پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

 

اگر در کهگیلویه و بویراحمد افراد و مدیران ارشدی با قاشق پول به این استان می‌آوردند، هستند کسانی که با بیل این اعتبارات را بر باد می‌دهند؛ برگشت اعتبار در این استان غیربرخوردار معنی جز بی‌عرضگی و خیانت یک مدیر ندارد؛ هر چند تا ۳۱ شهریور وقت داریم اما چند مدیر در خطر عدم جذب اعتبارات و تسهیلات اداره‌ تحت مدیریتشان هستند.

به گزارش ریواس جنوب از یاسوج، اگر برگشت اعتبار در استان تهران و اصفهان باشد شاید در مقابل اعتبارات کلان آنها به چشم هم نیاید و این استان‌های برخوردار از این بابت آسیبی نبینند اما استانی مانند کهگیلویه و بویراحمد که هزاران چاله و‌چوله دارد اگر هزار تومان از اعتبارات آن برگشت بخورد، عزل مدیر مربوطه کمترین تنبیه برای او خواهد بود.

کهگیلویه و بویراحمد که سال‌ها به دلیل کمبود اعتبارات از قافله توسعه در کشور عقب افتاده اکنون و در یکسال اخیر با خون دل اعتباراتی را جذب کرده که در اختیار مدیران مختلف دستگاه‌های اداری قرار گرفت تا آنها به پروژه‌های مختلف تزریق کنند و متناسب با آنها پروژه جدید تعریف کنند و یا به عنوان تسهیلات به جوانان بیکاری بدهند که زیر بار تورم و بی‌پولی کمر خم می‌کنند.

این اعتبارات هم در بخش اعتبارات عمرانی هستند و هم در بخش تسهیلات که تا ۳۱ شهریور فرصت جذب آنها وجود دارد.

خبرها حاکی از آن است که شرایط به گونه‌ای پیش می‌رود که جذب اعتبارات بخش راهداری با مشکلات جدی روبروست و آقای محمدی در اداره‌کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای تا ۳۱ شهریور کار سختی پیش‌رو دارد.

این در حالیست که راه‌های کهگیلویه و بویراحمد مشکل‌دارترین راه‌ها و‌ جاده‌های کشورند و سالانه هزاران نفر در این مسیرهای ناایمن جان خود را از دست می‌دهند.

در حوزه آب و فاضلاب نیز نگرانی‌هایی بود که گویا حل شده و اعتبارات این حوزه تا موعد مقرر جذب می‌شود.

امید صالحی، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان نیز در گفت‌وگو با ریواس جنوب از جذب اعتبارات این بخش با پرداخت مطالبات پیمانکاران پروژه‌های فعال خبر داد.

همچنین بر اساس اظهارات مدیران مربوطه، جذب تسهیلات بخش کشاورزی و‌ گردشگری نیز مشکلی ندارند؛ سید علی معتمدی‌پور در همین زمینه گفته است که برای جذب تسهیلات و اعتبارات بخش کشاورزی هیچ مشکلی نداریم و حتی قابلیت جذب اعتبارات بیشتر نیز وجود دارد.

آقای طالبی‌پور، مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری این استان نیز به ریواس جنوب گفت که تا ۳۱ شهریور همه اعتبارات و تسهیلات بخش گردشگری جذب می‌شود و ما به اندازه اعتباراتمان صورت وضعیت کارهای انجام شده را داریم.

تفاوت مدیران با هم

این اظهارات مدیران ارشد بخش‌های آب و فاضلاب، کشاورزی و گردشگری و نگرانی‌‌ها بیم و امیدهای آنان در حالی است که مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای امروز در نامه‌ای به استاندار نوشت که همه اعتبارات حوزه آب جذب شده و علاوه بر آن ۳۰۰ میلیارد نیز بیشتر از اعتبارات کار شده است؛ آرش مصلح از آقای احمدزاده خواست تا اعتبارات سایر بخش‌ها که در خطر برگشت هستند را به حوزه آب منطقه‌ای اختصاص دهند.

این عملکرد به خوبی تفاوت رویکردهای مدیریتی و تفاوت برخی مدیران در این استان را نشان می‌دهد که چگونه یک مدیر را باید هل داد تا اعتبارات آماده را صرف خدمت و‌کار برای مردم کند و مدیری حتی اضافه کار می‌کند و‌طلب پول بیشتر می‌کند.

آیا «شاهینی» از مدیرانی که اعتبار برگشت دادند می‌گذرد؟

نکته دیگر اینکه در دوره اخیر و به واسطه ارتباطات قوی رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کهگیلویه و بویراحمد و طرح و ایده و انرژی مدیران برخی ادارات، شاهد افزایش اعتبارات در برخی فصول و ردیف‌ها بودیم که این افزایش عملا خرج کردن این اعتبارات را سخت‌تر کرده اما در هر صورت چنانچه ریالی از این استان برگشت بخورد هرگز مردم این استان چنین مدیرانی را نخواهند بخشید.

حتی اگر مردم و‌ حافظه تاریخی ملت خیانت و حتی کم‌کاری چنین مدیرانی را ببخشند، جهانگیر شاهینی که برای تخصیص و‌ گرفتن اعتبارات این استان که افزایش خوبی هم داشته، تلاش اساسی کرده و نقش اصلی را دارد قطعا چنین مدیرانی را نخواهد بخشید و با ابزارهای قانونی چنین مدیرانی را تنبیه خواهد کرد.

نمی‌شود مدیرانی چون شاهینی یا احمدزاده با قاشق پول به این استان بیاورند و مدیران دیگری در ادارات با بیل این پول‌ها را بر باد بدهند.

خطر سندسازی صوری برای جذب اعتبارات در فرصت اندک

نکته دیگر خطر جذب صوری و غیرقانونی یا عجله‌ای این اعتبارات است به طوری که ممکن است در این مدت اندک برای جذب اعتبارات در برخی ادارات شاهد فاکتورسازی و سندسازی‌های صوری و غیرواقعی باشیم که خود نوعی دیگر از خیانت است و هر چند مدیران کل ادارات مهم در گفت‌وگو با ریواس جنوب در این رابطه اطمینان دادند اما لازم است رسانه‌ها در این زمینه رصد و نظارت کنند و نه اجازه برگشت اعتبار و نه اجازه سندسازی صوری را به مدیران ندهند.

ماجرای برگشت اعتبارات در این استان مسبوق به سابقه است و قبلا نیز شاهد این پدیده نامیمون بوده‌ایم و ریواس جنوب این موضوع را پیگیری خواهد کرد.

انتهای پیام/بنام