروع کرد.
او گفت که پدرش مامور منابع طبیعی است و هر وقت در اطفای آتش‌سوزی جنگل‌ها شرکت می‌کرد، خیلی اذیت می‌شد چون حتی آب خوردن هم نداشتند.

او گفت که در آن زمان همین آقای سلاجقه، رئیس سازمان جنگل‌های کشور بود و من از ایشان خواستم که فکری کند و او هم چندین محموله ” کلمن” برای حمل آب و یخ به استان فرستادند.

در این لحظه، آقای سلاجقه، رئیس سازمان محیط زیست کشور به مزاح گفت: بله، این ” کلمن‌‌ها” یک فناوری پیشرفته بود که من ارسال کردم!
این مزاح معاون رئیس جمهور با خنده حضار مواجه شد.

مدیر پارک علم و فناوری استان صحبت‌هایش را ادامه داد و گفت: آقای سلاجقه ۴۰۰ روز رئیس سازمان جنگل‌ها بود، تخصصش هم منابع طبیعی است و چندین نفر دیگر از تصمیم‌گیرندگان هم رشته منابع طبیعی هستند و خلاصه تیم منابع‌طبیعی‌ها حاکم شده که امیدوارم نتیجه آن هم بهبود اوضاع طبیعت و محیط زیست ما باشد.

در این لحظه، معاون رئیس جمهور به مزاح و خطاب به اعضای سمن‌ها گفت: شما مدیران سازمان‌های مردم نهاد گوش‌هایتان را ببندید که نشنوید همه یکدست شدند و چه خرابی‌هایی در طبیعت درست می‌کنند!( خنده حضار)

مدیر پارک علم و فناوری همچنین مدعی شد که در همین ماهی که مدیر شده همه دیوارها را تخریب کردم تا هیچ دیواری برای حضور اعضای سمن‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان مانع نباشد.

آقای فرزین، مسئولان بالادستی‌اش را با پسوند ” عزیز” خطاب می‌کرد و تکرار زیاد این واژه عزیز، موجب واکنش‌هایی شد.

بعد از آن نوبت به صحبت‌های معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست کشور رسید که همان ابتدا، شوخی‌هایش با یک شوخی معاون استاندار پاسخ داده شد.

آقای سلاجقه در ابتدای حرف‌هایش گفت که انتظار من این بود که هم جمعیت بیشتری به این جلسه بیاید و هم همه اعضا صحبت کنند مخصوصا زنانی که در جلسه هستند.

در این لحظه، احسان عسکری، معاون اقتصادی استاندار به شوخی گفت که آره درست است شما دوست داشتید همه افراد صحبت کنند تا وقت بیشتری بگذرد و وقت پروازت برسد!(خنده حضار)

بعد از آن، آقای سلاجقه صحبت‌هایش را ادامه داد و گفت: وقتی از مسیر شیراز می‌آمدم ناخودآگاه دلم گرفت و فکر کردم دیگر اینجا بلوطی نیست و گرد و غبار و آفت آنها را از پا درآورد اما بعد که پیگیر شدم همکارانم گفتند که درخت بلوط در فصل برگ‌ریزان است و بعد خیالم راحت شد.
او گفت که حقیقتا امروز که به استان آمدم فهمیدم که واقعا در این استان غفلت کردیم.

رئیس سازمان محیط زیست کشور در بخش دیگری از صحبت‌هایش به اظهارات آقای هادی‌اصل، فعال زیست محیطی اشاره کرد و گفت: شما از جان خود می‌گذرید و در کوه و بیابان در مواجهه با پلنگ کاری را می‌کنید که ما باید کنیم پس چرا باید مدیر من به شما بگوید چه گیرت می‌آید؟ آقای جاودان‌خرد باید به فعالان زیست محیطی توجه کند و بها دهد و نه تنها این حرف‌ها زده نشود بلکه همه‌جوره حمایت شوند.

سلاجقه افزود: هر طرحی را که زور استان به آن نرسید یا توجهی نشد آن را برای من در تهران بفرستید حتما حمایت می‌کنم.

او این را هم گفت که به طرح جهش تولید در دیمزارها اعتقادی ندارم، چون موجب نابودی جنگل و محیط زیست می‌شود در صورتی که شما باید به جای کشاورزی در نزدیک جنگل، مدیریت آبخیزداری خود را قوی کند و از طرفی هم کاری کنید که جنگل و بلوط معیشت مردم را تامین کند تا آن را حفظ کنند.

او گفت: یک روحانی در استان ایلام از همین درخت بلوط، ۷۰ محصول مختلف تولید کند این یعنی اینکه می‌شود مردم از بلوط پول دربیاورند.

رئیس سازمان محیط زیست کشور همچنین واگذاری مسئولیت تنوع زیستی به جهاد کشاورزی را یک اشتباه خواند و به مزاح گفت: حالا نمی‌گویم جهاد کشاورزی این تنوع زیستی را از ما غصب کرده و برده اما کار اشتباهی بوده و من با رئیس جمهور در مورد برگرداندن این بخش به محیط زیست صحبت و مکاتبه کردم.

سلاجقه این را هم گفت که البته من به سیاست‌های دولت احترام می‌گذارم و از طرح جهش تولید در دیمزارها حمایت می‌کنم اما بهتر بود این طرح را اجرا نمی‌کردیم.

این مقام کشوری با اشاره به حضورش در هیئت دولت تصریح کرد: هر استانداری که می‌خواست رای اعتماد بگیرد، با او پیرامون دغدغه‌های زیست محیطی صحبت می‌کردم و از همین آقای احمدزاده خودتان هم قول گرفتم؛ همین هفته قبل هم از آقای فخاری که تازه رای اعتماد گرفت، قول گرفتم.

آقای سلاجقه در پایان خطاب به  مدیر استانی‌اش گفت که اگر مدیر پارک علم و فناوری، دیوارها را تخریب کرده تا فضا باز شود، شما درب و پنجره‌ها را هم تخریب کنید و راه را برای ورود سمن‌ها و جوامع محلی به محیط زیست باز کنید.

__________________________

حاشیه‌نگاری از عظیم بنام

_________________________

انتهای پیام/