پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

نحوه توزیع کتب درسی در شهرستان بویراحمد موجب نارضایتی بسیاری از والدین و به صف شدن، سردرگمی، اتلاف وقت و پاسکاری آنها بین مدارس و سالن شهید دهراب‌پور محل توزیع کتاب‌های درسی شده است‌؛ این درحالیست که مردم از حداقل ۴ ماه قبل پول کتاب‌ها را به حساب دولت ریخته‌اند!

به گزارش ریواس جنوب از یاسوج، در مملکتی که قانون اساسی آن به صراحت از رایگان بودن آموزش در آن می‌گوید، یکی از گران‌ترین و پردردسرترین کارها همین آموزش و درس خواندن و باسواد شدن به لحاظ خواندن و نوشتن است.

از در به در بودن برای پیدا شدن یک مدرسه که حاضر باشد دانش‌آموزان را ثبت‌نام کند و شهریه‌های اجباری مدارس دولتی که بگذریم، موضوع تهیه کتب درسی در این روزها عذاب‌آور شده است.

در شهرستان بویراحمد، همانند سایر مناطق کشور، مردم از چند ماه قبل پول خود را به سامانه دولت تحت عنوان ثبت‌نام کتب درسی واریز کردند اما اکنون که وقت تحویل کتاب‌ها است، مردم را سردرگم کردند و والدین را به صف کردند.

مردم در بویراحمد برای کتب درسی هم به صف شدند
آموزش شهرستان بویراحمد، توزیع کل کتاب های این شهرستان بزرگ را به یک نفر سپرده که تنها، خسته و بی‌رمق به بدترین شکل ممکن کرامت مردم و ارباب رجوع را زیرپا گذاشته و ساعت‌ها وقت مردم را در صف می‌گیرند و نهایتا هم می‌گویند کتاب نداریم.

از انحصاری بودن چاپ کتب درسی و سودهای هنگفت آن که بگذریم جای سوال اینجاست که مردم بیچاره که از چند ماه قبل پول‌های خود را به حساب شما ریختند و خودش مبلغ کلانی می‌شود، چرا باید با التماس و صف کتابی که پولش را دادند را بگیرند؟ مگر می‌خواهید رایگان بدهید؟

آقایی که نماینده آموزش و پرورش در توزیع کتب درسی هستی، شما حق ندارید با مردم هرطور دلتان می‌خواهد حرف بزنید؟شما نماینده آموزش و پرورشی هستید که باید انسان تربیت کند لذا باید صبور و‌ مودب باشید و بدانید که باید کرامت انسان‌ها را رعایت کنید.

نکته دیگر و بر اساس مشاهدات میدانی خبرنگار ریواس جنوب، گویا روال بر این است که خود مدارس کتاب‌ها را یکجا از آموزش و پرورش تحویل بگیرند و در خود مدرسه به دانش‌آموزان تحویل دهند اما بسیاری از مدارس به اندازه همه دانش‌آموزان کتاب نگرفتند و کسری کتاب دارند و برای همین والدین را راهی سالن شهید دهراب‌پور، محل توزیع کتب درسی کردند.

آموزش و پرورش بویراحمد

اگر نابسامانی و معطلی والدین در سالن دهراب‌پور به دلیل ناهماهنگی مدارس و آموزش و پرورش است که گناهی بدتر است و خود آموزش و پرورش باید مدارس خود را توجیه کند و مردم را برای کتابی که چند ماه است پولش را دادند به صف نکنند و اگر کتاب‌ها فقط تحویل مدیران مدارس می‌شود دلیلی ندارد که مردم را به سالن شهید دهراب‌پور بفرستند.

البته در این بین بودند مدارسی همچون مدرسه ابتدایی هفده شهریور یاسوج که با کمترین مشکل، توزیع کتب درسی را مدیریت کردند و والدین و دانش‌آموزان راضی بودند؛ بنابراین آموزش و پرورش بویراحمد قطعا می‌توانست بهتر از این عمل کند و در این شرایط حساس که تجمعات و اعتراضات و نارضایتی برای نظام آسیب‌زاست، اگر به فکر کرامت و وقت مردم نیستند حداقل به فکر مصالح نظام باشند و شاهد تکرار این بی‌نظمی‌ها و سردرگمی‌ها نباشیم.

انتهای پیام/ بنام، ک