پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کهگیلویه و بویراحمد از سه پیشنهاد مهم لایحه بودجه ۱۴۰۲ خبر داد که در صورت تصویب در مجلس، این استان تکانی جدی می‌خورد؛ به روایت رسانه‌ها، نقش “شهابی‌نسب” در افزایش سهم کهگیلویه و بویراحمد از خزانه کشور و ایجاد آرامش در نظام بودجه‌ای این استان، پاسخی درخور به اعتماد استاندار در ابقای این مدیر کهنه‌کار بودجه بود.

 

به گزارش ریواس جنوب از یاسوج، علی شهابی‌نسب مرد کهنه‌کار بودجه استان کهگیلویه و بویراحمد که به عنوان مدیر پاسخگو و رسانه‌ای امروز در یک نشست خبری از سوی خبرنگاران مورد تقدیر قرار گرفت، مثل همیشه با تدبیر و متانت به سوالات رسمی و حاشیه‌ای آنها پاسخ داد.

او که به واسطه عملکرد درخشانش در دو سال گذشته مورد اعتماد دولت جدید و به ویژه استاندار کهگیلویه و بویراحمد قرار گرفت، نقش اساسی در افزایش بودجه این استان در سال‌ گذشته و امسال داشته است.

نظام چانه‌زنی و رایزنی که در بودجه ایران نقش مهمی دارد در دوره مدیریت آقای شهابی‌نسب در دستور کار قرار گرفت که علاوه بر افزایش بودجه عمرانی و هزینه‌ای استان منجر به مطالبه‌گری مدیران این استان از بودجه‌های وزارتخانه‌ها و اعتبارات شناور در کشور شده است.

موضوع برگشت اعتبارات در این دوره بیش از هر دوره دیگری به یک شاخص ارزیابی مدیران و مهمتر از آن یک مطالبه عمومی تبدیل شده و افکار عمومی روی آن حساس شدند.

رویکرد شفافیت در نظام دخل و خرج دولت در دم و دستگاه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی این استان بسیار جدی گرفته شد و آقای شهابی‌نسب بیش از مدیران اجرایی نشست خبری برگزار کرده و علاوه بر تشریح برنامه‌ها و اقدامات دولت، خودش را هم در معرض سوالات بیشمار خبرنگاران قرار داده است؛ رویکرد ارزشمندی که می‌توان از آن به عنوان یکی از نقاط درخشان عملکرد دکتر شهابی در بودجه استان نام برد.

با وجود حساسیت‌های متعدد جغرافیایی افراد و سیاسیون و نمایندگان در توزیع اعتبارات، اما مواضع آقای شهابی‌نسب و همکارانش همواره عاقلانه و به دور از حواشی بوده به طوری که در دوره مدیریتی‌اش شاهد کمترین حواشی بودجه‌ای در این استان بودیم.

هماهنگی او با استاندار و تیم مدیریتی‌اش از دیگر عوامل موفقیت بودجه‌ای این استان در دوره اخیر بوده که رسانه‌ها از ابقای رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی به عنوان یکی از بهترین تصمیمات استاندار در حوزه انتصابات نام بردند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کهگیلویه و بویراحمد امروز هم با هدف تشریح لایحه بودجه ۱۴۰۲ به جمع خبرنگاران آمد و خبرهای امیدبخشی را از نظام بودجه‌ای کشور و استان داشت.

او قبل از ورود به مباحث جدی خطاب به خبرنگاران گفت: در این نشست هدف اصلی من ایجاد شفافیت در اطلاع‌رسانی بودجه کشور و استان است اما شما بدون محدودیت سوالاتتان را بپرسید فقط به این نکته توجه کنید که حاشیه‌ها هیچ کمکی به من و شما و استانمان نمی‌کند، کدام یک از شما حواشی نشست‌های قبلی را به یاد دارید؟ این نشان می‌دهد که تاریخ مصرف مباحث حاشیه‌ای و اختلاف‌انگیز کوتاه مدت است و حیف است که شما رسانه‌ها فرصت کمک به استان و مردم را با انحراف مسائل اصلی استان از بین ببرید و گرنه من به هر سوالی پاسخ می‌دهم.

شهابی‌نسب بعد از آن وارد آمارهای اقتصادی استان و کشور شد و گفت: نرخ رشد اقتصادی کشور ۴.۳ درصد است و نرخ رشد اقتصادی کهگیلویه و بویراحمد ۶۵ صدم درصد است که با توجه به سهم یک درصدی ما در کشور عدد بسیار پایینی است که یکی از جهت‌گیری‌های اساسی در مدیریت بودجه استان افزایش نرخ رشد اقتصادی است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه تیم مدیریتی استان و در راس آن شخص آقای دکتر احمدزاده برای بهبود این وضعیت هم برنامه دارند و هم دلسوزانه تلاش می‌کنند، تصریح کرد: تیم برنامه بودجه استان با انگیزه و مصمم در کنار مدیریت ارشد استان برای تحقق اهداف والای دولت تلاش می‌کند.

و افزود: در این دوره پیشنهادی داده شد که در صورت تصویب نهایی در مجلس، این استان گلستان می‌شود و آن پرداخت ۱۵ درصد درآمد نفتی و ۱۰ درصد درآمد آب به استان‌های تولیدکننده از محل قانون حقوق معادن است چرا که توجیه ما این است که نفت و آب هم جز معادن زیرزمینی هستند.

شهابی‌نسب همچنین از پیشنهاد دولت برای تصویب در مجلس خبر داد که بر اساس آن همه مالیات و مزایای مالی مراکز، فروشگاه‌ها و کارخانجاتی این استان که دفتر مرکزی آنها در تهران است، به خزانه همین استان پرداخت می‌شود و این می‌تواند بسیاری یاری‌گر استان باشد.
وی همچنین از رقم قابل توجه سهم تسهیلاتی این استان در لایحه بودجه و در قالب تبصره‌های ۱۶، ۱۸ خبر داد و گفت: با مدیریت درست این تسهیلات و جلوگیری از انحراف آن می‌توانیم در ایجاد اشتغال کارهای موثری انجام دهیم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: در بحث استخدام‌ها نیز تصمیم خوبی گرفته شد و هرگونه به کارگیری، در کارگروه مشترک سازمان برنامه و بودجه و سازمان استخدامی اداری کشور و با امضای دو فرد موثر در مجوز و تامین اعتبار تصویب و اعلام می‌شود در صورتی‌که در گذشته سازمان استخدامی مجوزی صادر می‌کرد اما تامین اعتبار آن به مشکل می‌خورد و این مردم را سرگردان می‌کرد.

وی همچنین از واقعی شدن رقم تعهدی وصول درآمدی استان خبر داد و گفت: قبلا عدد بالایی در این آیتم داشتیم ( در حد ۸۰ درصد)، و عمدتا هم قادر به وصول این مقدلر درامد نبودیم و در بودجه استان به مشکل می‌خوردیم اما اکنون این عدد به حدود ۲۰ درصد در حد یک هزار و ۴۹۶ میلیارد تومان رسیده که با برنامه‌ریزی آن را محقق خواهیم کرد.

شهابی‌نسب با اشاره به کاهش تعهد استان در وصول درآمد، یادآور شد: هر چقدر اضافه از تعهدمان درامد داشته باشیم به همین استان و برای همین مردم خرج خواهد شد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: قبل از این درآمدهای حاصل از عوارض و ارزش‌ازوده و…شهرداری‌ها مستیما به آنها داده می‌شد که عمدتا خرج حقوق و مسائل جاری آنها می‌شد اما دولت در تصمیمی کارشناسی پرداخت این درآمدها را منوط به تصویب در شورای برنامه‌یزی استان‌ها کرد که بدون شک این شورا شهرداری‌ها را موظف به هزینه‌کرد بخشی از این اعتبارات در حوزه عمرانی و آباد کردن شهرها خواهد کرد.

این مدیر کهنه‌کار بودجه در پایان گفت: قضاوت در مورد جزئیات لایحه بودجه دولت باید با لحاظ کردن چالش‌های کشور در زمینه مصرف بی‌حد و حصر گاز و بنزین، مشکلات محیط‌زیستی، مصرف ۸۵ درصد منابع آبی، کسری بودجه، فرار مالیاتی، ناترازی نظام بانکی، کسری صندوق‌های بازنشستگی و ۱۰۰ هزار پروژه ناتمام عمرانی در کشور باشد.

وی اظهار امیدواری کرد تا لایحه بودجه در مجلس تصویب شود و شاهد تغییرات مثبت در روند توسعه استان‌های غیربرخوردار باشیم.

شهابی همچنین از افزایش ۳۱ درصدی بودجه عمرانی و ۴۰ درصدی اعتبارلت هزینه‌ای استان کهگیلویه و بویراحمد خبر داد و تاکید کرد: اعتبارات اعلام شده برای پروژه ها فقط مربوط به لایحه بودجه است و در قالب‌های دیگر نیز اعتبارات لازم برای پروژه‌های اولویت‌دار استان در نظر گرفته می‌شود.

انتهای پیام/ بنام